Akutní hepatitida se většinou léčí klidem na lůžku, mírní se příznaky onemocnění (teplota, zvracení), jaterní dietou, vitamíny, ve výjimečných případech se podávají antivirotika. Léčba trvá asi 2 týdny. Chronická virová hepatitida B a C se léčí antivirotiky. U virové hepatitidy C trvá léčba obvykle 2 až 3 měsíce.Onemocnění probíhá zpravidla bez trvalých následků, jen vzácně může dojít ke komplikacím a ke vzniku akutního jaterního selhání. Léčba nekomplikované hepatitidy A je symptomatická, kdy jsou tišeny pouze příznaky onemocnění. Pacient musí dodržovat klidový režim na lůžku, konzumuje pouze šetřící dietu bez tuků.Jaké jsou její příznaky Nespecifické příznaky jako je únava, bolesti břicha, nevolnost, zvracení, průjem, teploty, nadýmání, pocit špatného trávení. Příznakem, který většinou nakažené přivede k lékaři je žloutnutí očí (sklér) a následně i kůže. Moč má také tmavší barvu.
Jak můžu dostat žloutenku : Onemocnění se přenáší krví od nakaženého člověka, pohlavním stykem (nízké riziko) a při porodu z nakažené matky na dítě. V současné době je největší riziko nákazy při nitrožilní aplikaci drog, sdílení společných jehel.
Co způsobuje hepatitida
Nejčastější příčinou akutní hepatitidy je alkoholové poškození a dále virové hepatitidy. Častou příčinou akutních hepatitid je i toxické poškození, v tomto kontextu často zmiňované léky paracetamol a halotan, a mnoho dalších příčin.
Co zpusobuje hepatitidu : Způsobuje ji virus hepatitidy A (HAV), který je velmi odolný vůči vlivům zevního prostředí, přežívá týdny při pokojové teplotě, léta ve zmraženém stavu. Zdrojem onemocnění je infikovaný (nakažený) člověk, u něhož je virus přítomen ve stolici.
Když se před spláchnutím otočíte k záchodové míse, zjistíte, že vaše stolice má nápadně světlou barvu, zatímco vaše moč je pro změnu nepřirozeně tmavá. Kromě toho barva vaší kůže získá nažloutlý odstín a zežloutnou vám i bělma očí. Zmíněné příznaky vás dovedou k lékaři, který vám diagnostikuje virovou hepatitidu.
Žloutenka typu C je asi nejhorší. Často probíhá bez nějakých zjevných příznaků. Lidé se obvykle cítí jenom unavení, rozlámaní a bez nálady. Jako u řady jiných viróz.
Co znamená kdyz je clovek zluty
Na vzniku žloutenky se podílí porucha jaterních buněk i porucha průtoku krve játry. Zvýšený zánik červených krvinek. Mnoho chorob krevních buněk způsobuje zvýšený rozpad červených krvinek. Jaterní buňky si nedokážou poradit se zvýšenou nabídkou bilirubinu v krvi, jehož hladiny stoupají a způsobují vznik žloutenky.Hepatitida typu A je akutní zánětlivé onemocnění jater způsobené virem HAV, říká se jí také nemoc špinavých rukou. Virus je přítomen ve stolici, slinách, moči a sekretu z nosohltanu. Přenáší se osobním kontaktem nebo požitím kontaminovaných potravin či vody.Příznaky akutní infekce mohou připomínat jiná virová onemocnění: typické je nechutenství, nevolnost, zvýšená teplota, bolesti kloubů, vyrážka. U dospělých následně dojde k zežloutnutí, v dětském věku může infekce probíhat s minimem příznaků a bez žloutenky, takže si ani nemusíme být vědomi nákazy.
Jak se to léčí V případě virové hepatitidy B existuje specifická antivirová terapie, která je u většiny pacientů s chronickou hepatitidou dlouhodobá až celoživotní.
Co zpusobuje hepatitida : Způsobuje ji virus hepatitidy A (HAV), který je velmi odolný vůči vlivům zevního prostředí, přežívá týdny při pokojové teplotě, léta ve zmraženém stavu. Zdrojem onemocnění je infikovaný (nakažený) člověk, u něhož je virus přítomen ve stolici.
Jak dlouho trvá regenerace jater : Doba se pohybuje od několika týdnů až po několik měsíců. Regenerační schopnost jater bohužel není neomezená a alkohol je pro ně velmi zatěžující, proto pravidelná konzumace alkoholu může způsobit až nevratný stav, jaterní cirhózu.
Co způsobuje Hepatitida B
V západních zemích je nejčastější příčinou infekce virem hepatitidy B nitrožilní užívání drog a rizikový pohlavní styk. Hepatitida B se nepřenáší podáním ruky, používáním stejného nádobí, líbáním, objetím, kašlem či kýchnutím. Inkubační doba je dlouhá, 50–150 dní.
Potraviny vhodné pro játra
Brukvovitá zelenina: Brokolice, květák, kapusta a kadeřávek. Obsahují antioxidanty a glukosinoláty, které pomáhají v neutralizaci toxických látek. Ovoce bohaté na antioxidanty: Třeba borůvky, jahody a maliny. Obsahují vitamíny a flavonoidy, které podporují zdravá játra.Při jaterní dietě je naprosto nevhodný alkohol, dále tučná jídla jako vepřové maso,husa, kachna, skopové, zvěřina, losos, kaviár, sardinky, pikantní lahůdky a konzervy, paštiky, tlačenky, jelita, jitrnice, tučné a trvanlivé salámy, slanina, škvarky a klobásy.
Jak urychlit regeneraci jater : Aby bylo možné účinně odstranit toxiny nahromaděné v játrech a urychlit tak jejich regeneraci, je nutné okamžitě odstranit faktory, které vedou k poškození orgánu. Obvykle se jedná o alkohol, tučná jídla nebo léky a doplňky stravy. Je také nutné použít detoxikační léčbu.