Zadní stopa je dlouhá 7,5–8 cm, široká 5,5–7 cm. Přední je dlouhá 9,5–12 cm, široká 8,5–10 cm. Délka kroku při pomalé chůzi je 80–90 cm, při klusu bývá dlouhá kolem 100 cm a v úprku kolem 150 cm i více.Pokud si vás medvěd všiml, pravděpodobně se bude snažit utéct. Nedívejte se medvědovi přímo do očí (to si může medvěd vyložit jako záměr k útoku a reagovat protiútokem). Raději se odvraťte a předstírejte, že medvěda nevidíte, mluvte klidným hlasem, po očku sledujte medvědovo chování a pomalu se vzdalujte. Neutíkejte!během dne. až března, během spánku medvědi ze svého brlohu (jámy po vývratech stromů, skalní rozsedliny apod.) občas vylézají. medvědi se osamostatňují ve 2,5 až 3 letech, medvědice tedy může vodit různě stará medvíďata.
Jak dlouho spí medvěd : Délka zimního spánku je 75-120 dní, zpravidla od poloviny listopadu do poloviny března. Medvěd se však může probudit i dříve, například v době zimních oblev, a poté znovu ulehnout. Po dobu zimního spánku je medvěd schopen přijímat podněty z okolí (hlavně zvukové), které ho mohou ze spánku lehce probudit.
Jak poznat Vlci stopy
STOPA. Přední končetiny vlka jsou sice pětiprsté, první prst je však posazen hodně vysoko (neotiskuje se) a stopa je tak jen čtyřprstá, se zřetelnými otisky dlouhých drápů. Velmi podobný vzhled i velikost (délka měřená bez drápů 8–12 cm) však mohou mít i otisky stop velkých psů.
Jak vypada stopa kuny : Stopa kuny lesní je až 4 cm dlouhá a asi 3,7 cm široká. Kuna skalní má stopu dlouhou přibližně 3,5 cm a širokou 3,2 cm. Kromě prstů a dlaňových polštářků je na otisku přední tlapky patrný i patní (zápěstní) polštářek.
Trus. Vzhled medvědího trusu je velmi různorodý v závislosti na aktuální potravě zvířete. Může to být 3–6 cm tlustý válec, nepravidelná hromada nebo i řídké lejno podobné kravskému. Charakteristická je rozpoznatelnost jednotlivých součástí způsobená nedokonalým trávením.
Nespouštějte medvěda z dohledu, ale vyhýbejte se upřenému pohledu z očí do očí; medvěd by to mohl považovat za výzvu soupeře a zaútočit! Pokud vás medvěd následuje, ale udržuje si odstup, zvedněte ruce nad hlavu a pokuste se dělat většími. Mluvte na medvěda klidným a hlubokým hlasem.
Jak rychle je medvěd
48 km/hMedvědovití / Rychlost (max., dospělý/á)Nezbytný pro medvěda je pravidelný přísun tekutin. Pije několikrát denně, často pak vodu z tajících ledovců, nebo pojídá sníh. Pokud přijímá stravu bohatou na tuk, potřeba pití vody se výrazně snižuje, neboť je získávána metabolismem tuků.Vlk má odlišnou tvář díky dlouhým chlupům pod ušima, které rostou směrem dolů a ven. Pes má oproti stejně velkému vlku až o 30 % menší hmotnost mozku. Vlk je pouze masožravec, jeho trávicí trakt je tudíž kratší než u psa, který je všežravcem. Většina vlků má klešťový skus, zatímco většina plemen psů má skus nůžkový.
Stopy rysa jsou oválného tvaru o velikosti 6–10 cm (nejčastěji 7×7 cm), se čtyřmi prstovými polštářky. Přední končetiny mají sice pět prstů, palec (první prst) je však posunutý směrem nahoru, takže se běžně neotiskuje. Ve vyšší vrstvě sněhu nicméně může být ve stopě zřetelný.
Jak poznat přítomnost kuny : Zde je několik indicií, dle kterých přítomnost kuny spolehlivě poznáte:
- Je cítit nepříjemný zápach mršin a shnilého jídla, které kuna hromadí.
- V noci je v domě slyšet silný dusot, kuny často běhají také po střeše.
- Na místech nacházíte trus a je cítit moč (šelmy si tak značí své teritorium).
Jak poznat kunu od lasice : V první řadě, kuna je o poznání větší než lasička, klidně i jednou taková. Dalším rozlišujícím znakem je zbarvení – lasice má hnědou srst s velkou bílou náprsenkou a bíle zbarveným bříškem, zatímco kuna je často více tmavě zbarvená a bílá náprsenka je o poznání menší.
Co dělá medvěd přes zimu
Naše největší šelma – medvěd hnědý – přečkává zimu většinou v brlohu. Může to být malá jeskyně, vyhrabané místo pod vývratem stromu nebo hromada klestí, kde zazimuje. Především to bývá ale malý prostor, kde si medvěd vytvoří optimální teplotu. Jeho nepravý zimní spánek – tzv.
Co je to bear spray Je to prostředek obsahující kapsaicin, což je alkaloid, který se nachází v chilli papričkách. Prodává se v malé přenosné nádobce s bezpečnostní sponou ve formě spreje a má za cíl odpudit medvěda v případě blízkého střetu.Dva bráškové z večerníčku
Dnes medvědi žijí ve speciálním výběhu v lesoparku Městská hora v Berouně, městě, které má symbol medvěda na svém znaku i praporu. V dubnu 2016 bohužel došlo k úhynu medvěda Vojty, který zemřel na selhání srdce při ranní koupeli.
Co loví medvěd : Na jaře se medvědi rádi popásají na čerstvé trávě a pupenech rostlin, na podzim se živí především borůvkami, malinami, ostružinami, šípky, jeřabinami, borovicovými semínky, bukvicemi a dalšími plody rostlin. Zvlášť v oblibě mají také med, který vybírají jak divokým včelám, tak ze včelích úlů.