Jak vyčistit varnou konvici?
Kyselina citronová

Kyselinu citronovou stačí nasypat do plně naplněné konvice a povařit. Dříve než voda vychladne, vylijte ji. U silnějšího nánosu je potřeba postup opakovat. Vodní kámen se uvolní a později rozpustí.Jedlá soda

Jednu lžičku sody rozpusťte ve 2 – 3 lžicích vody a nechte na dně konvice působit, ideálně přes noc pro nejlepší výsledky. Poté do konvice dolijte zhruba půl litru vody a vše svařte. Houbičkou odstraňte zbytky vodního kamene a konvici vypláchněte a znovu v ní provařte pouze vodu.K rychlovarné konvici i životnímu prostředí je naprosto šetrná. Stačí do konvice nalít vodu až po rysku, přisypat lžíci kyseliny citrónové a nechat povařit. Roztok pak nechte aspoň hodinu působit. Konvici propláchněte a ještě minimálně jednou v ní povařte čistou vodu, aby se vyplavily všechny zbytky nečistot.

Jak odstranit vodní kámen z konvice : Známou domácí metodou čištění konvice je použití octa a vody. Do konvice nalijte asi dvě deci octa, dolijte vodou až po rysku a nechte opět projít varem. Pokud by se vám účinky tohoto roztoku zdály nedostatečné, můžete ocet pomalu přidávat.

Čím čistit konvice

Pro běžné čištění konvice smíchejte ocet s vodou v poměru 1:1. Směs nalijte do konvice a zahřejte. Poté nechte ještě dvacet minut působit. Směs vylijte a pomocí jemného kartáčku vyčistěte vnitřek konvice.

Jak se starat o rychlovarnou konvici : Pokud rychlovarnou konvici používáte 3-5krát denně, v oblastech s velmi tvrdou a tvrdou vodou se doporučuje čistit konvici jednou za měsíc. Máte-li to štěstí, že bydlíte v oblasti s měkkou a středně tvrdou vodou, bude stačit, pokud konvici vyčistíte jednou za 2 – 3 měsíce.

Vnitřek varné konvice vyčistíme tak, že do ní vlijeme teplý bílý ocet se lžící kyseliny citronové. Na zevnějšek konvice přiložíme hadřík namočený v bílém octu, který necháme působit. Po odejmutí dočistíme houbičkou a poté setřeme hadříkem.

V kuchyni je vhodná k očištění ovoce, zeleniny, čištění spotřebičů, spáleného nádobí a k odstranění pachů z myčky na nádobí, mikrovlnné trouby a lednice. Využívá se též při úklidu okolo domu, čištění auta, garáží nebo pro odstranění pachů z pelíšků a toalet vašich psích a kočičích mazlíčků.

Kolik kyseliny citronové na odvápnění

Na odstranění vodního kamene z rychlovarné konvice stačí do konvice nalít cca 1 litr vody, přidat 2 polévkové lžíce Kyseliny citrónové Dr. Oetker a nechat vodu převařit. Vlažným roztokem můžete následně očistit také vodovodní baterie či kuchyňský dřez.Potřebná frekvence čištění záleží i na tvrdosti používané vody. Čím je voda tvrdší, tím více vodního kamene se za kratší dobu v jejím nitru usadí. Pokud rychlovarnou konvici používáte 3-5krát denně, v oblastech s velmi tvrdou a tvrdou vodou se doporučuje čistit konvici jednou za měsíc.K odstranění vodního kamene z baterie nepotřebujete oba přípravky, stačit vám bude jen jeden. Pokud se rozhodnete pro octový roztok, je nejlepší smíchat ocet s vodou v poměru 1:1. V případě odolných skvrn můžete použít i silnější směs s větším množstvím octa.

Pro běžné čištění konvice smíchejte ocet s vodou v poměru 1:1. Směs nalijte do konvice a zahřejte. Poté nechte ještě dvacet minut působit. Směs vylijte a pomocí jemného kartáčku vyčistěte vnitřek konvice.

Co udela ocet s jedlou sodou : Princip. Hydrogenuhličitan sodný (jedlá soda) reaguje s kyselinou octovou (octem) za vývoje oxidu uhličitého. Saponát se napění díky oxidu uhličitému a uniká ven ze ,,sopky“, respektive z odměrného válce.

Na co pomáhá jedlá soda : 9 tipů, k čemu lze doma využít jedlou sodu

  • Na zuby. Pomáhá bělit zuby a může být efektivní při odstraňování zubního plaku a předcházet vzniku zubního kazu.
  • Na vlasy.
  • Pro lepší zažívání
  • Proti zápachu.
  • Proti mastnotě a připáleninám.
  • Proti vodnímu kameni.
  • Proti ucpanému odpadu.
  • Vyčistí pračku.

Jak udělat roztok kyseliny citronové

Jak se používá

Můžeme si udělat 10-30% roztok, dle toho na co jej budeme používat. 15% roztok si uděláme tak, že smícháme 150g kyseliny citronové s 850ml vody. Takový roztok postačí na běžné čištění povrchů. Na vodní kámen můžeme použít silnější roztok až 30%.

Pro dokonalé rozpuštění a zároveň i sterilizaci se za stálého míchání roztok zahřeje na cca 80 °C po dobu 10 min. Ovocné šťávy je nutné vždy přikyselit. Nejčastěji se využívá kyselina citrónová v dávce 50 – 80 g/l.Je-li potřeba rychlovarnou konvici odvápnit, naplňte ji vodou po značku MAX a přiveďte ji k varu. Jakmile se rychlovarná konvice vypne, vypojte ji ze zásuvky. Do uvařené vody přidejte dva šálky bílého octa nebo jednu lžíci kyseliny citronové. Nechte roztok několik hodin působit v rychlovarné konvici.

Proč rychlovarná konvice píská : Protože teplota okolní vody je stále nižší, nedoputují na hladinu, ale v místě ochlazení prudce kondenzují a zanikají. Prasknutím bublinky a následným rychlým zaplněním místa, které se bublinkou vytvořilo, vzniká zvuk podobný lupnutí (ve velkém množství bublinek šumění).