Jak vypadá jedle kavkazská?
Strom 30–50(–60) m vysoký, se štíhlou, úzce kuželovitou korunou, hustě až k zemi větvenou. Větve přeslenitě uspořádané, větvičky chlupaté, borka v mládí bělavě šedá, později špinavě šedohnědá. Pupeny vejcovité, červenohnědé, bez pryskyřice.Jedle kavkazská

Rovnoměrný vzrůst i husté silné jehličí dělá z kavkazské jedle nejoblíbenější druh vánočního stromku v severských zemích. Vydrží několik týdnů a její měkké jehličí nepíchá, červenohnědé šišky stojí vždy vzpřímeně.Jehličnatý strom z čeledi borovicovité – Pinaceae a rodu jedle – Abies, o kterém lze říci, že roste v Evropě a přilehlých oblastech jako je severní Afrika, Blízký východ a Kavkaz. Vyskytuje se převážně v izolovaných areálech.

Jak rychle roste jedle kavkazská : Roční přírůstky jsou relativně malé, zhruba 7 – 15 cm za rok.

Jak poznat jedli od smrku

Abies pectinata) – jedle se od smrku liší tím, že roste a tloustne rychleji a dospívá věku až 300 let. Jedlové dřevo se od smrkového hůře rozpoznatelné. Charakteristickým znakem je jeho světlý šedožlutý odstín. Jedlové dřevo není tvořeno tmavým jádrem, ale pouze bělovým dřevem.

Jak vypadá šiška jedle : Šišky jsou vzpřímené, 10–20 cm dlouhé, 3–5 cm široké, válcovité, nahoře zaoblené. Dozrávají během září a rozpadají se na stromech: jejich šupiny opadávají a na stromech zůstávají pouze vřetena.

Pokud chcete, aby vám váš stromek vydržel pěkný co nejdelší dobu, sáhnout byste měli určitě po borovici, která vydrží z jehličnanů nejdéle. O něco kratší vydrží jedlička a nejkratší trvanlivost má smrk. Smrky ztrácejí totiž ve vytopených prostorách jehličí mnohem rychleji než ostatní dva zmíněné druhy.

„Nejvíce životnost prodloužíte, když umístíte stromek do stojánku s vodou. To ale nemá smysl u ofrézovaných stromků, ty totiž vodu nepotáhnou. Je potřeba aby ve vodě byla namočená kůra, protože strom saje tekutinu pletivy pod kůrou,“ radí František Valdman, místopředseda Sdružení pěstitelů vánočních stromků.

Kde rostou jedle

Těžiště jejich druhového bohatství leží ve východní Asii a na západě Severní Ameriky, kde patří k důležitým lesotvorným dřevinám, tvořícím smíšené i jednodruhové porosty. V jižních oblastech místy vystupují až k horní hranici lesa. Ve střední Evropě je původní pouze jediný druh – jedle bělokorá (Abies alba).Do středně velkých zahrad se hodí stromy s výškou 2,5–4 metry. Vybrat můžete třeba jedli bělokorou s úzce kuželovitou korunou, jedli korejskou, která brzy nasazuje a má množství velmi dekorativních šišek, či kultivar Silberlocke s výrazně prohnutými jehlicemi, díky čemuž je strom zajímavý na pohled z mnoha úhlů.Vánoční jedlička roste i 15 roků

Kromě typicky temně zelené barvy může jehličí variovat v odstínech od leskle světle zelené (jedle sachalinská) přes nasivělou a stříbřitou (jedle ojíněná, jedle španělská, kultivary různých druhů typu 'Glauca' či 'Argentea') až po žlutozelenou (kultivary 'Aurea' mnoha druhů) a bělavě zelenou (varianty 'Variegata', resp …

Jak rozeznat borovici od smrku : Na rozdíl od smrku, který má mělký kořenový koláč rozprostřený do šířky, borovice, má tzv. hlavní kůlový kořen a právě svým kořenovým systémem se uchytí i na skále, tam, kde jiný strom zakoření stěží.

Jak poznat jedlí od smrku : Abies pectinata) – jedle se od smrku liší tím, že roste a tloustne rychleji a dospívá věku až 300 let. Jedlové dřevo se od smrkového hůře rozpoznatelné. Charakteristickým znakem je jeho světlý šedožlutý odstín. Jedlové dřevo není tvořeno tmavým jádrem, ale pouze bělovým dřevem.

Jaké jsou druhy jedle

Kavkazská, korejská, numidská, ojiněná, řecká či vznešená – to je jen malý výčet přívlastků pro jedle. Tyto přívlastky jsou doplněny kultivary, které nám jedle krásně ozvláštňují. Jedle jsou stálezelené jehličnaté stromy, dorůstají od 1,5 m až do 30 m.

Jaký vánoční stromek zvolit

Druh vánočního stromku: smrk jedle
Cena: od 300 Kč od 590 Kč
Výdrž jehličí: 1-2 týdny 3-4 týdny
Typ jehličí: husté, krátké, pichlavé husté, krátké, nepichlavé
Barva jehličí: matně zelená světlejší zelená

22. 12. 2023Nejoblíbenější a také nejvíce prodávané jsou jedličky, jelikož voní, mají sytě zelenou barvu a na rozdíl od smrků, které jsou sice nejlevnější, ale také velmi pichlavé a rychle opadají, dlouho vydrží. Některé druhy se prodávají až do výšky 4 metrů.

Co delat aby vydrzel vánoční stromek : Na řezu stromku odřízněte asi dva centimetry, díky tomu se ke kmenu dostanou vlhkost a vzduch! Celý stromek pak pokropte dvakrát/třikrát i s jehličím vodou. Stromek následně můžete postavit do stojanu s vodou, pak zůstane déle svěží. Pokud mrzne, kupte v lékárně glycerín, který do vody nalijte, ona pak nezmrzne.