Jak vypadá pýr?
Je to vytrvalá středně vysoká až vzrůstná travina s poměrně mělce kořenícími tuhými a pevnými článkovitými oddenky, v mládi žlutavě bílými a později hnědnoucími. Na každé uzlině článku je pod šupinou patrný stonkový pupen z něhož může vyrůst stéblo a na konci článku je špičatá koncová šupina.Pýr je účinným lékem při dně a revma

Pýr z našeho těla vyplavuje tzv. močovinu – rozpouští urátové krystalky a odvádí je z těla ven. Močopudný účinek a schopnost rozpouštět usazeniny je také ta pravá kombinace pro léčbu kaménků a písku v ledvinách a močových cestách vůbec.Jedním z tradičních domácích způsobů je postřik z jablečného octa (1 litr) a kuchyňské soli (do 100 g), nebo rozsypání kukuřičného lepku (moučky). Tento druhý způsob není tak agresivní, respektive jeho účinky lze porovnávat s běžně dostupnými přípravky proti plevelům.

Kdy kvete pýr : Kvete od června do srpna.

Co je pýr plevel

Patří mezi velmi nebezpečné plevele s vysokou konkurenční schopností. Zaujímá přední postavení mezi našimi vytrvalými plevelnými druhy. Při silném výskytu dokáže úplně potlačit všechny kulturní rostliny. Do půdy vylučuje alelopatické látky, čímž potlačuje ostatní rostliny.

Kde roste pýr : Roste i na suchých písčitých půdách. Tam jeho kořeny dokáží proniknout za vláhou až do hloubky 2 metrů. Daří se mu i na pozemcích na plném slunci, tedy nejen na strništích, ale také na záhonech zbavených plodin. V růstu mu však nezabrání ani slabší zastínění, pouze méně kvete.

Recept na čaj / odvar z pýru plazivého: 2 lžičky sušené drogy zalijeme 0,25 ml studené vody, přivedeme k varu a cca 5-10 min povaříme. Slijeme a užíváme několikrát denně, podle závažnosti potíží. Kontraindikace: Pýr plazivý není vhodný během těhotenství a kojení.

Nasypejte sůl do vody přibližně v poměru 1 : 2 a přiveďte k varu. Potom roztok nalijte přímo na plevel, který sůl zahubí. Stejně účinné se ukazuje i nasypání soli přímo tam, kde plevel překáží. Nakonec ošetřená místa postříkejte vodou.

Jak se jmenuje plazivý plevel

Pýr plazivý

Latinský název: Elytrigia repens (L.) DESV.
Slovenský název: Pýr plazivý
Německý název: Gewöhnliche Quecke, Gemeine Quecke
Anglický název: Quackgrass, Common Couch, Couch grass
Bayer kód: AGRRE

Březen. Zlatice, lýkovce, dřín obecný, drobné cibuloviny, krokusy, sněženky, bledule, brambořík abchazský, prvosenky, talovíny, jaterníky, pupkovec, plicníky, devětsily, čemeřice.Pro hubení velmi odolných plevelů (kopřivy, přesličky, pcháč – bodlák, ostružiní, psí víno, aj.) a náletových dřevin je vhodný selektivní heribicid Garlon New nebo PROTI plevelům a dřevinám (Garlon new). Pro trávník je bezpečný, ale jinak zahubí většinu dvouděložných rostlin nebo náletových dřevin.

Slovo PÝR znamená plevel. PÝŘIT SE znamená červenat se. ČEPÝŘIT SE znamená čechrat si peříčka, nebo mohu být rozčepýřený – tedy rozcuchaný.

Co je Pýř : Pýr (Elytrigia) je rod trav, tedy z čeledi lipnicovitých (Poaceae). Jedná se o vytrvalé byliny. Jsou trsnaté, často s oddenky. Stébla dorůstají výšek zpravidla 20–150 cm.

Jak dávat med do čaje : Kdy přidat med do čaje Pokud chcete zachovat všechny nutriční výhody medu, odborníci doporučují ideálně med do čaje nedávat okamžitě poté, co ho uvaříte, ale přidat ho až za několik minut, kdy lehce zchladne. Tento postup vám zajistí úžasnou chuť čaje a také nespočetné zdravotní přínosy, které jsou s medem spojené.

Jak dlouho louhovat Máťu na čaj

Máta se nejčastěji používá ve formě nálevu. Na šálek použijeme čajovou lžičku listů nebo dvojnásobek nati. Zalijeme vřící vodou, louhujeme 15 minut. Nálev lze pít 2–3 krát denně.

Nasypejte sůl do vody přibližně v poměru 1 : 2 a přiveďte k varu. Potom roztok nalijte přímo na plevel, který sůl zahubí. Stejně účinné se ukazuje i nasypání soli přímo tam, kde plevel překáží. Nakonec ošetřená místa postříkejte vodou.Bílý ocet má i další využití – jako přírodní herbicid na plevel. Jeho kyselost dokáže zničit buňky rostlin, což vede k jejich uschnutí a následnému odumření. Stačí roztok bílého octa nastříkat přímo na plevel a po několika dnech by mělo dojít k viditelným výsledkům.

Jak se říká plevelů : starší i nové slovníky, které jsme prošli, uvádějí slovo býlí jako synonymum ke slovu plevel, viz níže: * Příruční slovník jazyka českého.