Jak vyčistit perleť?
Nikdy nepoužívejte drsný kartáč nebo abrazivní čisticí prostředky, které by mohly poškrábat nebo poškodit perly. Používejte jemný mýdlový roztok: Pokud jsou perly ušpiněné, můžete je očistit jemným mýdlovým roztokem. Mýdlo by mělo být jemné, např. to které je vhodné pro děti.Úplně nejlepší je šperk čistým, měkkým hadříkem očistit po každém sundání (tedy klidně každý den). Odstraníte tak kosmetické přípravky, mastnotu, pot a organické zbytky, které se mohly na povrchu během celého dne nashromáždit. Jako další způsob mechanického čištění vám poslouží měkký zubní kartáček.Citrónová lázeň na stříbro

Do hrníčku s horkou vodou vymačkejte šťávu z celého citrónu. Promíchejte se třemi lžícemi soli. Šperk ponořte na pět minut a dočistěte hadříkem. Nakonec opláchněte.

Jak odstranit oxidaci ze stříbra : Černání je způsobeno oxidací stříbra, které je v kontaktu se vzduchem. Proces oxidace se dá zpomalit lepším skladováním, nejlépe v suchu, temnu a v sáčku nebo krabičce. Prodávají se i speciální sáčky a utěrky napuštěné různými roztoky, které zpomalují oxidaci stříbra.

Jak podomácku vyčistit

Smícháte 1 polévkovou lžíci vody a 3 lžíce kypřícího prášku do pečiva. Stříbrný šperk vždy navlhčíte a poté na něj aplikujete připravenou pastu pomocí hadříku, který nepouští vlákna. Čistíte tak dlouho, dokud není šperk čistý. Postupně měníte kousky hadříku za čistý, až je šperk zcela zbaven nečistot.

Jak vyčistit bílé kameny : Nejlepším způsobem, jak vyčistit bílé kameny z krystalického nebo obyčejného vápence od zažloutlých výkvětů a povlaků, je krátké ponoření do roztoku soli a octa. To naruší povrch, kámen začne šumět a vy máte prostor vydrhnout jej. Nezapomeňte na důkladné opláchnutí čistou vodou a následné vysušení kamenů.

Sundejte si náušnice, omyjte je v jarové vodě a nechte je profesionálně vyčistit. Pokud na hromadění mazu trpíte často, vyplatí se šperky důkladně čistit preventivně. Uši (oblast kolem dírky i za uchem) jemně ale důkladně vyčistěte mýdlovou vodou a na nějakých čas jim dejte od náušnic odpočinout, nebo vyzkoušejte jiné.

Minimálně jednou za rok je proto vhodné dát náušnice odborně vyčistit.

Co vyčistí stříbro

Stačí, když jednu lžíci citronové šťávy rozpustíte v jednom litru horké vody a stříbrný šperk, který potřebujete vyčistit, ponoříte do roztoku asi na 30 minut. Poté stačí šperk vytáhnout, osušit, trochu přeleštit čistou bavlnou nebo vatou a hned bude jako nový. Místo citronu můžete stejným způsobem použít také ocet.Nekovovou misku vyloženou alobalem naplňte vodou ohřátou na zhruba 80 °C, již smíchejte s polévkovou lžící prášku na pečení nebo jedlé sody. Do roztoku vložte zašlý šperk, který pravidelně obracejte. Po 1–3 minutách jej opět vyjměte, opláchněte pod studenou vodou a do sucha vysušte měkkým hadříkem.Rozpouští se v HNO3, s H2S černá.

Stačí do prázdné myčky nasypat hrnek jedlé sody a tu zalít hrnkem octa. Směs spustí reakci a začne šumět – nechte ji aspoň 10 minut působit a vybublat maximum nečistot. Pak myčku spusťte bez jakýchkoliv dalších čisticích či mycích prostředků na standardní mycí program.

Jak se čistí staré mince : Minci ve vodě často stačí často vykoupat, případně několik minut odmočit. Nepustí-li špína, použijte mýdlo. Často stačí namydlit ruce a v namydlených rukou minci jemně promnout. Vždy je třeba nakonec minci dobře ve vodě opláchnout, a nakonec dokonale vysušit (jemným hadříkem, případně fénem).

Jak se čistí krystaly : Osobně ráda čistím krystaly a minerální kameny ponořením do misky s vlažnou vodou a trochou mořské soli (přírodní , chemická s jodem ne) po dobu jedné hodiny, někdy i celý den. Někdo si dělá i rituál s křišťálové misce s vodou s přidáním levandule, bazalky nebo šalvěje.

Čím vybrousit kámen

Pro broušení kamenů se užívá hlavně brusné zrno volné. Na podložní kotouč se nanáší suspenze brusného zrna s vodou. Pro opracování křemenných materiálů lze použít i brusivo vázané pojivem, tedy brusných kotoučů. Vhodné jsou korundové nebo karborundové brusné kotouče, tzv.

K čištění zvukovodu můžete použít speciální kapky či spreje, které pomohou ušní maz změkčit, rozpustit a odstranit z ucha. Další možností je použití ušních svící. Hořící ušní svíce vytváří teplo a mírné vakuum, které pomohou ušní maz změkčit a vytáhnout u ucha ven. Většinou stačí uši čistit 1x týdně.pravděpodobně dochází k poranění ušního lalůčku náušnicí (menší poranění uvnitř dírky) a vzhledem k bolestivosti, otoku a začervenání i k zanesení infekce. Zkuste lalůček něčím dezinfikovat (3krát denně po dobu 3-5 dnů). Můžete použít běžnou dezinfekci – Septonex, Dettol, Ajatin, případně dezinfekční mast Betadine.

Proč černají zlaté náušnice : Zlaté šperky jsou vyráběny převážně v ryzosti 585/1000 (14 karátů). To tedy znamená, že ve šperku ze žlutého zlata je 585 dílů ryzího zlata, 280 dílů stříbra a 135 dílů mědi. Samotné ryzí zlato je odolné vůči vnějším vlivům, proto k černání zlatých šperků dochází právě díky ostatním prvkům přidaným do slitiny.