Po každém použití nápojové vedení chladiče propláchněte tlakem vody, pro snadnější propláchnutí použijte sanitační adaptér dle druhu Vašeho naražeče. Jednou za dva měsíce nebo cca po 10 použitích doporučujeme chladič vysanitovat chemicky. Sanitaci můžete provést sami pomocí sanitačního soudku a sanitačního roztoku.Nejprve nalijeme do sudu vodu a do ní přilijeme sanitační roztok, do nápojové hadice vložíme sanitační kuličky, zapojíme a natlakujeme soustavu a následně propláchneme. Tento roztok je potřeba nechat ve výčepním zařízení nějakou dobu působit.proplach vodou minimálně po každém použití, chemická sanitace při denním použití minimálně 1x za 14 dnů při příležitostném použití výčepního zařízení přímo úměrně k tomu. Doporučujeme minimálně 4x za sezónu při pravidelném proplachu vodou.
Proč neteče pivo z pípy : Pění pivo:
nedostatečný tlak. uvolněná trubka fittingu v kegu. špatné těsnění ve výčepním kohoutu nebo v narážecí hlavě špinavé (nesanitované) pivní vedení
Co dělat když pivo moc pění
Vychlazení piva
Pokud chladí, nechte ho, ať se postará o správnou teplotu piva. Když ho budete zatěžovat najednou více pivy hned za sebou, nebude stačit chladit a pivo bude pěnit. Určitě také zkontrolujte, jestli máte nastaveno chlazení na maximu. Pokud máte sklep, nejlepší je nechat sud alespoň jeden den ve sklepě.
Čím vypláchnout chladič : Zkusil bych naplnit chladící systém cca 5-ti procentním roztokem hydroxidu sodného (třeba prací sodou), pokud možno teplého, projet auto cca 10 až 15 km, pak vypustit po rozpojení spojů nejnižších hadic. Propláchnout teplou vodou a podle výsledku třeba i zopakovat.
Sanitační kyvetu naplníme ca 35 – 55° C teplou vodou (eventuálně i studenou) a uzavřeme ji. 2. Narazíme narážecí hlavu na čisticí umělohmotnou kyvetu a vypustíme otevřením výčepního kohoutu zbytky piva a promyjeme pivní vedení vodou. Po té hlavu odrazíme a tento postup opakujeme dle počtu čištěných vedení.
Údržba výčepního kohoutu
Odšroubujte šroub z přední strany kohoutu. Pozor na pružinu, která je umístěna pod šroubem. Povolte převlečnou matici těla kompenzátoru a vyjměte kompenzátor těla výčepního kohoutu. Vyjměte kovový kompenzátor ze zadní části.
Co pít místo piva
Lze ji pít samotnou jako ostrého panáka, zředit vodou či pro sladší chuť „říznout“ třeba vinným džusem. Pro klidný a hluboký odpočinek pak doporučujeme čajovou směs Spánek, namíchanou z tradičních bylin, které usnadňují usínání: meduňky, mateřídoušky, šalvěje, heřmánku, třezalky, fenyklu a levandule.Dalším důvodem, proč se po pivu tloustne, je fakt, že pivo samo o sobě je poměrně kalorický nápoj – odtud také jeho přezdívka „tekutý chléb". Jedna sklenice piva v průměru obsahuje přibližně 150 kalorií, takže pokud si jich dáte dostatek, můžete po nich samotných ztloustnout více než po tučném obědě ve fastfoodu.Pivní pěnu tvoří bublinky oxidu uhličitého. Ty vznikají během procesu vaření. Když se hotový produkt zchladí, na povrchu tekutiny se vytvoří vrstva neboli pěna. Pěna je tedy přirozenou součástí každého piva.
U starších aut může být problémem ucpaný chladič. Velkým průšvihem bývá poškozená hlava válců nebo těsnění pod hlavou, to se projevuje tím, že ubývá kapalina v chladicí soustavě a z výfuku jde šedý nebo bílý kouř. „Pokud nám bude z nádobky kapalina ubývat, je to většinou známka toho, že něco není v pořádku.
Co kdyz Naleju spatnou chladici kapalinu : Obyčejná voda do chladiče nepatří
Ano, v nouzi nejvyšší voda z kohoutku poslouží, ale poté je třeba co nejdříve všechnu kapalinu z chladicího okruhu vypustit a vyměnit za směs destilované vody a chladicí kapaliny. Kromě toho, že snižuje bod, kdy směs v systému mrzne, totiž chladicí kapalina má i další funkce.
Co na pivo : Na základě podmínek skladování, okolní teplotě a druhu piva zvolte způsob tlakování. Tlakování může probíhat pomocí kompresoru nebo tlačením tlačným plynem CO2 pomocí bomb či bombiček. Výhodou kompresoru je beznákladový provoz a malá nasycenost plynem C02. Nevýhodou je nízká trvanlivost piva v sudu.
Jak skladovat pípu
Nejlepší je pivo skladovat v chlazeném boxu nebo ve sklepě při teplotě do 10 °C a dochlazování používat jen pro udržení teploty na cestě do pípy, nebo pro mírné dochlazení na teplotu konzumace 6–9 °C.
Pivní pěnu tvoří bublinky oxidu uhličitého. Ty vznikají během procesu vaření. Když se hotový produkt zchladí, na povrchu tekutiny se vytvoří vrstva neboli pěna. Pěna je tedy přirozenou součástí každého piva.Naopak příliš nízký tlak poznáte, když pivo pění už při průchodu pípou. Obecně platí, že dle druhu piva se vhodný tlak pohybuje mezi 1,8 a 2,8 bar, většinou je optimální tlak okolo 2,3 bar. Hodnotu 3 bar určitě nepřesahujte.
Kolik piv denně je normální : Některé pozitivní účinky na lidský organismus mít může, ale rozhodně platí, že pouze při konzumaci v rozumném množství. Podle lékařů je toto množství maximálně dva půllitry pro muže a dvě třetinky pro ženy denně. Podstatnou složkou je alkohol, byť v menším množství než u jiných nápojů.