Kulturní krajina je typ krajiny, která vznikla kombinací činnosti přírody a člověka. Kulturní krajiny jsou dnes navzájem propojené a tvoří složitou síť. Soubor všech krajin na Zemi geografové nazývají krajinná sféra.V Česku je za takovou krajinu možné považovat část vrcholových partií Šumavy. Protikladem přírodní krajiny je člověkem výrazně pozměněná kulturní krajina. Po miliony let působily na naší planetě pouze přírodní síly.Degradovaná krajina – narušená kulturní krajina jejíž stabilita je výrazně oslabena (např. silně urbanizované oblasti, intenzivní velkovýroba apod.) Zdevastovaná krajina – přírodní struktura je zcela přeměněná, přírodní složky zcela nebo téměř zničené, krajina již nemá schopnost autoregulace a regenerace (např.
Jaké druhy krajin se vyskytují na Zemi : Podle přítomnosti či nepřítomnosti lidského vlivu rozlišujeme dva základní typy krajin:
- Přirozená krajina.
- Kulturní krajina.
- Přírodní krajina.
- Obhospodařovaná krajina.
- Obdělávaná krajina.
- Příměstská krajina.
- Městská krajina.
- Degradovaná (devastovaná) krajina.
Jak dělíme kulturní krajinu
Typy krajin:
a) rovina – rovná nebo velice mírně zvlněná krajina, výškový rozdíl je do 30 m. b) pahorkatina – krajina mírně zvlněná, výškový rozdíl je do 150 m. c) vrchovina – krajina vrchů a údolí, výškový rozdíl je do 300 m. d) hornatina – krajina příkrých svahů, hlubokých údolí, výškový rozdíl do 600 m.
Jak popsat krajinu : plocha – pole, louka, náměstí prostor – terén, výška a hloubka, schodiště, mýtina obklopená lesem. čas – stopy minulosti, historická krajina, pohyb v krajině (voda, vítr), náš vlastní pohyb v krajině
Jako přírodní krajina se nazývá území nedotčené lidskou činností, v němž dominují přirozené prvky, takových oblastí však na Zemi zbývá velmi málo. V současnosti převládá kulturní krajina vzniklá přetvořením původní přírodní krajiny činností člověka.
Obecná ochrana přírody a krajiny představuje ochranu krajiny, rozmanitosti druhů, přírodních hodnot a estetických kvalit přírody, ale také ochranu a šetrné využívání přírodních zdrojů. Týká se nejširších zájmů, největší plochy území státu a největšího okruhu subjektů. Je zajišťována prostřednictvím zákona č.
Co je to příměstská krajina
Příměstská krajina – v současnosti výrazně expandující typ hustě osídlené krajiny. Jemně zrnitá, tvořená velmi různorodou mozaikou ploch zastavěných, obdělávaných a zbytků původních. Druhově bohatá, avšak díky vysokému podílu introdukovaných a invazních druh rostlin i živočichů.Fragmentace znamená rozdělení přírodních lokalit, či územních celků v krajině na menší a izolovanější jednotky. Jedním z hlavních důvodů fragmentace krajiny je kromě zemědělství a urbanizace především konstrukce a využívání lineární dopravní infrastruktury.Podle nadmořské výšky dělíme krajinu na nížinu (do 200 m n. m.) a vysočinu (nad 200 m n. m.) Nížiny jsou na mapě vyznačeny zelenou barvou, vysočiny různými odstíny žluté a hnědé. TYPY KRAJINY PODLE VÝŠKOVÝCH ROZDÍLŮ hornatiny (od 900 m n. m.) vrchoviny (600-900 m n. m.) pahorkatiny (200-600 m n. m.)
Krajina s nadmořskou výškou do 200 m se nazývá ROVINA Krajinu s nadmořskou výškou od 200 m výše označujeme jako VYSOČINA). Místo, kde se stékají řeky, se jmenuje SOUTOK Okamžitý stav ovzduší na určitém místě v určitém čase je POČASI + 2. Krajinu na obrázcích porovnejte podle výškových rozdílů.
Jak Delime krajinu : Podle nadmořské výšky dělíme krajinu na nížinu (do 200 m n. m.) a vysočinu (nad 200 m n. m.) Nížiny jsou na mapě vyznačeny zelenou barvou, vysočiny různými odstíny žluté a hnědé. TYPY KRAJINY PODLE VÝŠKOVÝCH ROZDÍLŮ hornatiny (od 900 m n. m.) vrchoviny (600-900 m n. m.) pahorkatiny (200-600 m n. m.)
Co je to městská krajina : Městská krajina – Matrici tvoří hustá až kompaktní městská zástavba. Původní reliéf, půda i biota jsou potlačeny, převládají umělé nepropustné povrchy, zbytkové nebo introdukované enklávy (parky, hřbitovy, …) jsou udržovány lidskou činností.
Jak dělíme krajinu
Typy krajin:
a) rovina – rovná nebo velice mírně zvlněná krajina, výškový rozdíl je do 30 m. b) pahorkatina – krajina mírně zvlněná, výškový rozdíl je do 150 m. c) vrchovina – krajina vrchů a údolí, výškový rozdíl je do 300 m. d) hornatina – krajina příkrých svahů, hlubokých údolí, výškový rozdíl do 600 m.
Jsou jimi: národní parky (NP), chráněné krajinné oblasti (CHKO), národní přírodní rezervace (NPR), přírodní rezervace (PR), národní přírodní památky (NPP) a přírodní památky (PP). Cílem ochrany bývá nejčastěji udržení nebo zlepšení dochovaného stavu území nebo ponechání území, či jeho části, samovolnému vývoji.10 tipů jak chránit životní prostředí každý den
- Snižte spotřebu vody. Důmyslná a chytrá spotřeba vody je výzva.
- Vyzkoušejte nakupovat bezobalově
- Vypínejte spotřebiče a zhasínejte.
- Pořiďte si látkovou tašku.
- Omezte jízdy autem.
- Kupte si kvalitní láhev na vodu.
- Starejte se o zeleň ve svém okolí
- Začněte se otužovat.
Jak dělíme krajinu podle nadmořské výšky : Podle nadmořské výšky dělíme krajinu na nížinu (do 200 m n. m.) a vysočinu (nad 200 m n. m.) Nížiny jsou na mapě vyznačeny zelenou barvou, vysočiny různými odstíny žluté a hnědé.