Černá mrkev se může zdát jako novodobá kuriozita, ale ve skutečnosti má hlubší kořeny než jejich oranžové sestřenice, které pocházejí ze Středního a Dálného východu. Dávno předtím, než se začala pěstovat oranžová a žlutá mrkev. Jejich fialová barva pochází z vysoké koncentrace anthokyanů, což jsou silné antioxidanty.Tato chutná zelenina je zásobárnou antioxidantu betakarotenu, který mimo jiné chrání pokožku před škodlivým UV zářením. Nadměrná a dlouhodobá konzumace mrkve však může vést k předávkování, které se projeví žlutooranžovým zbarvením pokožky.Mrkev je důležitá především pro svůj obsah betakarotenů a vitamínů A, B, C, D. Čerstvá mrkev nabízí také spoustu zdravé vlákniny. Některé látky obsažené v mrkvi na sebe váží těžké kovy a pomáhají je tak lépe odvádět z těla. Mrkev pomáhá při problémech s šeroslepostí, močovými kameny nebo revmatickými záněty kloubů.
Proč je mrkev oranžová : Oranžové mrkve díky obsahu beta karotenu a díky svojí výtečné chuti velmi rychle vytlačili z pěstování ostatní barevné formy. Nastala staletí „oranžové dominance“ v Evropě a Americe.
Proč mi neroste mrkev
Praskání kořene mrkve způsobuje nekonzistentní zalévání. Mrkev, která zůstane po určitou dobu v suché půdě a potom dostane najednou příliš vody, nabude a praská. Problému se vyhneme pravidelnou zálivkou a mulčováním, aby nikdy úplně nevyschla. Další příčinou pukání kořenů je pozdní sběr.
Co léčí mrkev : Mrkev je doslova nabitá antioxidanty. Najdeme v ní hojně zastoupeny vitamín C, vitamín E a selen. Tato kořenová zelenina nám pomáhá nejen k dobrému zraku, je také vynikajícím pomocníkem při nemocech jater, zánětech kloubů, revma, nemocech střev, průjmu, astmatu a dokonce i proti obávané rakovině.
Kolik mrkve bychom měli jíst Doporučuje se konzumovat 1-2 středně velké mrkve denně.
Syrová zelenina obsahuje enzymy, antioxidanty, vitaminy a má větší protirakovinné účinky. Je ovšem hůře stravitelná a může způsobit zažívací potíže,“ popisuje nutriční specialistka Martina Šuhajová ze Světa zdraví Optimum. Zda je zelenina vhodná na tepelnou úpravu, či nikoli, rozhoduje především obsah vody.
Co je bílá mrkev
Maruschka je speciální odrůda mrkve ze šlechtění ReinSaat. Středně dlouhá, široká, kuželovitě se zužující, krémově bílá mrkev s málo zeleným límcem a stabilním olistěním. Hodí se zejména k vaření, protože se u ní projevuje plná, teplá chuť typická pro mrkev.Barvu mrkve ovlivňuje jednak její vyšlechtěná odrůda, ale také typ půdy, podle zeminy může být barva mrkve různě intenzivní. Tmavá barva mrkve, fialové a černé odrůdy, signalizují vysokou koncentraci antokyaninů, zatímco oranžová a žlutá mrkev má vyšší obsah betakarotenu.Co nepěstovat vedle sebe – konkrétní příklady
- červená řepa, salát X špenát.
- zelí X jahody.
- kapusta kadavá X růžičková kapusta.
- okurky X rajčata, zelí, květák, růžičková kapusta, brokolice.
- fazole X fenykl.
- šalotka X hrách, fazole.
Proč jíst denně tři chody jídla Je to šetrnější ke slinivce a trávení. Máte menší výkyvy hladiny krevního cukru během dne. Ušetříte čas kolem nákupů a vaření.
Jak nejlépe konzumovat mrkev : Mrkev se často konzumuje syrová jen tak nebo v salátu. Beta-karoten, který obsahuje, lze však lépe využít ve vařené nebo blanšírované formě. I ve strouhané nebo pasírované mrkvi je beta-karoten snadno dostupný díky „roztržení“ buněčných stěn.
Která zelenina je nejzdravější : Nejzdravější zelenina – TOP 20
- Celer. Typická zelenina našich zahrad je díky nízkému obsahu kalorií a množství vlákniny skvělou potravinou do každé diety.
- Petržel. Nechutná vám v poslední době jíst
- Mrkev.
- Salátová okurka.
- Ředkvička.
- Chřest.
- Rajčata.
- Avokádo.
Co se stane když nebudu jíst zeleninu
Špatný zažívací systém
Ovoce a zelenina obsahují celou řadu vláken, které urychlují zažívací proces a podporují vylučovaní toxinů. Můžete také trpět zácpou, protože vláknina pomáhá popohánět jídlo ve střevech. Při jejím nedostatku se mohou ve střevech tvořit usazeniny, které pak způsobují naše nepohodlí.
Jak dlouho vydrží ovoce a zelenina čerstvé
Druh | V tmavé a chladné spíži | V ledničce |
---|---|---|
Mrkev, petržel | 1 týden | 2 – 3 týdny |
Celer | 10 dní | 2 – 3 týdny |
Kapusta, zelí | 2 týdny | 2 – 3 týdny |
Houby | 2 – 5 dní |
Praskání kořene mrkve způsobuje nekonzistentní zalévání. Mrkev, která zůstane po určitou dobu v suché půdě a potom dostane najednou příliš vody, nabude a praská. Problému se vyhneme pravidelnou zálivkou a mulčováním, aby nikdy úplně nevyschla. Další příčinou pukání kořenů je pozdní sběr.
Co nesnáší rajčata : Rajčatům pro změnu vyloženě vadí červené zelí a nesmíme je pěstovat nejen vedle něj, ale ani po něm. Špatně též snáší tykve, brambory a hrách. Naopak růst a chuť rajčat nám vylepší bazalka (bazalku mají jinak rády i okurky a tykve).