Nejlepším způsobem, jak vyčistit zašlou stříbrnou minci, je mýdlová voda. Minci jednoduše ponořte do vody s mýdlem a několikrát promněte mezi prsty. Největší nečistoty by měly pustit a mince zůstane zachovalá. Dalším účinným trikem je jednoduše použít gumu na gumování tužky a nečistoty z mince vygumovat.Jedlou sodu rozpustíme ve vodě, do roztoku vložíme minci a kousek alobalu. Roztok přivedeme k varu (pozor, roztok při zahřívání začne poměrně silně pěnit) a při varu jej udržujeme asi 20 minut. Po deseti minutách je vhodné minci opatrně otočit (nejlépe dřívkem od nanuku). Během varu se někdy nečistoty z mince odlupují.Domácí přípravky na čištění mosazi
Vymačkejte půlku citronu a přidejte k němu čajovou lžičku jedlé sody. Tuto připravenou směs pomocí hadříku jemně naneste na mosazný předmět a pomalu po něm přejíždějte. Pokud je mosazný předmět velmi zašlý nechte působit 30 minut. Směs otřete a vyleštěte suchým hadříkem.
Jak se čistí peníze : Na očištění špíny tak u většiny mincí stačí teplá voda a někdy i mýdlový roztok. A měkký kartáček. Na to nezapomínejte: ani měkký kov jako olovo nevydrží vše a použitím drátěnky nebo rejžáku trvale poškodíte na minci její reliéf. Vyhýbejte se i radám čištění mincí zubní pastou a podobnými recepty.
Jak očistit starou malbu
Pokud jsou na akrylové malbě skvrny, je důležité je rychle odstranit. Nejprve vytvořte jemný čisticí roztok z vlažné vody a několika kapek jemného prostředku na mytí nádobí. Roztok jemně promíchejte, dokud se dobře nespojí. Poté navlhčete měkký hadřík nebo houbičku čisticím roztokem.
Jak odstranit oxidaci z mědi : Měděné nádobí krásně vyčistíte, posypete-li hrnce jedlou sodou, pokropíme octem a za pomocí půlky citrony coby „rýžáku“ vyčistíme. Po důkladném opláchnutí je měděné nádobí lesklé jako nové. Jiný návod pro očištění zoxidované mědi: vytvořte směs ze 100 g kyseliny citronové, 10 ml jaru a 1 litru vody.
Reakcí sody s octem získáme oxid uhličitý, který ze saponátu vytvoří bohatou pěnu.
V kuchyni je vhodná k očištění ovoce, zeleniny, čištění spotřebičů, spáleného nádobí a k odstranění pachů z myčky na nádobí, mikrovlnné trouby a lednice. Využívá se též při úklidu okolo domu, čištění auta, garáží nebo pro odstranění pachů z pelíšků a toalet vašich psích a kočičích mazlíčků.
Čím se dá vyčistit mosaz
Povrch hliníku a mosazi bývá měkčí než u ostatních kovů, a tak je při leštění důležité používat speciální lešticí kotouče, brusná tělíska a abrazivní tělíska s jemným povrchem, který materiál nepoškrábe. Během leštění je také nutné použít brusné a leštící pasty.Měděné nádobí krásně vyčistíte, posypete-li hrnce jedlou sodou, pokropíme octem a za pomocí půlky citrony coby „rýžáku“ vyčistíme. Po důkladném opláchnutí je měděné nádobí lesklé jako nové. Jiný návod pro očištění zoxidované mědi: vytvořte směs ze 100 g kyseliny citronové, 10 ml jaru a 1 litru vody.Zkusit můžete i hydrogenuhličitan sodný (NaHCO₃, jedlá soda, resp. soda bikarbona). Nález můžete očistit i citrodekem (kyselina citronová), ve kterém nález nechte několik dní. Na mince a jiné citlivé nálezy zkuste použít čísticí přípravek Cillit bang nebo jiný agresivnější čisticí prostředek.
K namáčení můžete použít chlupatý váleček nebo klasickou zednickou štětku. Doporučujeme namáčet stěny po částech. Vyhnete se tak možnosti, že vám stěna začne vysychat ještě než se dostanete k jejímu škrábání. Na škrábání je ideální zednická škrabka zvaná též patentka.
Čím zafixovat malbu : Můžete zkusit obrázek zafixivat, přestříkat některou penetrací určenou pod malířské barvy. Penetraci je potřebné aplikovat natříkáním, např. některým rozprašovačem používaným na mycí prostředky v domácnosti, při nanášení štětcem by se opbrázek rozmazal. Penetraci bude asi potřebné několikrát opakovat .
Jak urychlit oxidaci mědi : Na oxidaci mědi se používá 30% roztok kyseliny solné, funguje to relativně rychle, na přirozenou oxidaci do zelena můžeš čekat třeba 10 let.
Jak očistit mědi
Měď: umícháme pastu ze stejného poměru vinného octa a soli, naneseme na nádobí, přetřeme, opláchneme. Nikdy neumýváme v myčce, protože by se měď zabarvila dozelena!
Pojďme se tedy podívat na několik tipů, triků a rad, jak jedlou sodu, kyselinu citronovou a bílý ocet co nejlépe využít při úklidu.
- Odstranění mastnoty a špíny z trouby.
- Čištění koberců a čalounění
- Čištění odpadů a odstraňování zápachu.
- Odstraňování skvrn z nádobí
Stačí nasypat větší hrnek jedlé sody do odpadu, zalít ohřátým bílým octem, nechat působit alespoň 20 minut a poté spláchnout horkou vodou.
Co udela ocet s jedlou sodou : Princip. Hydrogenuhličitan sodný (jedlá soda) reaguje s kyselinou octovou (octem) za vývoje oxidu uhličitého. Saponát se napění díky oxidu uhličitému a uniká ven ze ,,sopky“, respektive z odměrného válce.