Vhodné není ani ruční praní. Sako by se mohlo „zlámat“ a už by nikdy nevypadalo dobře. Běžné čistění od drobných nečistot zvládnete doma s pomocí parní žehličky se silným rázem páry. Když sako zavěsíte na ramínko a pořádně propaříte, odstraníte z látky všechny pachy a zároveň vyrovnáte pomačkané části oděvu.Vlněné kousky se bez výjimky mohou prát pouze na šetrný program či na program na ruční praní. Abyste z pračky nevytáhli o několik čísel menší oblečení, neměla by teplota vody přesáhnout 40 °C, u ovčí vlny dokonce 30 °C.Rozhodně sako neperte v pračce, a to ani na šetrný program. Je dost pravděpodobné, že se díky tomu srazí podšívka a na oblečení vzniknou nevzhledné boule. Vhodné není ani ruční praní. Sako by se mohlo „zlámat" a už by nikdy nevypadalo dobře.
Jak vyprat bile sako : Bílé bavlněné prádlo snese teplotu 60 °C, umělé materiály perte raději na 40. V každém případě ale zkontrolujte štítek na oblečení. Pračku plňte maximálně do dvou třetin, v přeplněné se prádlo nevypere. Používejte prací prášek určený na bílé prádlo, obsahuje rozjasňovače a bělící látky.
Jak odstranit Flek ze saka
Skvrny na saku jsou velkou nepříjemností. Když už se stane nehoda a vám na saku ulpí skvrna od pití či jídla, otřete skvrnu vlhkým hadříkem, nechte sako proschnout a pak ho co nejrychleji dopravte do čistírny. Obleková saka bývají vyrobena z materiálů, které jsou velmi citlivé, a proto není vhodné je prát v pračce.
Jak doma vyčistit oblek : Oblek nikdy neperte v pračce ani v rukách.
Vyvarujte se toho, i kdybyste se polili pitím a chtěli mokrým hadříkem skvrnu jemně očistit. Vždy jej nejdříve nechte proschnout a zaneste do čistírny.
Moderní pračky nabízí i speciální programy na vlnu, případně simulaci ručního praní. Důležité je, zvolit nízkou teplotu (30 stupňů) a otáčky (400-500 za minutu). K praní vlny vždy používejte speciální přípravek na vlnu. Nehodí se na ně klasické bio prací gely, jelikož enzymy požírají kromě nečistot i vlákna.
Nejlepší na praní polyesteru je program „syntetika“, který by měl být k dispozici na všech moderních pračkách. Teplotu volte podle štítku přímo na oblečení. Barevný perte na 30 ⁰C, bílý můžete i na 40 ⁰C. Pokud máte na oblečení velmi odolnou skvrnu, teplotu zvyšte, ale nikdy nepřekračujte 60 ⁰C!
Jak se zbavit starych skvrn
Pro snadnější odstranění staré zaschlé skvrny namočte oblečení do roztoku pracího prostředku ve vodě. To vám pomůže odstranit horní vrstvu skvrny. Poté naneste prací prostředek Persil přímo na skvrnu a nechejte jej několik minut působit. Oplachujte, dokud se prací prostředek zcela neztratí.Pro snadnější odstranění staré zaschlé skvrny namočte oblečení do roztoku pracího prostředku ve vodě. To vám pomůže odstranit horní vrstvu skvrny. Poté naneste prací prostředek Persil přímo na skvrnu a nechejte jej několik minut působit. Oplachujte, dokud se prací prostředek zcela neztratí.Sodu dejte do misky a smíchejte s trochou vody. Vzniklou pastu naneste na mastnou skvrnu na oblečení a nechte chvíli působit. Poté opláchněte pod tekoucí vodou a vyperte běžným způsobem v pračce. Přežehlení žehličkou funguje i na mastné fleky.
Do 90 minut vyzvedneme špinavé a čisté může být u vás už za 24 hodin.
Jak se čistí ovčí vlna : PRANÍ A ČIŠTĚNÍ
Vlna nemá ráda vodu a už vůbec ne teplou vodu. Vlněné produkty většinou stačí nechat vyvětrat nebo je můžete prát (ideálně) ručně do 30 stupňů. Případně můžete zvolit suché čištění, které najdete dnes snad již v každé čistírně.
Čím vyprat vlnu : Jak prát vlnu: vhodné prací prostředky
Doporučuje se používat jemný prací prostředek určený na vlnu. Má totiž neutrální pH a neobsahují bělidla nebo jiné agresivní chemikálie. To z něj dělá vhodnou volbu na praní vlny, čímž ochráníte její choulostivá vlákna.
Jak čistit polyester
Polyester perte na program “syntetika”, který používá šetrnější postup praní. Zvolte teploty dle všitého štítku. Pokud štítek už na oblečení nemáte, barevný polyester perte na 30 °C, bílý můžete prát až na 40°C. V případě vysoce odolných skvrn můžete zvolit ještě vyšší teplotu, nikdy ale nepřekračujte 60 °C.
Polyester je syntetické vlákno. Vlastnosti: U materiálů z polyesterového vlákna oceníte zejména jejich velmi dobrou odolnost vůči oděru a působení světla a slunečních paprsků. Tyto materiály jsou tak velmi trvanlivé a stálobarevné.Namočte zašpiněné oblečení do octové lázně – 3 lžíce octu na litr vody a nechte pár hodin odmočit. Poté stačí vyprat na standardní prací program. S mastnotou si poradí obyčejná soda. Naneste ji jen na skvrny, které předem namočte.
Jak zesvětlit stařecké skvrny : Aplikace tzv. rozjasňujících krémů nebo tyčinek proti pigmentovým skvrnám je jednou z nejšetrnějších metod. Tyto přípravky jsou speciálně vyvinuty pro pigmentové skvrny a mohou pomoci zesvětlit tmavá místa a zabránit vzniku dalších pigmentových skvrn. Při tomto procesu dochází k rozkladu a odstranění melaninu v kůži.