Jak čistit lakovanou kůži, pokud je odřená
Ponořte hadřík z mikrovlákna do malého množství olivového oleje a jemně oděr otřete. Olej nechte na povrchu působit 15-20 minut, a poté jej jednoduše utřete čistým hadříkem. Pro menší oděrky také můžete použít neparfémovanou vazelínu.Skvrny od inkoustu i jiných barviv můžete odstranit pomocí roztoku lihu s vodou v poměru 1 : 1. Skvrny na světlé kůži často odstraníte pomocí obyčejné bílé mazací gumy. Mastné fleky posypte co nejdříve křídovým práškem a nechte působit alespoň 24 hodin. Škrábance často rozleštíte pomocí speciálního vosku.O novou lakovanou obuv je potřeba pravidelně pečovat, ať už po jejím nákupu, tak i během nošení, za použití speciálního spreje na lakovanou kůži. Nejdříve však obuv očistěte čistým měkkým hadříkem. V žádném případě nepoužívejte zašpiněný hadřík, protože částečky nečistot a písku na něm mohou poškodit lak.
Jak opravit lakovanou kůži : Renovátor na lakovanou kůži je vhodný pro lakovky, nebo kabelky z lakované kůže které už mají něco za sebou. Dokáže obnovit lesk, hloubku barev a odstranit matná místa. Udržuje lakovanou kůži měkkou a ohebnou a předchází popraskání. Na úplně nové předměty z lakované kůže, stačí kondicionér ve spreji.
Jak odstranit šmouhy z lakovaných bot
Prvním krokem při čištění lakovaných bot je odstranění jemného prachu, nečistot nebo částeček bláta. K tomu se nejlépe hodí kartáč s měkkými štětinami. Použijte jej k jemnému otření povrchu válce a odstranění všech nečistot. K odstranění nečistot ze štěrbin můžete použít měkký zubní kartáček.
Jak dostat černé šmouhy z bot : Co je potřeba udělat Umýt povrch za pomocí mycího stroje a použití speciální mycí chemie pro sportovní povrchy, třeba od Karcher nebo KIPP. Chemie se nechá působit, aby stačila rozpustit maximum nečistot a poté se povrch poprvé přejede mycím strojem s odsáváním.
Zatím jsme neobjevili nic účinnějšího, než kartáček, klasické žlučové mýdlo a cca 15 minut jemného drbání. Kostku mýdla navlhčíme a pomažeme důkladně podšívku. Pak už jen drbeme jemným kartáčkem. Možno několikrát opakovat, ale dáváme pozor, aby nebyl vnitřek kabelky/batůžku příliš vlhký a nasákla tak kůže.
Naplňte malý látkový váček nebo starou ponožku jedlou sodou. Vložte váček či ponožku se sodou do kožené tašky, zapněte ji na zip nebo ji pevně uzavřete. Nechte sodu působit přes noc nebo po dobu několika dní a pravidelně ji kontrolujte. Jedlá soda pohltí nepříjemný zápach a taška bude opět vonět čistotou.
Co je lakovaná useň
Lakovaná useň – useň jejíž povrch je hladký a lesklý, což je docíleno lakovou úpravou (Jak jinak, že..) Jakkoliv jsou současné akrylátové laky schopny velké mechanické odolnosti, v případě lakování kůže to bohužel neplatí. Zde musí zůstat zachována poddajnost povrchu, lak musí snášet ohyby a zůstat pružný.První zásadou je, nevystavovat jej dlouhodobě přímému slunečnímu UV záření a teplotám nad 25 stupňů Celsia. NIKDY nepoužívejte žádné chemické prostředky a impregnační přípravky určené na pravou kůži! Pro běžnou údržbu postačí hadřík navlhčený slabém roztoku mýdla nebo tekutého pracího prášku s neutrálním pH.Umýt povrch za pomocí mycího stroje a použití speciální mycí chemie pro sportovní povrchy, třeba od Karcher nebo KIPP. Chemie se nechá působit, aby stačila rozpustit maximum nečistot a poté se povrch poprvé přejede mycím strojem s odsáváním. Podruhé se povrch umyje čistou vodu za pomocí stroje a je hotovo.
Zkuste to roztokem mléka a terpentýnového oleje. Jiná rada je natřít odřená místa bezbarvým krémem na boty a vyleštit hadříkem namočeným v octové vodě. Lakované kabelky, stejně jako boty, potírejte cibulí nebo tučným mlékem. Vyšívanou gobelínovou taštičku po babičce jemně potírejte vodou s octem nebo čpavkem.
Proč mi smrdí pochva : „Nejčastěji za zápachem pochvy totiž stojí kvasinková infekce, používání nevhodných mycích prostředků, nošení oblečení z umělých materiálů a nedostatečná hygiena zejména v době dovolených,” upozorňuje gynekolog MUDr. Roman Peschout. V první řadě je tedy důležité se zaměřit na výběr vhodného mycího přípravku.
Čím neutralizovat zápach : Pár lžic sody nasypte na textil, nechte působit přes noc a ráno ji vysajte – pro jistotu nejprve ověřte na méně viditelném místě, jestli soda při vytahování zápachu z vláken nezanechá na povrchu stopy. Když vám něco nevoní v kuchyni, nalijte do misky trochu octa. Za pár desítek minut ocet zneutralizuje zápach z vaření.
Jak vyčistit boty z kůže
Nejjednodušším způsobem, jak vyčistit kožené boty, je klasické omytí kartáčem. Ten by ovšem měl být měkký, aby nepoškodil strukturu kůže. Po vykartáčování je vhodné kožené boty dočistit namočeným hadříkem s mýdlem. Pak už stačí jen čistým vlhkým hadrem odstranit zbytky mýdla a boty jsou jako nové.
Pravidelná údržba eko kůže je nejlepší způsob, jak prodloužit její životnost. Pro běžné čištění vám postačí mýdlová voda a hadřík z měkkého vlákna. Místo mýdla můžete použít i prášek na praní. Oba prostředky by ale měly mít neutrální pH.Při každém úklidu povrch setřete čistým měkkým hadříkem namočeným ve vodě s trochou rozpuštěného obyčejného mýdla. Pořiďte si třeba to s jelenem. Hadr by měl být čistě bílý, barevný by mohl kůži obarvit. Nepoužívejte žádné saponáty ani prací prostředky.
Jak nejlépe vyčistit koženou kabelku : Jestliže náhodou svou koženou kabelku umažete, nepanikařte. Pokud se do čištění skvrn pustíte včas, většinou stačí povrch kabelky otřít vlhčenými ubrousky nebo navlhčeným měkkým hadříkem. Na zašlé nečistoty jsou vhodnější čisticí pěny, díky kterým odstraníte z povrchu kůže ohmaty nebo drobná zabarvení od riflí či saka.