Pokud nechceme výraznou pálivost a aroma, můžeme se podívat po cibuli červené nebo po šalotce. A jaký je mezi nimi rozdíl Šalotka má jemnější, sladší chuť a vůni, používá se proto i zasyrova. Nejlepší je na ní ovšem to, že při vaření se v omáčkách téměř dokonale rozpustí a vytvoří žádoucí sametovou konzistenci.Šalotku z jarní výsadby sklízíme obvykle začátkem nebo v průběhu července. Při zrání její nať zasychá a pokládá se, podobně jako je tomu u cibule kuchyňské. Na povrchu půdy jsou už vidět zralé cibulky v typických šalotkových hnízdech. Sklízíme ji vytaháním hnízd z půdy.Šalotka je cibulka menšího vzrůstu a typickou je pro ni hnědočervené zbarvení. Oproti klasické cibuli je její chuť jemnější a nasládlejší. Dala by se přirovnat trochu k česneku. Šalotka by neměla být při vaření opomíjena.
Jak chutná šalotka : Šalotka pochází z Asie, ale v dnešní době je běžně dostupná na místních trzích a v supermarketech. Řadí se sice mezi cibule, nicméně chuť má nasládlou a lehce připomíná česnek. Můžeme ji snadno pěstovat i na zahrádce a úrodu hojně využívat v kuchyni.
Která cibule je nejlepší
Žlutá kuchyňská odrůda kulovitého tvaru, která je jednou z nejrozšířenějších odrůd a patří díky své výborné skladovatelnosti i k nejprodávanějším odrůdám vůbec. Cibule Štuttgartská, jednoduše "štutgart" je cibule plošně velkého kulovitého tvaru, se zlatožlutými až nahnědlými suknicemi.
Na co se hodí šalotka : Šalotka se používá do jemných omáček a polévek, hodí se také k rybám, mořským plodům a k pečenému či grilovanému masu. Díky své jemné chuti nalezne uplatněnítaké v mnoha pokrmech studené kuchyně, například v zeleninových salátech, dipech či při přípravě nejrůznějších ochucených octů.
Správný čas na sklizeň poznáme podle stavu nadzemní části cibule, tedy nati. Ta by měla být polehlá, uschlá a zhnědlá. Pokud je nať ještě zelená a vzpřímená, cibule ještě není dostatečně zralá. Naopak, pokud je nať úplně suchá a odlomená, cibule je přezrálá a může být náchylná k hnilobě.
Chuť cibule se zjemňuje během vaření, podobný účinek na ni má ale i voda. Cibule se často např. do bramborového salátu spařuje, případně krátce (asi 1 minutu) vaří v horké vodě. Tím získáte jakýsi kompromis mezi vařenou a syrovou cibulí, ale přijdete i o mnoho živin.
Jakou Odrudu cibule
Poraďte jakou odrůdu a jak a kdy vysévat. Děkuji. Pěstování cibule z osiva je bezproblémové a naopak při volbě vhodných odrůd dosáhnete výrazně delší skladovatelnosti. Mohu Vám doporučit především novější odrůdy Dagmar, Lusy, podlouhlou Elistu, červenou Karmen a bílé Agostanu nebo Albienku.Nejčastěji se šalotka používá při přípravě dušených pokrmů, ať již masových nebo zeleninových, a rovněž v zeleninových salátech. Dále ji oceníte v polévkách či omáčkách i slaných koláčích. Velmi oblíbená je také šalotka nakládaná ve sladkokyselém nálevu.Pokud však cibuli nemáte a v pokrmu vám její chuť chybí, sáhněte po pažitce. I luxusní suroviny jsou nahraditelné. Místo nejdražšího koření na světě – šafránu použijte kurkumu, do které přimíchejte ještě trochu mleté červené papriky. V případě, že vám během vaření došlo záhadným způsobem víno, i to se dá zachránit.
Cibule je mírně toxická pouze při skladování v rozkrojeném stavu delším než 24 hodin, uvolňuje se z ní silně dráždící kyselina propylansulfonová. Kontraindikací podávání cibule jsou aktivované žaludeční vředy.
Jaká cibule do salátů : Do salátů se hodí jemnější odrůdy cibule
Proto do nich raději používáme druhy cibule, které mají jemnější chuť.
Na co se hodí červená cibule : Používá se na dušení a pečení, kde má jemnější a sladší chuť než obyčejná cibule. Skvělá je také do salátů a na studenou kuchyni.
Kdy se Zbira cibule
Kdy se sází cibule
Semena cibule se vysévají na jaře, koncem března až začátkem dubna, do řádků vzdálených od sebe 20 cm a do hloubky 1 – 1,5 cm. Později rostliny přetrháme na vzdálenost 7 cm. V prvním roce se ze semen vyvinou rostliny s malými cibulkami.
Syrová a nakládaná cibule
Ledová voda pro křupavost, sůl a ocet s odležením pro vláčnost. Pokud chcete naopak cibuli změklou a vláčnou, můžete ji před použitím nakrájet natenko, osolit a nechat chvíli vypotit.Cibule rychle a beze slz
I cibuli se vyplatí dát na několik minut do ledové vody, půjde lépe loupat a nás nebudou pálit oči.
Jak často se má zalévat cibule : Zálivka: Cibule potřebuje v první polovině svého vývoje (tj. při růstu prvních listů) intenzivnější zálivku. Při viditelně suché půdě ji zalejte, a to nejlépe ráno. Rostliny však nesmí stát v podmáčené půdě, aby nezačaly uhnívat.