Jedlou sodu nebo sůl (3–4 polévkové lžíce) nasypejte do prázdné lahve a zalijte teplou vodou téměř po okraj (ale ne úplně). Utěsněte víčkem a protřepejte. Nechte odstát přes noc, v případě lahví z nerezové oceli však ne déle. Potom vše vylijte a lahev ještě několikrát vypláchněte.Do lahve přidejte ocet a sodu. Pomocí kartáče pastu rozprostřete po celém vnitřním povrchu lahve a důkladně vydrhněte. Poté lahev do poloviny naplňte teplou vodou a protřepejte. Zbytek vodové směsi vylijte a lahev důkladně propláchněte čistou vodou.4. Jak na rychlé každodenní čištění
- Prázdnou láhev opláchněte vodou a nalijte dovnitř pár kapek čistícího prostředku. Následně přidejte horkou vodu (ne vařící).
- Nechte chvíli odmáčet.
- Obsah vylijte a houbičkou umyjte hrdlo a víko lahve.
- Vše opláchněte čistou vodou a nechte uschnout.
Jak odstranit pach z lahve : Nejprve vylijte tekutinu uvnitř láhve a přidejte do ní jednu polévkovou lžíci jedlé sody. Poté přidejte dostatek bílého octa, abyste naplnili láhev. Pevně uzavřete víko, lahví několik minut protřepejte, aby se ocet a jedlá soda důkladně promíchaly. Poté směs vylijte a láhev vypláchněte čistou vodou.
Jak odstranit velkou vrstvu vodního kamene
Jak odstranit vodní kámen – ocet a citron
- Nalijte trochu vody do konvice a přidejte kyselinu citrónovou (nebo klidně i šťávu z citronu)
- Vodu v konvici protřepejte a nechte hodinu působit.
- Vypláchněte a podle potřeby opakujte.
Jak se zbavit močového kamene : Hrnek kyseliny citronové
Do záchodové mísy, případně i nádržky, vysypte hrnek kyseliny (cca 200 g) a nechte ji asi půl hodiny působit. Po uplynutí času zkuste štětkou narušit zbytky vodního kamene a poté spláchněte. Při práci s kyselinou buďte opatrní, při kontaktu s okem totiž vyvolává dráždivou reakci.
Jak postupovat Do hrnce vložíme rozebrané kojenecké lahvičky a další kojenecké potřeby, které chceme sterilizovat (dudlíky, odsávačky, lžičky…). Vodu přivedeme k varu a vaříme na mírném ohni 5-10 minut. Pokud používáte plastové lahvičky, je nutné je zatížit, případně přikrýt – mají totiž tendenci vyplavat na povrch.
Zdravé lahve lze opakovaně mýt v myčce. Pouze Zdravé lahve jsou díky výborné kvalitě použitého materiálu vhodné i pro vyvařování ve vodě o teplotě 100°C (podobně jako kojenecké lahve). Dosáhnete tak nejvyššího stupně ochrany a péče o lahev a zbavíte se všech případných nečistot.
Jak vydezinfikovat lahve
Postup: do nádoby se studenou vodou ponoříte předměty ke sterilizaci. sterilizační tablety / roztok vložíme do nádoby. sterilizace trvá 15-30 minut, podle pokynů výrobce.Do hrnce vložíme rozebrané kojenecké lahvičky a další kojenecké potřeby, které chceme sterilizovat (dudlíky, odsávačky, lžičky…). Vodu přivedeme k varu a vaříme na mírném ohni 5-10 minut. Pokud používáte plastové lahvičky, je nutné je zatížit, případně přikrýt – mají totiž tendenci vyplavat na povrch.Jestliže jste si všimli plísně, je vhodné zbavit se jí pomocí roztoku jedlé sody či naředěným bělidlem. Po odstranění původce zápachu skříň, šuplík či botník důkladně otřete hadrem a saponátovou nebo mýdlovou vodou. Nakonec nechte nábytek pořádně vyvětrat a proschnout.
Jedlá soda – stačí vytvořit směs jedlé sody s teplou vodou a nanést ji na baterii. Poté nechte alespoň 30 minut působit. Pokud je kohoutek více znečištěný, může trvat i hodinu až dvě, než začne soda fungovat. Což pro vás nemusí být nejlepší řešení, pokud spěcháte.
Co je dobrý na vodní kámen : Vodní kámen z varné konvice vyženete nejúčinněji octem. Připravte si silný roztok octa a vody v poměru 1:1. Nalijte jej do konvice a nechte alespoň 30 minut působit. Během této doby začne ocet vodní kámen rozpouštět.
Co rozpouští močový kámen : Kameny obsahující kyselinu močovou je možné roz- pustit. Tato metoda spočívá ve zvyšování pH moči z kyselého na zásadité. Obvykle se užívají perorální preparáty jako citrát draselný nebo bikarbonát sodný. Po dosažení pH 7,0-7,2 se začne kámen zmenšovat, nebo se může úplně rozpustit.
Co nejíst při ledvinových kamenech
Důležitý je i střídmý příjem nebo částečné omezení potravin s vysokým obsahem šťavelanů, tj. špenátu, reveně, červené řepy, fazolí, částečně i mrkve, hroznů, borůvek, pomerančů a grapů, silného čaje, kakaa a čokolády. Také je vhodné omezit i příjem vápníku (snížit množství mléčných výrobků).
2. Sterilizujte alespoň jednou denně
- Sterilizovat ve sterilizátoru v mikrovlnné troubě, kde se během pár minut dokonale zničí všechny potenciální choroboplodné zárodky.
- Vyvařit ve vroucí vodě je také možné, kontakt s rozpáleným hrncem může být problematický pro měkké plasty.
Ocet na dezinfekci – jak na to správně
Pokud se však nejedná o plenky nebo dupačky, ale o méně choulostivé věci a nevíte, jak je dezinfikovat octem, stačí je namočit do roztoku octa a studené vody a poté důkladně opláchnout.
Jak sterilovat lahve : Jak postupovat Do hrnce vložíme rozebrané kojenecké lahvičky a další kojenecké potřeby, které chceme sterilizovat (dudlíky, odsávačky, lžičky…). Vodu přivedeme k varu a vaříme na mírném ohni 5-10 minut. Pokud používáte plastové lahvičky, je nutné je zatížit, případně přikrýt – mají totiž tendenci vyplavat na povrch.