Jak vypadá období vzdoru?
Období vzdoru je vývojová etapa v životě dítěte. Nastává mezi druhým až třetím rokem a trvá obvykle do 5 let. V této době dochází ke vzniku vlastního já provázenému záchvaty vzteku, které jsou projevem nezralosti nervové soustavy a nevyvinuté schopnosti dítěte snášet psychické napětí.Někdy stačí vztekající se dítě jen pevně chytit za ramínko a důrazně opakovat jeho jméno. Upoutat jeho pozornost, navázat oční kontakt, „donutit“ ho vnímat. Když vyvádí hodně, beze slov ho pevně obejměte a držte ho. Můžete mu šeptat do ucha chlácholivá slova.Výbuchy vzteku jsou pravděpodobně důsledkem nahromaděné frustrace nebo stresu. Příčinou sklonu k záchvatům vzteku mohou být také genetické vlivy a vlivy prostředí, v němž žijeme nebo jsme žili jako děti.

Jak uklidnit dítě v amoku : 3 tipy, jak uklidnit dítě v amoku

  1. Na dítě nekřičte, nebijte ho, ale nastavte mu hranice. Při záchvatu vzteku se dítě projevuje agresivně (vztek = agrese).
  2. Zaveďte pravidla/rutinu v krizových situacích, které se opakují
  3. Pozitivně motivujte/nevyhrožujte/citově nevydírejte.

Kdy je nejhorsi obdobi vzdoru

Období vzdoru (nebo také první negativistické stádium, první puberta) je normální, důležité, dokonce žádoucí, období ve vývoji dítěte, které nastává obvykle mezi 1,5 až 5 lety, vrchol tohoto období bývá mezi 2. a 3. rokem, tedy ve starším batolecím věku2 .

Jak se chovat v období vzdoru :

  1. Myslete na sebe. Mějte na paměti, že vaše dítě se učí nápodobou. Každý den vás pozoruje: co děláte, jakým způsobem řešíte nejrůznější situace, jak se při tom cítíte…
  2. Začněte hned. Nečekejte, až vzdor přijde.
  3. Zůstaňte s ním na jedné lodi. Když už je tu scéna, neudělejte z ní boj.

Jak zvládnout období vzdoru

  1. Tip: Učte se dítě „číst“.
  2. Tip: Učte se smysluplně dítěti vysvětlovat, jaké důsledky přináší jeho chování, když nedodrží dohodu.
  3. Tip: Podívejte se na své chování a popravdě si řekněte, v čem nejste pro své dítě vzorem a odstraňte to.
  4. Tip: Vyjadřujte své myšlenky jasně a jednoduše.


Co tedy dělat, když se objeví vztek

  1. Uvědomte si, že cítíte vztek – můžete si říct: „Všímám si vzteku“ (je to lepší než se se vztekem ztotožnit a říct „Jsem vzteklý/á)
  2. Udělejte si oddechový čas, abyste pocit vzteku snížili a trochu se od této emoce oddělili – prozkoumejte si ten pocit, kde ho například cítíte po těle.

Kdy je obdobi prvniho vzdoru

“ (Matějček, 2005, s. 125) Lidově se nazývá vzdor první pubertou nebo také negativistické období. Může propuknout kolem osmnáctého měsíce věku dítěte, ale spíše přichází mezi druhým a třetím rokem batolete. Typickým projevem vzdoru je trucování, výbuchy zlosti a křik.Má podobu záchvatů – vzdor, trucování, výbuchy zlosti, křik, dupání, kopání kolem sebe, válení se po zemi, dítě může až zmodrat a lapat po dechu. Záchvat vzteku trvá nejčastěji půl minuty až minutu, může být však i delší. Někdy se negativismus projevuje velmi vytrvalým a tichým trucováním.Deset tipů, jak zkrotit vztek

  • Napřed myslete, potom mluvte.
  • Po hádce si vše v klidu vysvětlete.
  • Pravidelně sportujte.
  • Těžké věci řešte odpočatí.
  • Nezaměřujte se ve sporu na vítězství, ale na možná řešení.
  • Řekněte, co vám osobně vadí, vyhýbejte se kritizování.
  • Nečekejte od lidí příliš mnoho.
  • Používejte smysl pro humor.


Pokud v sobě dlouho cítíte křivdu, je dobré se zamyslet i nad tím, jestli jde opravdu o to, abyste ji „jen“ odpustili. Můžete se totiž vlastně podvědomě nutit, abyste tolerovali zraňující či toxické chování. Chybovat je lidské a odpouštět božské, říká se.

Jak ze sebe dostat zlost : Pokud cítíte, že se ve vás vzdouvá vztek, zkuste se na chvíli zaměřit na své dýchání. Zhluboka se nadechněte a zase vydechněte, vnímejte přitom reakce svého těla. Myšlenkami se nejspíše budete vracet k tomu, co nával vzteku vyvolalo, snažte se tomu ale bránit. Soustřeďte se jen na dech a opakujte: „nádech” a “výdech“.