Polyuretan (zkratka PU) je polymer hojně využívaný ve stavebnictví, při výrobě nábytku, obuvy a také oblečení a módních doplňků. V textilním průmyslu se používá buď 100% polyuretan nebo textilní materiál potažený vrstvou polyuretanu.Materiál, který se vyznačuje skvělou kombinací pružnosti, vysoké oděruvzdornosti a velké pevnosti v natržení. Je spolehlivý i při velkém dynamickém zatížení a je velmi houževnatý. Tento materiál dodáváme buď v plochých deskách, nebo v podobě strojních dílů, a to jak z kompaktního, tak i z mikroporézního PU.Falešná kůže, imitace kůže, nebo i veganská kůže: všechny názvy znamenají totéž: PU (polyuretan), který má napodobovat kůži. Je to inovativní technologie a materiál, který vypadá a na dotek působí stejně jako kůže. Byl vyvinut na řešení všech problémů PU, které mají tendenci k vločkování a odlupování.
Jak prát polyuretan : POLYURETAN (PU)
Vlákna jsou velmi pružná a odolná, tkanina je stálobarevná a nemačká se. Pereme při teplotě do 40°C,sušíme v sušičce na úsporný program syntetika, nebo volně rozložený.
Co se vyrabi z polyuretanu
Polyuretany jsou lehké, pevné, pružné, otěruvzdorné. Tyto vlastnosti jsou velmi důležité pro celou řadu výrobků. Polyuretany se dnes využívají především k izolaci budov (cca 30 %), při výrobě nábytku a matrací (cca 20 %), v automobilovém průmyslu (cca 15 %), pro výrobu barev a laků (cca 10 %) a mnoha dalších produktů.
Co se vyrábí z polyuretanu : Polyuretany se dnes využívají především k izolaci budov (cca 30 %), při výrobě nábytku a matrací (cca 20 %), v automobilovém průmyslu (cca 15 %), pro výrobu barev a laků (cca 10 %) a mnoha dalších produktů.
Polyuretany vznikají polyadicí mezi dvěma monomery. Při reakci dochází k přesmyku atomu vodíku z jednoho monomeru na druhý. Reakce probíhá mezi funkční skupinou isokyanátu a alkoholem. Reakce isokyanátu s alkoholem za vzniku polyuretanu.
Nejprve je potřeba si uvědomit, že eko kůže nemá opravdu nic společného s koženkou. Zásadní rozdíl spočívá v tom, že koženka se nejčastěji vyrábí z tkaninového základu, na který se nanáší PVC vrstva. Eko kůži pak tvoří rovněž dvě vrstvy materiálů, ovšem vnější vrstva je polyuretanová, podklad je pak vyrobený z bavlny.
Jak cistit syntetickou kůži
První zásadou je, nevystavovat jej dlouhodobě přímému slunečnímu UV záření a teplotám nad 25 stupňů Celsia. NIKDY nepoužívejte žádné chemické prostředky a impregnační přípravky určené na pravou kůži! Pro běžnou údržbu postačí hadřík navlhčený slabém roztoku mýdla nebo tekutého pracího prášku s neutrálním pH.Jak jej prát Perte při teplotě 30 nebo 40 °C běžnými pracími prostředky, vyhněte se bělení chlórem a chemickému čištění. Sušení v sušičce se nedoporučuje.Zapněte zipy, vložte bundu do pračky a přidejte prací prášek nebo gel na funkční prádlo. Tyto přípravky jsou bez změkčovačů vody, které snižují voděodolnost membrány. Nastavte program šetrného praní (teplota 30 až 40 °C) a pračku spusťte.
Výroba polyuretanů
Polyuretany vznikají reakcí vícefunkčních isokyanátů s polyalkoholy. Zjednodušeně řečeno dojde k reakci isokyanátu s alkoholem, tak vznikne uretan, tedy ester kyseliny karbamové, a jeho polymerací dojde ke vzniku řetězce, který je tvořen několika uretany.
Čím natřít polyuretan : Odpověď: Dobrý den, dobrou přilnavost a vysokou odolnost mechanickým a chemickým vlivům mají polyuretanové nátěry např. TELPUR T300.
Jak lepit polyuretan : Výsledky na dotaz: lepidlo na polyuretan
- Den Braven PU 50 FC Polyuretanový tmel 310g černý
- Den Braven PU 50 FC polyuretanový tmel 310g bílý
- Den Braven lepidlo na dřevo D4 250g.
- PETEC 98350 Lepidlo na polyuretanové plasty 50g.
- Den Braven Lepidlo na dřevo D4 500 g.
- PETEC PlastBond Lepidlo na polyuretanové plasty 50g.
Jak se pozná kůže od koženky
Pravá kůže je na dotek příjemně hebká a pružná, s nerovnoměrnými póry a vráskami. Koženka bývá hladká, ale méně příjemná na dotek. Navíc je umělá kůže na pohled dokonale pravidelná, a to i v případě, že se pokouší napodobit nepravidelnosti pravé kůže. Stejně tak i její konce jsou perfektně rovné, což u kůže nenajdete.
Ekokůže a koženka mají nízkou pevnost, proto nevydrží déle než 1-2 roky.I o eko kůži je potřeba se starat. Kabelky a další výrobky otírejte suchým nebo vlhkým hadříkem, který nepouští vlákna. Vyhněte se čištění za pomoci chemikálií, nesušte kabelku na topení, nevystavujte ji zdrojům tepla ani dlouhodobé vlhkosti a občas ji naimpregnujte přípravkem určeným na PU kůži.
Jak obnovit nepromokavou bundu : JAK OBNOVIT NEPROMOKAVOST BUNDY
- Sušička: první volba. Základní způsob, jak nepromokavost obnovit.
- Aktivátory nepromokavosti při praním či po: přesné a dlouhotrvající
- Impregnační sprej: rychlý a účinný.