Jednoduchá klasika, kterou si zamilujete. Pokud chcete hořčici zjemnit, promíchejte jí s trochou oleje. Ten jí navíc dodat zvláštní příchuť. Zajímavé jsou zejména oleje z ořechů a semen.Hořčice obsahují glykosid sinirgin a sinalbin, který se štěpí na hořčičnou silici, která má čpavou vůni a ostrou chuť,dále bílkoviny a olej. Mladé lístky všech hořčic se používají jako zdravý salát. Všechny hořčice v mírných dávkách způsobují prokrvení trávicího traktu, a tím lepší trávení a látkovou výměnu.Postup: Hořčičná semínka zalijte octem a důkladně rozmixujte dohladka. Ovocný ocet můžete klidně nahradit tím klasickým kvasným lihovým, který je ale příliš silný, je proto třeba zředit ho v poměru 1:1 s vodou, svařit a nechat vychladnout. Do hotové pasty pak vmíchejte cukr nebo med a sůl.
Jak se dělá kremžská hořčice : – Kremžskou hořčici vyrobíme stejným způsobem jako základní, jen smícháme ve stejném poměru hnědá a bílá semínka. – Na chilli hořčici přidáme lžičku drceného chilli. – Do paprikové hořčice přimícháme lžičku papriky a lžičku uzené papriky.
Proč hořčice pálí
Proč hořčice pálí Mohou za to silice, aromatické těkavé látky, jejichž mix a obsah určuje pálivost a pikantnost jednotlivých druhů hořčic. Hořčice má i proto pozitivní vliv na naše zdraví.
Na co je dobrá hořčice : Hořčičná semínka způsobují prokrvení zažívacího traktu, čímž urychlují trávení a látkovou výměnu. Jejich konzumace se doporučuje i při špatné funkci střev, nízké tvorbě žluči. Dále příznivě působí proti vysokému krevnímu tlaku či kornatění cév.
Hořčičná semínka způsobují prokrvení zažívacího traktu, čímž urychlují trávení a látkovou výměnu. Jejich konzumace se doporučuje i při špatné funkci střev, nízké tvorbě žluči. Dále příznivě působí proti vysokému krevnímu tlaku či kornatění cév.
Nejlepší plnotučné hořčice
Pořadí | Název | Nejlepší nabídka |
---|---|---|
TOP 1 | Aro hořčice plnotučná, 950g | kosik.cz |
TOP 2 | Aro hořčice plnotučná, 1300g | kosik.cz |
TOP 3 | Malva Hořčice plnotučná 880g | nakup-itesco-cz-groceries-cs.cz |
Jak vyrobit dijonskou hořčici
Recept na Domácí dijonská hořčice: 🔗100g černého hořčičného semínka 150ml suchého bílého vína 150ml bílého vinného octa 🌿Hořčičné semínko namočíme spolu s bílým vínem a octem přes noc v lednici. 🌿Druhý den přelijeme vše do mixéru přidáme lžičku soli a rozmixujeme dohladka (cca 2 minuty), ne déle.Hořčičné semínko se získává z rostliny hořčice, která je příbuzná řepce olejce. Roste v tropických a subtropických oblastech, ale pěstuje se také v Evropě, Asii a Severní Americe. Hořčičné semínko lze použít v kuchyni v různých podobách.Jedná se o silnou hořčici, která existuje v několika odrůdách. Vyrábí se ze semen brukve sítinovité (Brassica juncea), octa, soli, kyseliny citronové a vody, která je hlavní příčinou pálivosti hořčice. Hodí se ke všem druhům masa a lze ji použít i k přípravě majonézy a to ke zvýraznění chuti.
Postup klíčení: V misce semínka či zrna přes noc namočte, pak je umístěte na čistou misku tak, aby měla dostatek prostoru. Semínka nevystavujte slunečnímu světlu, raději je umístěte do stínu nebo šera. Dvakrát denně je proplachujte a klíčky sklízejte po 3-8 dnech včetně kořínků.
Jak dlouho klíčí hořčice : Hořčice klíčí nejlépe při 12-15st. , nad 25st. klíčí špatně. Celková doba růstu 6-7dní.
Jak si doma udělat klíčky :
- Semena namočte do vody přímo ve sklenici na přibližně 8 hodin, aby nabobtnala a probudila se k životu. Poté vodu slijte a postavte na odkapávací "stanici" dnem vzhůru.
- Proplachujte semínka 2x denně.
- Většina semen začne klíčit již druhý den a během 5-7 dnů je můžete sklízet.
Jak sázet hořčici
Hořčici sejeme do dobře připravené půdy mělce do hloubky cca 1 – 2 cm a po zasetí je vhodné povrch uválet. Výsevek při setí na semeno činí 0,8 až 1,1 MKS. ha-1. To je asi 7 až 10 kg kvalitního osiva na 1 ha.
Z obilovin nejrychleji klíčí žito, pak pšenice, ječmen a oves. Z dalších plodin je velmi oblíbená vojtěška (alfa alfa), hořčice, řeřicha, ředkvička, pískavice. Prodává se i směs těchto různých rostlin určená ke klíčení. Méně tradiční jsou klíčky ze semen červené řepy, cibule, česneku, rukoly.Jako typická plodina dlouhého dne musí být při pěstování na semeno zaseta brzy na jaře, kdy je ještě kratší den a rostliny nejsou nuceny k brzkému přechodu z vegetativní do generativní fáze. Optimální doba setí je ve druhé polovině března, kdy už nehrozí silnější ranní mrazíky (pod -3 až -5 °C).
Jaké klíčky jsou nejchutnější : Vynikající je naklíčená cizrna, čočka, fazole adzuka!