Jak vymenit dno akvária?
Na dno nasypte vypraný akvarijní štěrk nebo substrát. Plánujete-li akvarium s živými rostlinami, doporučujeme do štěrku přidat aktivátor dna, pro dobrý růst rostlin v počátku založení akvaria.Akvárium napouštíme vlažnou vodovodní vodou (20°C). Abychom zabránili zvíření dna, napouštíme vodu velmi pomalu přes sáček, který rozprostřeme na dně akvária a zatížíme. Nebo použijeme hadici opatřenou růžicí. Po napuštění akvária spustíme filtr a zapneme topítko.Pomocí odkalovače vyčistíte dno akvária a to tak, že jím proberete postupně všechen štěrk na dně. Kamínky se v odkalovací trubici víří, svojí vahou padají zpět. Kal a nečistoty odchází s vodou pryč do připravené nádoby.

Kolik je potřeba substrátu do akvária : Kolik substrátu potřebuju do svého akvária Do akvária o rozměru 60x30x30 cm, kde chceme mít například 4 cm substrátu (používá se cca 4 – 10 cm dle velikosti nádrže), potřebujeme přibližně 7 litrů substrátu. Výpočet je snadný: Plochu dna v cm vynásobíme výškou substrátu (také v cm), tedy v tomto případě 60x30x4.

Proč ne kulaté akvárium

Kulatá akvária jsou nevhodná

Pokud akvárium teprve pořizujete, rovnou zapomeňte na ta kulatá. Mohou sice vypadat hezky a zdát se nenáročná na údržbu, opak je ale pravdou. Špatně se čistí, vhodná jsou například pro aranže vodních rostlinek.

Kolik písku na dno akvária : Kolik písku/kamínku potřebujete Změřte šířku, délku akvária a určete si výšku písku či kamínků (minimální výšku podloží doporučujeme 3cm). Tyto 3 rozměry (šířka, délka akvária, výška podloží) mezi sebou vynásobte v centimetrech a výsledek vydělte 1000.

Filtrace musí běžet nepřetržitě! Jinak nedojde vůbec k nastartování očekávané biologické filtrace. V nočních hodinách také podstatně klesá ve vodě obsah kyslíku díky tomu, že rostliny žádný kyslík při zastavené fotosyntéze neprodukují a navíc jej během noci samy spotřebovávají.

Ze zkušenosti doporučujeme počítat s 1cm ryby na 1l vody v akváriu. Počítejte, ale rozměr ryby v dospělosti a při nákupu se vždy dobře informujte jaké velikosti se ryby dorůstají, abyste pak nebyli překvapení.

Proč se dělají řasy v akváriu

Příčina vzniku: Nedostatečné množství CO2 u vysoce osvětlených nádrží. Hodnota CO2 během dne kolísá nebo je v celém akváriu nedostatečný proud okolo rostlin. V nízce osvětlených nádržích je příčinou také kolísání CO2 během dne. Způsob odstranění: Nejdříve co největší možné množství štětičkové řasy odstraníme ručně.Pokud je v akváriu málo kyslíku, ryby vzduchování vyžadují. Množství kyslíku ve vodě se snižuje se stoupáním teploty, tedy především v létě. Že se ryby dusí, poznáte snadno – plavou blízko u hladiny a lapají po dechu.Vyšší teploty způsobují snížení hladiny kyslíku ve vodě, zatímco příliš nízké teploty způsobí, že ryby jsou malátné. Oba extrémy vedou ke stresu. Změny teploty nesmí probíhat nárazově, ale vždy postupně. Nemocná ryba leží na dně nádrže nebo plave pomalu a neobvyklým způsobem.

Vybereme dno (třeba umělohmotnou dětskou lopatkou), jen pozor na poškrábání zejména stěn akvária. Akvárium pak vypláchneme (větší akvárium – vodu lze odsát hadičkou i s drobnými kamínky) a navrstvíme nové dno. Dejte si pozor, některá dna se musí předem proprat, některá ne. Mělo by to být na obalu uvedeno.

Jak casto mít zapnuty filtr v akváriu : Doporučujeme zhruba jednou za dva až tři měsíce – záleží na osádce akvária.

Jak dlouho může být akvárium bez filtru : Pokud odjíždíte na dovolenou, dejme tomu na 14 dní. Bohatě stačí, když akvárium připravíte na dočasnou dobu bez péče. A v klidu odjedete na dovolenou. Dospělé ryby vydrží ve fungujícím akváriu bez krmení 14 dní úplně v pořádku.

Co chovat v 30l akváriu

20–30l akvárium – je ideální pro tyto druhy ryb – parmička duhová, neonka černá, neonka červená, dánio, parmička duhová či paví očko. Tyto druhy akvarijních rybiček se ale nejlépe cítí v hejnu, proto si do malého akvária pořiďte maximálně 2 druhy ryb.

Běžně jsou k dostání pancéřníčci zelení, nebo také zlatopásí (Corydoras aenenus, schultzei), skvrnití (C. paleatus), štěrbův (C. sterbai) a další druhy. Do 80l akvária se nám již vejde pár pancéřníčků kropenatých (Hoplosternum thoracatum), dorůstajících cca 10cm, kteří vypadají jako klasický sumec s dlouhými vousy.Zelené flekovité řase vyhovuje příliš dlouhá doba osvětlení. Způsob odstranění: Zvyšte hodnotu fosforečnanů ve vodě na 2 – 3 mg/l a zkontrolujte cirkulaci vody v akváriu. Pro zvýšení fosforečnanů použijte PMDD Profi – Fosfor. Řasu odstraňte pomocí magnetické stěrky či žiletky.

Jak se zbavit řas v rybníku : Použijeme buď skimmer nebo síťku. Po odstranění dostupné části zelené hmoty vláknitých řas, aplikujte po celé ploše vodního díla přípravek Systém. Jemný, sypký prášek rozmíchejte s vodou a rozlijte po vodní ploše. Přípravek řasu účinně a selektivně likviduje.