Jak vypadá káně lesní?
Má kompaktní postavu, dlouhá široká křídla s černými konci letek, v letu široce rozevřený, krátký, zakulacený ocas s tmavým pruhováním a s tmavou páskou na konci, žluté neopeřené končetiny a žlutý, na konci černě zbarvený zobák.Mají 4 společné znaky: výjimečně ostrý zrak, zahnutý zobák, silné nohy a prsty s ostrými zahnutými drápy. U dravců, kteří loví drobné hlodavce, je rozdíl ve velikosti obou pohlaví nepatrný nebo téměř žádný, opačně je tomu u lovců ptáků.V plných barvách je vlastně uvidíme náhodně a obvykle jen na chvilku, pouhý oka mžik. A zvláště pak třeba, díváme-li se na dravce kroužícího po obloze. Vidíme jej v protisvětle. Ve většině případů vidíme jen tmavou siluetu proti světlé obloze.

Jak poznat jestřába : Jestřáb sice velikostí připomíná káně, ale zcela se odlišuje letovou siluetou. Má poměrně krátká křídla a dlouhý ocas se širokými tmavými příčnými pruhy. Při pohledu zespodu působí světlejším dojmem. Sameček je asi o třetinu menší než samička.

Jak hnízdí káně lesní

Hnízdo, které používají více let, staví v korunách vysokých stromů v lesích, remízkách, pobřežních porostech a větrolamech. Káně lesní však zahnízdí i ve skalách, na stohu slámy či na stožáru elektrického vedení. V dubnu samice snese 2 až 4 šedobílá vejce s červenohnědými skvrnami o hmotnosti průměrně okolo 60 g.

Jak daleko vidí káně : U člověka je na místě nejostřejšího vidění – žluté skvrně – na 1 mm čtvereční kolem 160 000 světločivných buněk, u káně lesní je to přes milion. Poštolka vidí letící vážku na vzdálenost 800 metrů, zatímco člověk ji nezaregistruje ani na 100 metrů.

Do terénu je pro začátečníky výborná mobilní aplikace BirdNET. Je to úplná novinka z roku 2020 a hned od začátku skvěle funguje. Do telefonu nahrajete zpívajícího ptáka a necháte aplikaci vyhodnotit, co slyšíte. Záznam hlasu vidíte přímo na displeji.

Mezi dravce patří třeba:

  • káně lesní (f) – Častý středně velký dravec, živí se zejména drobnými savci.
  • orel mořský (g) – Největší evropský orel, v Česku vyhuben a reintrodukován. Má bílý ocas, často v blízkosti vod.
  • jestřáb lesní (h) – Středně velký dravec s černo-bíle proužkovaným břichem a žlutým okem.

Jak poznat ptáka podle zvuku

Na webu existuje databáze s názvem Xeno-canto. Obsahuje hlasy ptáků z celého světa, které postupně přidávají různí ornitologové. K dispozici jsou různé typy zvuků, neomezují se na pouhý zpěv. Zvukový záznam si můžete stáhnout do počítače.Hnízda si draví ptáci staví na skálách, vysokých stromech, případně využívají hnízda jiných druhů ptáků, někdy však dravci mohou hnízdit i na zemi. Malé druhy dravců snáší až 6 vajec, velké 1-2 vejce. U dravých ptáků se o mláďata starají oba rodiče.Živí se hlavně ptáky a savci, výjimečně požírá i plazy, bezobratlé a mršiny. Složení potravy se liší dle ročního období a místní nabídky. Na jaře a v létě loví hlavně lesní druhy ptáků, na podzim a v zimě v potravě postupně roste podíl savců, hlavně drobných hlodavců, a přibývá též ptáků otevřené krajiny.

Většinou lze jestřába spatřit, jak letí v úrovni vrcholků stromů, několik uvolněných mávnutí křídel přitom střídá krátké přímé plachtění. Lovící pták nejprve často krouží nebo sedí a číhá ve vzpřímené pozici, pak divoce útočí. Na hnízdišti se může ozývat opakovaným hiéé nebo poplašným gigigigik.

Čím krmit ptáče vypadlé z hnízda : Pokud ptáče otvírá zobáček a žadoní o potravu, můžeme mu jako první pomoc podat pár soust dětského piškotu navlhčeného vodou. Z toho užmouláme malé kuličky (přiměřené velikosti zobáčku ptáčete) a za pomoci párátka či pinzety vkládáme mláděti hluboko do krku, aby je mohlo spolknout.

Jak zabiji káně : Na kořist útočí střemhlavým letem s poloroztaženými křídly. Stává se, že v otevřené krajině loví hraboše i několik káňat nedaleko od sebe. Kořist loví pouze na zemi. Šedesát až osmdesát procent jeho potravy tvoří drobní hlodavci – myši a hraboši, takže má značný význam v zemědělství.

Jak kůň vidí člověka

Barevné vidění koní je od trichromatického vidění člověka také rozdílné. Svět koně je z našeho pohledu bledý, koně nevidí červenou barvu, respektive odstíny červené a oranžové se koním jeví hnědě, béžově nebo šedě. Ale rozeznávají odstíny modré, žluté a zelené. Na druhou stranu ve tmě vidí koně výrazně lépe, než lidé.

Nejdokonalejší oči mají ptáci. U člověka je na místě nejostřejšího vidění – žluté skvrně – na 1 mm čtvereční kolem 160 000 světločivných buněk, u káně lesní je to přes milion. Poštolka vidí letící vážku na vzdálenost 800 metrů, zatímco člověk ji nezaregistruje ani na 100 metrů.Pojďte si poslechnout naše nejběžnější druhy ptáků

  • Červenka obecná Červenka zpívá po celý rok.
  • Sýkora koňadra. Sýkora koňadra je při zpěvu velmi šikovná, někteří samečci ovládají až 40 různých hlasových projevů.
  • Sýkora modřinka. Sýkory modřinky zpívají jemněji než sýkory koňadry.
  • Pěnkava obecná
  • Zvonek zelený

Jaký zvuk vydává pták : Ptáci cvrlikají, kdákají a kvákají, a jeden exotický druh dokonce vydává zvuk připomínající strašlivé chrápání. Někteří ptáci zpívají, jiní se dokonce dokážou naučit zvuk sekačky.