Silikon-hydrogelové čočky propouští k rohovce více kyslíku, takže v jejich případě oči nebudou tak podrážděné. Pokud však nosíte čočky hydrogelové, po probuzení budou oči pravděpodobně zarudlé a budou pálit, dokonce si můžete poškodit rohovku. Spaní v kontaktních čočkách až 6-krát zvyšuje riziko oční infekce.Čočku si na bříško ukazováčku položte středem, jinak půjde do oka nasadit jen těžko. Kontaktní čočku položenou na prstě si prohlédněte proti světlu. Pokud vidíte „talířek“, tedy čočku s okrajem vytočeným ven, je čočka naruby. Správně byste měli vidět „mističku“.Kontaktní čočky sice mohou svádět k vytřídění do žlutého kontejneru na plasty, ale ten je neocení. Správně patří do směsného odpadu.
Jak poznat že je čočka obráceně : Dobrý den, pokud si nejste jistý, jestli je kontaktní čočka správně nebo obráceně, doporučuji ji ještě přetočit i z druhé strany a porovnat, kdy se tvar více podobá mističce (kontaktní čočka je kulatější) a kdy hlubokému talířku (okraje kontaktní čočky jsou rozevřené).
Jak dlouho můžu nosit kontaktní čočky
Dobrý den, měsíční kontaktní čočky se mohou nosit pouze v rámci 30 dní od otevření originálního balení (blistru). 14 denních pak 14 dní, u jednodenních pouze jeden den apod. Nebere se tedy ohled na to, jak často jste je za dobu, co jsou otevřeny, nosila.
Jak si vyndat čočku z oka : Postavte se před zrcadlo a otočte zrak směrem nahoru. Ukazováčkem jedné ruky zvedněte horní část očního víčka. Prostředníčkem druhé ruky pak stáhněte dolní část víčka a s pomocí ukazováčku a palce uchopte čočku, jemně potáhněte směrem dolů a vyndejte z oka.
Na rozkladu těchto sacharidů se podílí střevní bakterie, které přitom produkují odpadní plyny jako dusík, vodík či oxid uhličitý a tím způsobují nadýmání. Plyny vznikající při rozkladu oligosacharidů z luštěnin jsou bez zápachu. Příčinou zápachu je ve skutečnosti sirovodík, který však vzniká při rozkladu bílkovin.
Pomáhají hlavně plynulé pohyby prstem přes zavřené víčko od vnějšího koutku oka k vnitřnímu. Postup opakujte, dokud se čočka v oku neuvolní, pak ji vyndejte, jak jste zvyklí. Nepomohlo Pak velmi opatrně zkuste trochu „násilí“ – zatlačte na čočku a posuňte ji ke koutku oka, kde se zkrabatí a půjde lépe vyndat.
Co udělat z čočky
Mrkněte, na jaké nejrůznější lahodné způsoby se dá čočka připravit!
- Sekaná z čočky. Napadlo vám někdy v sekané zaměnit maso za čočku
- Boloňské špagety s čočkou. Mají vaše děti rády boloňské špagety
- Karbanátky z čočky.
- Čočkový salát.
- Čočka po Bostonsku.
- Čočková pomazánka.
- Čočková polévka.
- Čočkové placky.
Pomáhají hlavně plynulé pohyby prstem přes zavřené víčko od vnějšího koutku oka k vnitřnímu. Postup opakujte, dokud se čočka v oku neuvolní, pak ji vyndejte, jak jste zvyklí. Nepomohlo Pak velmi opatrně zkuste trochu „násilí“ – zatlačte na čočku a posuňte ji ke koutku oka, kde se zkrabatí a půjde lépe vyndat.Novým nositelům kontaktních čoček může trvat jeden až dva týdny, než si zcela zvyknou na jejich používání. Vaše oko si musí přizpůsobit tomu, že na jeho povrch doléhá kontaktní čočka. Kromě toho si mozek musí přivyknout na nový zážitek z vidění.
Nepoužívejte na čištění čoček žádné podomácku vyrobené prostředky. Pro čištění se rozhodně nehodí ocet, alkohol, ani jedlá soda. Používejte jen roztoky určené k dezinfekci čoček a nenoste čočky déle, než je jejich určená doba spotřeby. Vyhnete se diskomfortu a potenciálním zdravotním komplikacím.
Jak vyndat čočku pod víčkem : Pokud budete mít suché oči, může se stát, že nebude dostatečně zvlhčená kontaktní čočka a "zasekne" se pod horním víčkem. Nebojte, nikam dál se nedostane. Oko zavřete, jemně prstem promasírujte víčko a čočka se uvolní a sklouzne zpět na své místo.
Co delat kdyz zapadne čočka : Nevyplachujte si oko vodou z vodovodu, protože tím se vám do něj může dostat vážná infekce. Jestliže se vám čočka zachytila pod víčkem, můžete jí pomoci v pohybu tím, že se budete dívat opačným směrem. Když se vám například čočka zachytí pod horním víčkem, dívejte se směrem dolů, to ji popostrčí dolů.
Co způsobuje Smradlave prdy
Mezi nadýmavé potraviny patří luštěniny, košťálová zelenina, cibule, česnek, silně kořeněná jídla, sycené vody, kynuté pečivo, obzvláště to čerstvě upečené a alkohol, především víno. Tyto potraviny jsou bohaté na síru, která ovlivňuje střevní bakterie a vzniká sirovodík páchnoucí po shnilých vejcích.
Červená čočka neloupaná
Obsahuje také vysoký podíl vlákniny. Protože je červená čočka jedinou luštěninou, která nenadýmá, mohou ji konzumovat i kojící matky.Přenechejte to lékaři, jinak můžete oko poškodit ještě více! Zachovejte klid a pokuste se uklidnit i postiženého. Na oko opatrně přiložte sterilní oční obvaz (dávejte přitom pozor, aby obvaz na oko netlačil) a volejte zdravotnickou záchrannou službu (tísňová linka 155 nebo 112).
Co s cervenou čočkou : Připravit z ní můžete výborné polévky a vzhledem k tomu, že červená čočka má tendenci k rozvaření, nemusíte je ani zahušťovat. Lze z ní ale vykouzlit i saláty, pomazánky nebo ji kombinovat se zeleninou v jídlech typu curry.