Osolíme a uvaříme doměkka, asi 25 až 30 minut.Při vaření hub shiitake použijte malé množství vody a do vroucí vody přidejte semínka fenyklu a česnek. Vařte 3 minuty, pak pánev odstavte z ohně a nechte houby stát pod zavřenou pokličkou. Po uvaření hub lze vývar použít jako vývar do polévek s jedinečnou, bohatou chutí.Shitake můžete dusit, smažit, grilovat i péct. Můj oblíbený recept je podusit je na cibulce s uzeným tempehem, přidat jen lehce povařený bulgur a ještě krátce podusit ve vývaru, dokud bulgur nezměkne a chutě se nespojí. Shitake také používám do rýžových nudlí, wok pánví s rýží, miso polévky nebo houbových omáček.
Jak čistit houby shiitake : Jakmile začne substrát houby shitake plodit, musíme plody sbírat každý den, tak že vyřezáváme nejstarší houby. Sklizeň trvá přibližně dva týdny a po ukončení je nutné pytel vyčistit od všech odumřelých částí hub a jiných nečistot. Vyčištěný pytel je nutné ponořit na 24 hodin do vody.
Jak zamrazit houby shiitake
Jak zamrazit houby Samotné zamrazení hub je naprosto jednoduché. Povařené a studené houby naporcujte do mikrotenových sáčků, doporučuji rovnou odhadnout porci takovou, kterou budete potřebovat pro přípravu vašeho pokrmu, a vložte do mrazáku. Hotovo.
Jak dlouho Namacet houby shitake : Začneme sušenými celými houbami shiitake, které je nutné důkladně a dostatečně dlouho namočit, aby změkly. Doporučujeme minimálně 30 minut, lépe celou hodinu.
Houby shiitake mají jedinečnou chuť, často popisovanou jako sytou, pikantní a masitou. Jejich textura je mírně žvýkavá a mají jemnou zemitou vůni, která je podobná houbám Portobello. Při tepelné úpravě mají houby shiitake intenzivnější chuť umami, která může řadě pokrmů dodat hloubku a bohatost.
Obecně jsou houby těžce stravitelné a musíme je vařit 20 minut až půl hodiny, na smažení stačí trochu kratší doba. Na klasickou smaženici nejprve osmahneme cibulku, na ni přidáme houby a rozklepnutá vejce dáváme až na podušené houby. Pak vaříme (smažíme) už jen tak dlouho, dokud vejce neztuhnou do požadované hutnosti.
Na co je dobrá houba shiitake
Co tedy Shiitake do těla "přináší"
Z pohledu čínské medicíny sladkou chuť, vyrovnanou povahu a účinky – doplňuje čchi a krev (ale nevysušuje), posiluje slezinu a žaludek, posiluje plíce a přeměňuje hleny. Vylučuje jedovatosti a podporuje výsev vyrážek, což se může hodit např. po očkování.Důvod, proč by houby neměly mířit rovnou do mrazáku, je jasný. Houby totiž obsahují enzymy, biologické vysokomolekulární látky, které houbu rozkládají. Během tohoto rozkladu se neustále uvolňují mykotoxiny, tedy nebezpečné škodliviny, které lidskému organismu jednoznačně neprospívají.Zamrazené houby spotřebujte ideálně do 3 až 6 měsíců, poté ztrácejí chuť. Zkrátka platí, čím dříve je zpracujete, tím chutnější budou. Maximálně je skladujte po dobu 12 měsíců a během další sezóny si raději nasbírejte nové. V případě hub zmrazených již za syrova jejich zpracování neodkládejte déle jak 2 měsíce.
Čerstvé houby můžou do lednice, ale snězte je ideálně do 2. dne a nejpozději do 48 hodin. Množí se v nich totiž látky způsobující nepříjemné zažívací problémy. Houby nakrájené na kousky můžete uložit i do mrazáku.
Co je to nejedla houba : Nejedlé houby svými vlastnostmi sice nijak výrazně neohrožují lidské zdraví, i tak se ale jejich konzumace nedoporučuje. Jejich chuť je totiž povětšinou odporná. Použití nejedlé houby při přípravě pokrmu je tak jasným krokem ke kulinářskému neúspěchu.
Jak zamrazit čerstvé žampiony : Houby můžete podusit i v hrnci, kde je zalijete trochou vroucí vody. Nakonec nechte houby vychladnout a okapat. Suché a studené je vložte do mikrotenových sáčků či vhodné krabičky a dobře uzavřete. Pro lepší přehled doporučuji označit obal datem.
Jak zamrazit čerstvé houby
Suché a studené je vložte do mikrotenových sáčků či vhodné krabičky a dobře uzavřete. Pro lepší přehled doporučuji označit obal datem. Chcete-li přeci jen zmrazit houby syrové, tedy tepelně neupravené, vyberte pouze ty kvalitní a zdravé. Do zamrazování se pusťte ideálně bezprostředně po sběru.
Pod pokličkou při mírné teplotě houby dusíme asi 20 minut, hlídáme je a případně dolijeme horkou vodu. Po ochutnání by houby neměly "vrzat" mezi zuby. Přebytečnou vodu vyvaříme už bez pokličky, nesléváme, protože bychom se tím připravili o chuť.Protože ale houby procházejí trávicím traktem rychle, nestihnou se škodliviny vstřebat. Podle odborníků tedy zdraví nepoškodí a otravu nezpůsobí. Pokud člověk omylem sní jedovatou houbu a udělá se mu nevolno, měl by se snažit vyvolat zvracení, sníst živočišné uhlí a vypít co nejvíce tekutin.
Jak poznat Nejedly hřib : Obecně lze říci, že by se lidé měli vyhýbat, či být alespoň obezřetní u hřibů s bílošedou nebo červenofialovou barvu klobouku,“ vysvětluje mykoložka. Mezi nejedlé patří kromě kromě hřibu žlučníku ještě hřib medotrpký a hřib kříšť. „Oba mají šedý klobouk, žluté rourky a modrají,“ upřesňuje Tereza Tejklová.