Jak vypadá kachna domácí?
Hmotnost se pohybuje okolo 690 – 1300 g a rozpětí křídel činí 81 – 95 cm. Kačer se od kachny liší hlavně výrazným zbarvením, které je nejvýraznější na hlavě a krku, které bývají tmavě zeleně lesklé, zobák je zelonožlutý. Jinak je samec sivý, s hnědou hrudí.Husa má protáhlejší tělo a delší krk, kachna se víc podobá slepici, má kratší krk i delší nohy. Husa dosahuje i mnohem větší váhy, může mít až 8 kilogramů, hodně urostlá kachna nanejvýš 4 kg. Kachna proto nevyžaduje tak dlouhé pečení, aby byla měkká a šťavnatá. U husy hrozí, že bude maso tvrdší a tužší.Jejich váha se pohybuje okolo 2 kg. Samec je vyšší než samice a žije déle. Někteří jedinci se dožívají až neuvěřitelných dvaceti let.

Jak vypadá Kačena : Dorůstá délky 50–60 cm. Hmotnost se pohybuje okolo 690–1300 g a rozpětí křídel činí 81–95 cm. Tak jako u mnoha jiných druhů ptáků se i kachna divoká vyznačuje výrazným pohlavním dimorfismem, kdy samice (kachna) není tak pestře zbarvena jako samec (kačer) a má hnědočerné ochranné zbarvení.

Jak hluboko se potápí kachna

Zbarvení kachen je méně nápadné a tmavší. Polák velký, jako všechny potápivé kachny, se nejvíce zdržuje na vodě a jen zřídka vychází na zem. Za potravou se potápí hluboko, až do 4 m a pod vodou vydrží i 30 sekund. Při dně spásají vodní rostliny a řasy.

Kam odlétají kachny na zimu : Na podzim odlétají kachny k zimovištím. Některé volí jižní teplejší kraje, některé u nás zůstávají i přes zimu. Zimují na tekoucích nezamrzajících řekách.

Prozradíme Vám, jaké jsou hlavní zásady úspěšného líhnutí této vodní drůbeže. Husy začínají snášet vejce hned z jara, kdy se začne prodlužovat den. Ke sběru husích vajec je tedy ideální konec února, a poté celé měsíc březen a duben. Husí vejce je před uložením třeba očistit od veškeré špíny a trusu.

Paření začíná brzy v zimě. Na přelomu února a března začíná husa snášet. První snáška má 10–14 vajec, které si husa sama vysedí a housátka odvodí. Odebráním housátek můžete docílit i druhé, o něco menší, snášky.

Co zere kachna domaci

Co se týče krmení, jsou kachny nenáročné. Jejich přirozenou potravu tvoří mikroorganismy, které vyčvachtávají zobákem z bahna, vodní rostliny i drobní živočichové, přijímají však i brambory, šrot, zrní a kuchyňské zbytky.Kachník by měl být také dobře větrán a uzavíratelný, na noc je vhodné ho zavírat jako ochranu před nevítanými nočními predátory. Výběh by měl být dostatečně velký. Nejen kvůli možnosti pohybu, kachny většinou z mokré země udělají po dešti doslova ornici, pokud je výběh malý, stane se z něj rychle jedno velké bahniště.Samičky sedí na vejcích necelé 4 týdny, ihned po vylíhnutí se káčata dokáží pohybovat po vodě, na létání si musí další dva měsíce počkat.

Kačer má však leskločernou zadní část těla. Kachna hnízdí v dubnu a hnízdo si staví v zarostlém rákosu na suchých místech a vystýlá ho chmýřím. Snáší 8 až 12 vajec. Zahřívání vajec trvá podobně jako u ostatních kachen 26 dní.

Jak často snáší vejce kachna : Kachna snáší ročně 35 – 60 vajec ve 2 – 3 cyklech. Vždy po nanesení 15 – 20 vajec zasedne a po 35 dnech sezení na vejcích se vylíhnou káčata.

Čím krmit kachny v zimě : Pokud tedy chcete kachny nakrmit bez obav, je vhodné donést jim různé druhy obilovin (např. oves, pšenice, žito), které je vhodnější než samotné pečivo, salát či nakrájené zeleninové odřezky. Pochutnají si ale i na bramborách či řepě. Kachny rády uvítají mražený hrášek a kukuřici, které není nutné vařit.

Jak dlouho vydrzi husí vejce

Vejce skladujte na chladnějším místě jako je sklep či špajz, jelikož ideální teplota pro skladování je 8 – 15 °C. Vejci nezapomeňte otáčet 2x denně o 180°C, aby v nich nedošlo k přilepení žloutku ke skořápce. Násadová husí vejce můžete skladovat až 30 dní.

Usmrcení husy: Nejprve omračte husu, přeřežte krk a vsuňte její hlavu do odkrvovacího trychtýře, aby zůstala na místě. Nechte ji v trychtýři, dokud zcela nevykrvácí. Spaření husy: Ponořte husu do vody o teplotě 70-72°C na 120-130 sekund. Pohybujte s husou ve vodě, aby se horká voda dostala mezi peří.Na výběhy zvykáme housata od tří týdnů pozvolna, podle počasí. Pokud se stane, že je jim chladno, nebo se smáčí, musí mít možnost se ohřát. Zejména zpočátku odchovu je důležité, aby byl zdroj tepla snadno dostupný a housata neprochladla. Také na vodu je pouštíme později, protože sama si peří promašťují až od tří týdnů.

Proč Nekrmit kachny pečivem : Pečivem se velmi rychle zasytí a více toho už pak nepozřou. Pečivo ale neobsahuje potřebné vitaminy a minerály, i s plným žaludkem tak ptáci trpí podvýživou. Nejde o žádné spekulace, mláďata mají díky jednostranné stravě nedostatek vitamínu D a také vápníku a často pak trpí křivicí.