Plody jsou bukvice – trojboké nažky v číšce pokryté měkkými ostny. Plody jsou jedlé, avšak ve velkém množství mírně toxické, kvůli svému obsahu tříslovin. Vzhledem k vysoké variabilitě zejména ve tvaru listů je značná nejednotnost v taxonomii infraspecifických taxonomických jednotek (poddruhů, variet a forem).Buk je statný a opadavý listnatý strom se štíhlým kmenem a pravidelnou vejčitou korunou, který může dorůstat výšky i přes 45 metrů. Jedná se o nejpěstovanější listnatou dřevinu u nás. Má tvrdé dřevo, které nachází využití v nábytkářství, využívá se k výrobě železničních pražců, parket, hraček.Listy buku lesního jsou celistvé, krátce řapíkaté, eliptické, až vejčitě eliptické, 5– 10 cm dlouhé a 3– 7 cm široké, celokrajné, až mělce zubaté, na okraji zvlněné. Na vrcholu jsou zašpičatělé, na bázi zaokrouhlené, na líci jsou leskle tmavě zelené, na rubu světle zelené.
Co se dělá z bukvic : Bukvice se dají jíst syrové, nebo z usušených umlít mouku. Také se dají upražit a použít jako náhražka kávy, ale upřímně to je už dost hořké. Z čerstvých bukvic se dá lisovat olej.
Kdy plod nejvice roste
Druhý trimestr končí 27. týdnem gravidity, plod váží okolo 1200 g a měří zhruba 35 cm. Poslední – třetí – trimestr je hlavně obdobím růstu plodu – plod může svoji hmotnost až ztrojnásobit. Ultrazvukovým vyšetřením se sleduje růst a srdeční činnost plodu, uložení plodu v děloze, funkce placenty, množství plodové vody.
Jak vypadá list buku : Červenohnědé pupeny mají úzce kuželovitý zašpičatělý tvar, jsou pokryté brvitými šupinami. Listy nasazuje poměrně pozdě, je citlivý k pozdním mrazům. Čepel krátce řapíkatých celistvých listů je celokrajná nebo mělce zubatá. Tvar listů je široce vejčitý, na konci zašpičatělý, povrch lysý, jen při kraji brvitý.
Bukvice (Betonica) je malý rod rostlin z čeledi hluchavkovitých. Obsahuje 10 druhů, které se vyskytují převážně v mírných oblastech Eurasie. Některými zdroji dosud bývá tento rod vřazován do rodu čistec (Stachys) jako pouhá jeho sekce, což však není podporováno molekulárními výzkumy.
Bukové dřevo patří z listnáčů k nejznámějším. Je tvrdé, málo pružné, poměrně pevné. Barvu má světle hnědou až narůžovělou, pařením získá tmavší, charakteristickou barvu. Je stejnorodé a husté.
Jaký je rozdíl mezi dubem a bukem
Největší rozdíl je v barvě a struktuře. Jak jsme již zmínili, buk má jemný a pravidelný vzor s načervenalou barvou. Dub naproti tomu vyniká kresbou a každý kus se trochu liší i zabarvením do hnědé, nebo dává najevo své letokruhy. To umocňuje pocit luxusu, který potom masivní dubový nábytek vyvolává.Plod. Plody jsou bukvice – trojboké, lesklé hnědé nažky. Jsou uzavřeny v ostnaté číšce, která dozrává v říjnu.Nejrizikovější období z celkového množství spontánních potratů je v prvním trimestru. Jakmile těhotenství dosáhne 12. týdne, riziko potratu se snižuje na pouhá dvě procenta.
bříško se snižuje. To je způsobeno tím, že dítě klesá hlouběji do pánve. Pokud je to Vaše první těhotenství, žaludek začne klesat asi 3– 4 týdny před porodem, ale pokud jste zkušená matka, břicho můžete mít nižší až těsně před porodem. Dýchat se Vám bude jednodušeji, ale o to víc se zvýší tlak na spodní část břicha.
Jak vypadá kůra buku : Kůra buku je oproti ostatním dřevinám poměrně tenká a zůstává trvale hladká. Její barva je u mladého buku šedohnědá později se mění až na bílošedou. Bukové dřevo je světlé barvy s nádechem do žluta a nemá barevně odlišené jádro. Buk se velmi dobře štípe, má proto velmi pravidelná polínka.
Jak kvete buk : Kvete v dubnu a květnu současně s rašením listů. Samčí a samičí květy rostou odděleně na téže rostlině. Samčí květy jsou v kulovitých, převislých, dlouze stopkatých jehnědách. Jsou složeny z drobných kvítků s 6–20 tyčinkami a jsou žluté.
Jak rozeznat buk a habr
Celkovým vzhledem připomíná buk (Fagus sylvatica). I když listy buku a habru jsou povrchově podobné, bližším ohledáním je patrné, že ty z bukového mají hladké hrany, zatímco u habru jsou ostře zoubkované. Dalším rozdílem jsou jeho pupeny, které se objevují na větvičkách v zimě.
Ze snímků se dá poznat, že dub má část jádra velice širokou a naopak buk oproti dubu velmi úzkou. U buku pro naši výrobu používáme pouze část běli. Jádro využíváme zřídka, a to jen pro méně viditelné části produktu, jako je například spodní strana stolové desky.Plodem je nažka (označovaná též jako oříšek) podepřená zveličelou dřevnatou číškou a nazývá se žalud. Plody dozrávají v prvním nebo až ve druhém roce.
Jaký je plod javoru : Plody jsou křídlaté dvounažky, odborně samary, resp. dvojsamary. Jejich křídla jsou jazykovitá, blanitá, se silnou žilkou na vnějším okraji. Jsou tvarovány tak, aby se při pádu otáčely a vítr je unášel na značnou vzdálenost.