Zhruba po měsíci správného používání dojde k rozkladu tuhých nečistot v žumpě nebo septiku na šedě zbarvenou nezapáchající tekutinu, kterou lze velice snadně vyčerpat obyčejným kalovým čerpadlem. Takto ošetřená žumpa nebo septik se nemusí vyvážet a zároveň se již nemusíme bát nepříjemného zápachu.Starou jímku je samozřejmě nutné řádně vyčistit. Stěny otryskáme tlakovou vodou a dezinfikujeme Savem. Práci si usnadníme, když předtím na několik měsíců napustíme jímku vodou.Septik pravidelně „krmte“ speciálními bakteriemi do septiku . Jako prášek či v tekuté formě je seženete v hobby marketu nebo drogerii. Pokud už je na prevenci pozdě a septik silně páchne, nasaďte tyto bakterie jako rychlou léčbu, dávkujte je do septiku pravidelně alespoň 1× za 14 dní.
Co ničí bakterie v septiku : Co ničí bakterie v septiku
Pokud používáte živé bakterie, měli byste si vybrat i vhodné čisticí prostředky, které neobsahují chlór, louh (hydroxid sodný), kyselinu chlorovodíkovou a sírovou či bělicí látky. Pohlídejte si i tablety, které používáte do myčky, prací prostředky, mýdla a šampony či prostředky na nádobí.
Jak odstranit zápach ze žumpy
Bakterie v prášku
Bakterie do septiku seženete v drogeriích a hobby marketech. V případě silnějšího zápachu roztok aplikujte alespoň jednou za 14 dní. Jakmile se septik přeplní, vytvoří se silná vrstva kalu a ta opět zapáchá, proto u běžného rodinného domu nechte septik vyvážet alespoň jednou či dvakrát ročně.
Co udělat se starou žumpou : Stará jímka lze využít praktičtěji
Jak se dočtete níže, zbavit se žumpy lze několika způsoby. Buď ji můžete úplně “odstranit” zasypáním nebo využít žumpu pro akumulaci dešťové vody, tedy jako retenční nádrž či do ní v ojedinělých případech osadit čistírnu či septik.
Jak probíhá přestavba staré žumpy či septiku na nádrž na vodu: Ze dna jímky nejprve odčerpejte veškerou vodu. Nejlépe vám k tomu poslouží kalové čerpadlo, jež je schopné nasát i menší organické částice, aniž by se ucpalo. Jímku vyčistěte tlakovou vodou a ošetřete dezinfekcí (například savem).
„Krmte“ septik pravidelně užitečnými bakterie a on se vám odvděčí eliminací nevábného odéru. V momentě, kdy bakterie přijdou do kontaktu s vodou a organickým odpadem, totiž začnou produkovat enzymy, které rozklad kalu urychlí. Sníží se tak nejen zápach, ale i tvorba pěny.
Proč smrdí žumpa
Příčiny zápachu z jímky nebo žumpy
Rozkládají jednotlivé složky (škrob, bílkoviny, tuky, papír a podobně) a během rozkladu mimo jiné probíhají procesy zahnívání a oxidace, uvolňují se plyny a uhlohydráty. A právě pro tyto procesy je typický nepříjemný zápach.Základním nepřítelem svěžího dechu je bakteriální plak (povlak), který se usazuje na povrchu zubů a v jejich okolí. Bakterie zubního plaku rozkládají zbytky jídla a při tom vzniká zápach, který nepříjemně vnímá okolí postiženého. Pokud není plak důkladně odstraňován, začíná vápenatět a mění se v zubní kámen.Co nikdy nepatří do domácí čističky
Do domácí čističky odpadních vod nepatří léky, jedy používané v domácnosti, barviva a rozpouštědla, intenzivní čistící prostředky (např. SAVO).
Septik vyčistěte tlakovou vodou a ošetřete dezinfekcí (například savem). Stěny nádrže a poté i dno je nutné natřít první vrstvou hydroizolačního nátěru, kterou je třeba nechat zasychat po dobu minimálně 24 hodin. Během této doby musí nádrž zůstat odvětrávaná.
Proč mi smrdí z pusy : Nejčastěji vzniká příčina v dutině ústní a je způsobena bakteriemi. Mezi příčiny bakteriální nerovnováhy patří nedostatečná zubní hygiena, povlak na jazyku, zubní kaz, mezizubní prostory ve kterých se mohou hromadit zbytky jídla aj. Pokud se u vás zápach z úst objeví, navštivte lékaře, který zhodnotí důvod vzniku.
Kolik stojí vývoz septiku : Cena za vývoz septiku se pohybuje v rozmezí od 800 Kč do 3 000 Kč. Stejně jako u vývozu jímky, cenu za vývoz septiku ovlivňuje několik faktorů, jako je objem septiku, velikost fekálního vozu a vzdálenost společnosti, která vývoz septiku zabezpečuje od pozemku.
Jak opravit starou jímku
Při rekonstrukci septiku, jímky, staré nádrže:
Celoplošně beton napenetrujete STAVLEPEM (naředěným 1:5). Poté nerovnosti, výtluky, vystěrkujete SPRAVBETONEM TH. Nalepíte TĚSNICÍ PÁS PROFI a VNITŘNÍ ROHY PROFI do rohů (pomocí menšího množství rozmíchané hydroizolace) a hned je ještě hydroizolací přetřete.
Pokud jsou na akrylové malbě skvrny, je důležité je rychle odstranit. Nejprve vytvořte jemný čisticí roztok z vlažné vody a několika kapek jemného prostředku na mytí nádobí. Roztok jemně promíchejte, dokud se dobře nespojí. Poté navlhčete měkký hadřík nebo houbičku čisticím roztokem.Na mramor, teraso a žulu můžete použít Lithofin Rost-ex. Používá se neředěný, nechá se chvíli působit, poté povrch omyjte čistou vodou. Neobsahuje kyseliny. Použijte ochranné pomůcky a řiďte se návodem na obalu.
Proč výtok smrdí : Dobrý den, žlutý výtok, který zapáchá, poukazuje na bakteriální infekci, ve srovnání s tím kvasinková infekce se projevuje spíše bílým hrudkovitým výtokem. Bakteriální infekce vyžaduje léčbu antibiotiky, navštivte proto svého gynekologa.