Dno formy vyložíme pečícím papírem. Okraje nemusíme řešit, po upečení stačí jen objet okraje korpusu nožem a forma jde lehce sundat nebo vyklopit. Těsto po nalití do formy doporučuji uhladit ze středu k okrajům, aby se při pečení uprostřed nevyboulilo.Po upečení je nutné nechat dortový korpus řádně zchladit. Pokud ho necháte na podložce, dolní část korpusu zvlhne. Design mřížek na chladnutí zaručuje perfektní cirkulaci vzduchu. Váš zákusek tak bude chladnout rovnoměrně.Jak upéct dort, aby nespadl
Korpusy vkládáme do trouby vyhřáté na 180 °C a po vyskočení těsta teplotu snížíme na 160 °C a dopékáme zvolna. Kdyby se korpus shora připaloval, zakryjeme ho pečicím papírem nebo alobalem. Propečenost zkusíme špejlí (po vytažení z těsta musí být zcela suchá a čistá).
Proč mi spadne piškot : Příliš vysoká teplota, příliš suché těsto, které by uvítalo příště ještě trochu víc mléka, anebo jste do těsta vmíchávali mouku příliš usilovně a dlouho.
Jak vyklopit formu
Pokud máte formu vcelku a korpus nejde vyklopit, obraťte ho dnem vzhůru a dejte na dno formy ve studené vodě namočenou a vyždímanou utěrku. Můžete i několikrát opakovat. Pokud se ve formě chystáte péct koláč, můžete na dno použít také pečící papír, který nastřihnete tak, aby přečníval alespoň o pár cm na dvou stranách.
Kdy vyndat korpus z formy : Špejlí můžete zkontrolovat, zda je těsto upečené – zda se ještě nelepí uprostřed korpusu na špejli. S dortovou formou po vytažení z trouby nijak nebouchejte – upečený korpus by se mohl uprostřed propadnout. Až forma vychladne tak, že na ni můžete sáhnout rukou – vyklopte hotový korpus z formy.
Korpus z formy vyklápějte vždy až když je úplně vychladlý. Před vyklopením ho můžete uvolnit tenkým nožem, který přitlačíte pevně k obroučce formy a objedete těsto po obvodu. Okraj korpusu se nepoškodí a zůstane hladký. Potom formu rozevřete a obroučku opatrně zvedněte tak, abyste hotový korpus neponičili.
Aby korpus nebyl suchý a drobivý, je dobré ho před potřením krémem pokapat. Může to být tuzemák, mandlový likér, griotka, vaječný likér, ale i aromatický čaj, ovocná šťáva nebo rozehřátá a propasírovaná zavařenina. Tekutina by měla chuťově ladit s korpusem a náplní.
Proč se propadl korpus
Proč se dort propadl Pravděpodobně jste otevřeli troubu moc brzy, a tak se korpus propadl. Při pečení dortů neotvírejte troubu dřív než nějakých 10 minut před koncem pečení. Výjimkou je plynová trouba, v té bych dort raději zkontrolovala 15 minut před koncem pečení.1Předehřejeme si troubu na 180°C. Dortovou formu vyložíme na dně pečicím papírem. Boky můžeme potřít máslem a přilepit na ně pruh pečícího papíru, ale není to třeba, pokud máte doma tenký nůž, kterým korpus “odříznete” od boků formy.Korpus z formy vyklápějte vždy až když je úplně vychladlý. Před vyklopením ho můžete uvolnit tenkým nožem, který přitlačíte pevně k obroučce formy a objedete těsto po obvodu. Okraj korpusu se nepoškodí a zůstane hladký. Potom formu rozevřete a obroučku opatrně zvedněte tak, abyste hotový korpus neponičili.
Pečeme přibližně 15–20 minut při teplotě 170 °C. Troubu 10–15 minut neotvíráme, aby se teplota nesnížila a piškot neklesl. Upečený piškot poznáme tak, že povrch začne krásně tmavnout a nádherně vonět. Upečený se začne oddělovat od boků plechu.
Kdy vyklopit buchtu z formy : Jak dostat bábovku z formy Bábovku nevyklápíme hned po upečení, mohla by se srazit. Necháme ji 5 až 10 minut zchladnout a teprve poté ji vyklopíme. Pokud i tak nechce vypadnout, položíme na formu utěrku navlhčenou ve studené vodě, radí cukrářka Pavlína Berscizová v knize Velká domácí cukrářka.
Kdy vyndat Beránka z formy : Upečený beránek by měl být pružný. Po dotyku by neměl zůstat výrazný důlek. Poté vyndejte formu z trouby a nechte několik minut vychladnout. Zhruba 3 minuty by měl být ten správný čas, kdy se forma odtáhne a beránek půjde pohodlně vyklopit.
Kdy vyklopit bábovku z formy
Bábovku nevyklápíme hned po upečení, mohla by se srazit. Necháme ji 5 až 10 minut zchladnout a teprve poté ji vyklopíme. Pokud i tak nechce vypadnout, položíme na formu utěrku navlhčenou ve studené vodě, radí cukrářka Pavlína Berscizová v knize Velká domácí cukrářka.
Možností je více, vybíráme podle chutí, zkušeností nebo zásob. Podle účelu volíme náplň neutrální nebo pikantnější. Máslo, žervé, pomazánkové máslo nebo majonézu můžeme ochutit kořením, hořčicí, kečupem, česnekem nebo bylinkami.Aby korpus nebyl suchý a drobivý, je dobré ho před potřením krémem pokapat. Může to být tuzemák, mandlový likér, griotka, vaječný likér, ale i aromatický čaj, ovocná šťáva nebo rozehřátá a propasírovaná zavařenina. Tekutina by měla chuťově ladit s korpusem a náplní.
Čím Provlhčit korpus : Aby byl dort opravdu vláčný, upečený korpus před skládáním dortu provlhčíte cukrovým sirupem. Podle receptu ho ovšem připravíte o dost víc, než je třeba na jeden dort, a tak zbylý sirup skladujte v lednici a malé množství použijte vždy, když pečete dort.