Vezměte úklid od podlahy a vyčistěte jednou za čas také trysky od sazí a prachu, jenž se na těchto místech rádi usazují. Čištění trysek plynového sporáku provedete nejsnáze tenkou jehlou. Jedná se o jednoduchou činnost, díky které budete mít jistotu, že váš plynový sporák funguje neustále na plný výkon.Jak vyčistit sporák: Babské rady, které fungují
Smíchejte ocet a jedlou sodu v poměru 1:1, dokud nevznikne pasta. Tuto pastu naneste na povrch sporáku a nechte ji působit 15-20 minut. Poté jemně otřete houbičkou nebo hadříkem a opláchněte teplou vodou.Směs na čištění připravíte následovně: smíchejte 3 lžíce sody s 5 lžícemi citrónové šťávy, aby vám vznikla pasta. Naneste ji na hořáky, ale pozor opatrně aby se pasta nedostala do otvorů a nepoškodila průchod plynu. Nechte působit přibližně 15 minut, následně setřete pastu ze varné desky vlhkým hadříkem.
Jak odstranit spáleninu že sporáku : Smíchejte jeden díl octa a jeden díl vody a nalijte jej do lahve s rozprašovačem. Směs nastříkejte na mřížky sporáku a nechte ji působit alespoň 15 minut. Poté hořáky očistěte houbou a opláchněte teplou vodou.
Čím vyčistím troubu
Při čištění trouby octem stačí otřít vnitřek trouby hadrem namočeným v octu. Následně se trouba rozehřeje na vyšší teplotu třeba až na 150 °C. Ocet ve vyhřáté troubě rozpustí mastnotu a nečistoty. Poté troubu nechtě zchladnout a setřete suchým hadříkem nebo houbičkou.
Čím vyčistit špinavou troubu : Velkým pomocníkem vám u čištění hodně špinavé trouby může být obyčejná jedlá soda a běžný ocet. Z jedlé sody a vody si namíchejte tužší pastu. Troubu zapněte na 150 °C a opatrně naneste na připáleniny pastu z jedlé sody, k nanášení můžete použít třeba starý zubní kartáček.
Do rozprašovače nalejte vinný (nebo klidně i obyčejný) ocet a vnitřek trouby vystříkejte. Směs začne reagovat a pěnit. Pěnu setřete vlhkým hadříkem nebo houbičkou. Možná budete muset trochu přitlačit, výsledek vás ale velmi mile překvapí.
Jak vyčistit sporák za pomoci jedlé sody
Rychle nasypte jedlou sodu na mastné dvířka od trouby. Na chvíli ji nechejte působit a připravte si vlhkou houbičku s drsnou stranou. Přípravkem snadno vyčistíte vstup do trouby a celý vnitřek trouby. Nakonec vše otřete vlhkým hadříkem a nechejte působit, aby důkladně vyschl.
Jak vyčistit plynovou varnou desku
Péče o plynovou varnou desku
Potřebovat budete gázu a misku s octem. Gázu namočte do octa a oviňte kolem litinových tyčí. Počkejte zhruba hodinu, odolné nečistoty změknou a vy je snadno odstraníte houbičkou se saponátem na nádobí. U kuchyňských hořáků budete rovněž potřebovat ocet.Při čištění trouby octem stačí otřít vnitřek trouby hadrem namočeným v octu. Následně se trouba rozehřeje na vyšší teplotu třeba až na 150 °C. Ocet ve vyhřáté troubě rozpustí mastnotu a nečistoty. Poté troubu nechtě zchladnout a setřete suchým hadříkem nebo houbičkou.Popálená místa chlaďte pod tekoucí studenou vodou nebo ponořením do studené vody po dobu alespoň 10 minut. Rychlé ochlazení přinese okamžitou úlevu od bolesti, především však může zabránit vzniku popáleniny vyššího stupně. Nechlaďte však ledem, tím byste mohli způsobit další poškození tkáně.
Z jedlé sody vyrobíte jednoduchou pastu. Smícháním stejného množství jedlé sody a citronové šťávy dostanete abrazivní roztíratelnou pastu, kterou nanesete na vnitřek trouby, včetně skla a necháte ji působit přes noc, ideálně alespoň dvanáct hodin. Ráno stačí navlhčeným hadříkem do čista setřít.
Jak vycistit silne Znecistenou troubu : Velkým pomocníkem vám u čištění hodně špinavé trouby může být obyčejná jedlá soda a běžný ocet. Z jedlé sody a vody si namíchejte tužší pastu. Troubu zapněte na 150 °C a opatrně naneste na připáleniny pastu z jedlé sody, k nanášení můžete použít třeba starý zubní kartáček.
Jak odstranit Spaleniny z trouby : Připáleniny na stěnách a roštech potřete hadříkem namočeným v octu. Troubu rozehřejte na cca 150 °C. Výsledný efekt při čištění trouby octem ještě umocníte trochou vody v hrnci nebo v pekáči, která při odpařování připáleniny pomůže ještě více zjemnit.
Co je nejlepší na čištění trouby
Jednoduše se zvládnete zbavit mastnoty a usazenin i pomocí octa. Namočte v něm hadr a vnitřek trouby s ním potřete. Máte-li tu možnost, můžete ocet také nalít do rozprašovače a vnitřek trouby včetně dvířek postříkat. Následně troubu rozehřejte zhruba na 150 °C a ocet se o mastnotu a nečistoty postará.
Princip. Hydrogenuhličitan sodný (jedlá soda) reaguje s kyselinou octovou (octem) za vývoje oxidu uhličitého. Saponát se napění díky oxidu uhličitému a uniká ven ze ,,sopky“, respektive z odměrného válce.Při odstraňování vodního kamene a čištění myčky jednoduše nasypte na dno myčky čtyři polévkové lžíce jedlé sody nebo prášku do pečiva a zapněte vhodný program.
Jak nejlépe vyčistit varnou desku : Na zanesenou vychladlou varnou desku nastříkáme univerzální čistící prostředek a malou lžíci jedlé sody s kapkou prostředku na mytí nádobí. Vznikne nám pěna, kterou rozetřeme po celé ploše varné desky. Vyčistíme a poté doleštíme čistým hadříkem s trochou bílého octa. Deska je zase čistá a připravená opět k vaření.