Hmotnost se pohybuje okolo 690 – 1300 g a rozpětí křídel činí 81 – 95 cm. Kačer se od kachny liší hlavně výrazným zbarvením, které je nejvýraznější na hlavě a krku, které bývají tmavě zeleně lesklé, zobák je zelonožlutý. Jinak je samec sivý, s hnědou hrudí.Chovatelé tak často přistupují k opatření (zkrácení letek na jednom křídle) znemožňující únik kachen. Dlouhá inkubační doba vajec (35 dní) je pro chovatele ekonomicky nevýhodná a proto lze pižmovku nalézt spíše v extenzivních chovech, kde postupně vytlačila husu domácí.Typické je pro pižmové kachny neopeřené okolí očí a zobáku, kolem kterého vyrůstá výrazná bradavičnatá kůže, zvláště je patrná u kačerů a starých jedinců. Kačeři jsou podstatně větší a těžší než kačeny. Kačer dosáhne váhy 4 až 5 kg, kačena 2,5 až 3 kg.
Čím krmit čínské kachny : Čím kachny pekingské krmit Pro dobrý výkrm a rychlý růst doporučujeme kvalitní krmné směsi určené pro vodní drůbež. Kachny ale zužitkují prakticky cokoliv – od kuchyňských zbytků přes brambory až po zelené krmení. A určitě jim dopřejte i jadrné krmivo (pšeničný, ječný nebo kukuřičný šrot).
Jak se pozná Kačer od kachny
Kachny mývají většinou zobáky žluté, hnědé a někdy malinko do oranžova. Zatímco u samců to je zprvu barva olivově zelená až žlutá, přičemž zobák kačera se během páření mění na jasně modrou barvu. Barva peří i zobáku v dospělosti je téměř vždy jiná v období růstu a dospívání.
Jak poznat husu od kachny : Husa má protáhlejší tělo a delší krk, kachna se víc podobá slepici, má kratší krk i delší nohy. Husa dosahuje i mnohem větší váhy, může mít až 8 kilogramů, hodně urostlá kachna nanejvýš 4 kg. Kachna proto nevyžaduje tak dlouhé pečení, aby byla měkká a šťavnatá. U husy hrozí, že bude maso tvrdší a tužší.
Samičky sedí na vejcích necelé 4 týdny, ihned po vylíhnutí se káčata dokáží pohybovat po vodě, na létání si musí další dva měsíce počkat.
Kachny se vykrmují do 78 dnů věku a porážejí se v hmotnosti kolem 3,0 kg.
Co nesmí kachny
Pečivo se nedoporučuje ve velkém množství, ale pouze doplňkově. Také není vhodné používat sladké pečivo, např. zbytky cukroví, vánočku apod. Při krmení kachen je důležité vynechat zbytky od stolu, sladká jídla, či slané pochutiny.Pečivem se velmi rychle zasytí a více toho už pak nepozřou. Pečivo ale neobsahuje potřebné vitaminy a minerály, i s plným žaludkem tak ptáci trpí podvýživou. Nejde o žádné spekulace, mláďata mají díky jednostranné stravě nedostatek vitamínu D a také vápníku a často pak trpí křivicí.Jejich váha se pohybuje okolo 2 kg. Samec je vyšší než samice a žije déle. Někteří jedinci se dožívají až neuvěřitelných dvaceti let.
Prozradíme Vám, jaké jsou hlavní zásady úspěšného líhnutí této vodní drůbeže. Husy začínají snášet vejce hned z jara, kdy se začne prodlužovat den. Ke sběru husích vajec je tedy ideální konec února, a poté celé měsíc březen a duben. Husí vejce je před uložením třeba očistit od veškeré špíny a trusu.
Kdy může House do vody : Na výběhy zvykáme housata od tří týdnů pozvolna, podle počasí. Pokud se stane, že je jim chladno, nebo se smáčí, musí mít možnost se ohřát. Zejména zpočátku odchovu je důležité, aby byl zdroj tepla snadno dostupný a housata neprochladla. Také na vodu je pouštíme později, protože sama si peří promašťují až od tří týdnů.
Kam odlétají kachny na zimu : Většina jich letí jižněji, kde hladiny vod nezamrzají. Některé kachny, hlavně březňačky, jsou patrioti a zůstávají, ale musí přesídlit na řece do míst s tzv. běhutou vodou k proudným oknům nebo pod přehrady, kde je řečiště málokdy zamrzlé.
Jak dlouho sedí kachna běžec na vejcích
Inkubace 28 – 29 dní. Masná plemena kachen nesou až 150 vajec ročně, nosná plemena okolo 300. Indičtí běžci své potomstvo většinou neodchovávají, kachně se to podaří jen zřídka. Nesou 180 – 200 vajec ročně.
„Pokud mohou do nějaké vody vlézt, tak to udělají, Proto je třeba jim častěji vyměňovat vodu, stejně jako promáčenou podestýlku,“ upozorňuje odbornice. „Jakmile mají kachňata zhruba pět šest týdnů a venku je kolem dvaceti stupňů, nefouká vítr a neprší, není problém je pustit ven na trávník.Kachník by měl být také dobře větrán a uzavíratelný, na noc je vhodné ho zavírat jako ochranu před nevítanými nočními predátory. Výběh by měl být dostatečně velký. Nejen kvůli možnosti pohybu, kachny většinou z mokré země udělají po dešti doslova ornici, pokud je výběh malý, stane se z něj rychle jedno velké bahniště.
Proč nedávat kachnám pečivo : Pečivo často obsahuje vysoký podíl soli nebo koření, což kachnám může způsobit zažívací potíže. Nadměrná konzumace může vést k obezitě a nemotivuje kachny k hledání a konzumaci více nutričně bohaté potravy. Kachny tak ztrácí schopnost vyhledání vlastní potravy a spoléhají se pouze na příjem nutričně chudého pečiva.