Jak vypadá kurzíva?
Jak naformátovat či vzhledově upravit text

  1. Ctrl + B, pokud jej chcete mít tučně (v angličtině bold)
  2. Ctrl + I, jestliže chcete kurzívu (v angličtině italics)
  3. Ctrl + U, pokud chcete text podtrhnout (anglicky underline)

– kurzívou mají být vyznačeny i „vědecké“obraty přejaté z latiny či řečtiny (jako např. ibid.) Proč je důležitý ohled na způsob odkazování na použitou literaturu a citování Protože vede k mezinárodní srozumitelnosti těchto položek.Používání kurzívy

Kurzívu používáme jen v případě: cizojazyčných výrazů (vč. latiny), názvů judikátů (nikoli jejich číselného označení, značkou apod., viz Vzory formátování a citací).

Co znamená kurziva : Kurziva (variantně i -zí- a -si-, též polokurziva, či italika) je v typografii řez písma, písmo vyznačující se mírným sklonem doprava a drobnými změnami podoby u některých písmen oproti základnímu typu písma, bližší psacímu písmu.

Jak označit text bez myši

Pokud chcete vybrat řádek textu, umístěte kurzor na začátek řádku a stiskněte Shift + šipka dolů. Pokud chcete vybrat odstavec, umístěte kurzor na začátek odstavce a stiskněte Ctrl + Shift + šipka dolů.

Jak se správně píši odstavce : Odstavec vždy začíná na novém řádku a může být oddělen buď odsazením nebo větší meziřádkovou mezerou, případně i obojím. V typografické praxi, v knihách a časopisech, se většinou používá odsazení, které šetří místem. Jeho velikost se tradičně udává ve čtverčících (půlčtverčících atd.).

Jednotky, se píší vždy stojatě, oddělené zúženou mezerou od číselné hodnoty, tedy 3m, 15°C, 45W, 273K, 100%. Jedinou výjimkou je úhlový stupeň: 90°.

Odstavec vždy začíná na novém řádku a může být oddělen buď odsazením nebo větší meziřádkovou mezerou, případně i obojím. V typografické praxi, v knihách a časopisech, se většinou používá odsazení, které šetří místem. Jeho velikost se tradičně udává ve čtverčících (půlčtverčících atd.).

Které spojky nesmí být na konci řádku

Předložky a spojky

Jednohláskové neslabičné předložky k, s, v, z, slabičné o, u, spojky i, a – nesmějí být nikdy na konci řádku, a to jak v psaném textu ručně, tak i na počítači.Jednopísmenné předložky (k s v z o u) a spojky (a i) nesmějí zůstávat na konci řádku. Mezi písmeno a slovo vložíme pevnou nezalomitelnou mezeru. Dává-li se celá věta do závorek (), píšeme tečku uvnitř závorek.Řez písma je kresebná varianta základního typu písma. Těchto kresebných variant se používá pro vyznačování slova nebo i delšího textu. Je to např. tučné písmo nebo kurziva.

Word rozeznává tři základní řezy: tučné (B), kurzívu (I) a podtržené (U). Pro změnu řezu je nutné nejprve označit do bloku oblast, která bude modifikována a následně stisknout odpovídající tlačítko na pásu karet na kartě Domů ve skupině Písmo.

Jak něco označit : Klikni na začátek textu, který chceš označit. Stiskni klávesu Shift (na některých klávesnicích uvidíš jen šipku nahoru) a drž ji. Klikni na konec textu, který chceš označit. (Pořád držíš stisknutý Shift.)

Jak označit část textu : Pokud chcete vybrat řádek textu, umístěte kurzor na začátek řádku a stiskněte Shift + šipka dolů. Pokud chcete vybrat odstavec, umístěte kurzor na začátek odstavce a stiskněte Ctrl + Shift + šipka dolů.

Jak poznat konec odstavce

Znak konce odstavce je v textu označ en netisknutelným symbolem ¶. Tento symbol můžeme trvale zobrazit, popřípaděskrýt stiskem tlač ítka (Zobrazit nebo skrýt) na panelu nástrojů Standardní. Toto je odstavec. Toto je také odstavec.

Odstavec vždy začíná na novém řádku a může být oddělen buď odsazením nebo větší meziřádkovou mezerou, případně i obojím. V typografické praxi, v knihách a časopisech, se většinou používá odsazení, které šetří místem. Jeho velikost se tradičně udává ve čtverčících (půlčtverčících atd.).Nesprávně je 15ti letý kapitán či 15-ti letý kapitán. Poznámka: v případě psaní čísla s jednotkou, např. 10 kg banánů, je vhodné mezi číslo a jednotku místo obyčejné mezery vkládat mezeru nezlomitelnou (   ): „10 kg“ dá výsledek „10 kg“.

Jak se správně píšou číslovky : Vypisujeme‑li číslovky slovy, píšeme je zvlášť, např. dvacet jedna, dva tisíce dvě stě třicet jedna; dvacátý pátý, stý padesátý, tisící devítistý sedmdesátý čtvrtý. Dohromady se píšou složené číslovkové výrazy typu pětadvacet, devětadevadesát; pětadvacátý, stopadesátý, devítistý apod.