Oddenek (rhizoma) je zásobní část rostliny vzniklá přeměnou stonku – tzv. podzemní stonek, často jako výběžek kořene u některých vytrvalých bylin. Rostlina v něm přezimuje. Pro využití se sbírá na jaře nebo na podzim, kdy jsou v něm stažené veškeré zásobní látky rostliny.Oddenky zajišťují i propojení jemných kořenů s nadzemními částmi rostliny. Protože oddenky mohou vypadat u růz- ných druhů velmi rozdílně, není divu, že je rozlišováno více typů oddenků.Oddenek neboli rhizom nese, na rozdíl od kořenů, listy (šupiny), v jejichž úžlabí se vytvářejí pupeny budoucích výhonů. Poznat jej můžeme také podle jizev vzniklých opadem starých listů. Ze spodní strany vyrůstají kořeny.
Jak vypada Hliza : Oxalis, česky šťavel, je hlíznatá trvalka původem z Jižní Ameriky, Jižní Afriky i z Evropy a svými listy připomíná jetel. Barva těchto listů může být různá: tmavě i světle zelená, purpurová, žlutozelená i zelená s červeným žilkováním.
Jak poznat Bršlici kozí nohu
Bršlici poznáte podle trojčetných listů, které jsou podlouhle vejčité a ostře pilovité. Lodyhu má hranatou, lehce rýhovanou. Pokud si nebudete jistí, vsaďte na hlavní poznávací znak, kterým je „kopýtko“ na spodní straně stonku, uvidíte ho po vytržení listu ze země.
Jak vypadá rostlina pýr : Je to vytrvalá středně vysoká až vzrůstná travina s poměrně mělce kořenícími tuhými a pevnými článkovitými oddenky, v mládi žlutavě bílými a později hnědnoucími. Na každé uzlině článku je pod šupinou patrný stonkový pupen z něhož může vyrůst stéblo a na konci článku je špičatá koncová šupina.
– stvol – je bezlistý stonek – např. pampeliška, jitrocel, sedmikráska, … – stéblo – je dutý nebo plný stonek trav s kolénky – např. obilniny – lodyha – je olistěný stonek – např. kopřiva, heřmánek, kopretina, …
Stonek bez listů, který se nevětví. Vzniká prodloužením posledního článku stonku. Lze pozorovat u některých vyšších rostlin, které nesou jednotlivé květy, případně celá květenství. Stvol umožňuje vyšším rostlinám tvořit květy ve výrazně větší výšce, než v jaké se nacházejí její ostatní nadzemní části.
Jak se vyznačuje kořen
Kořen slova
Nese základní význam slova. Je to největší společná část všech slov významově příbuzných (průlet, letiště, letadlo, zálet). Je to jádro slova, na které se věší předpony a přípony, které zužují nebo upřesňují význam slova (hra, vý-hra, hra-vý, hra-čk-a, vy-hra-n-ý).Stonky mohou být dužnaté (bylinné) nebo dřevnaté. Do typů stonků spadá lodyha – bylinný stonek s listy, stvol – bezlistý stonek zakončený květenstvím, stéblo – dutý stonek trav s uzlinami a kmen – nevětvený stonek u stromů.Hlíza begónie je chlupatá a tmavě hnědá; její horní část je plochá s malými hlízkami – to jsou pupeny, z nichž vyrůstají výhonky. Spodní část hlízy je zaoblenější. Při výsadbě hlíz begónie je zásadní nezaměňovat horní a spodní část.
Stonek je nadzemní část rostliny, která nese listy, pupeny a generativní orgány (květ, plod a semeno). Její další funkcí je ukládání zásob, zajištění transportu živin a případně má i funkci asimilační (pokud obsahuje chloroplasty) (1).
Co léčí Bršlice kozí noha : Při vnitřním užívání bršlice se zlepšuje vylučování solí z těla, tedy ustupují problémy s klouby a revmatické bolesti. Nezanedbatelný je vliv bršlice na odvodňování a doporučuje se, když je na těle otok, zrychluje jeho vstřebáváním. Snižuje srážlivost krve, takže je to dobrá jako prevence proti emboliím.
Jak chutná bršlice : Bršlice v kuchyni
Zajímat vás v tuto chvíli nejspíš bude chuť: listy bršlice chutnají lehce ořechově a zároveň mírně nakysle. Jakmile ji jednou najdete, už si ji s ničím nespletete. Někdo cítí štiplavou chuť až v nose, když ji ochutná. Využití bršlice v kuchyni, obzvlášť v té, kde se vaří jinak, je opravdu široké.
Jak se zbavit pýru
Jedním z tradičních domácích způsobů je postřik z jablečného octa (1 litr) a kuchyňské soli (do 100 g), nebo rozsypání kukuřičného lepku (moučky). Tento druhý způsob není tak agresivní, respektive jeho účinky lze porovnávat s běžně dostupnými přípravky proti plevelům.
Rostliny kvetou proto, aby vytvořily semena, z nichž se mohou dále vyvíjet nové rostliny. Aby vznikla životaschopná semena, musí pyl z jedné části květu oplodnit vajíčka v jiné části květu. Některé rostliny se mohou samy opylovat, přičemž k oplodnění vajíčka používají svůj vlastní pyl.Stonek bez listů, který se nevětví. Vzniká prodloužením posledního článku stonku. Lze pozorovat u některých vyšších rostlin, které nesou jednotlivé květy, případně celá květenství. Stvol umožňuje vyšším rostlinám tvořit květy ve výrazně větší výšce, než v jaké se nacházejí její ostatní nadzemní části.
Co to je oddenek : oddenek: podzemní ztlustlý stonek, např. přeslička. šlahoun: nadzemní výběžky např.: jahodník. oddenková hlíza: podzemní část stonku ztloustne, má funkci zásobní, např.