Praktickým a ověřeným tipem, jak vyčistit DPF filtr bez chemikálií je jízda při vyšší otáčkách. Natankujte proto plnou nádrž a hurá na dálnici. Před jízdou je potřeba zahřát motor, což umožní vypalování filtru. Než šlápnete na plyn, chvíli se projíždějte.Filtr se musí zahřát na nadstandardně vysokou teplotu (nad 500°C). Pro tento účel řídící jednotka vstřikuje do motoru na konci procesu spalování extra palivo. Také je nutné zabezpečit dostatečný průtok vzduchu filtrem. Toho lze dosáhnout jízdou nad 2000 otáček na kterémkoliv převodovém stupni po dobu více minut.Otáčky motoru se i při volnoběhu zvednou na 1000 RPM, můžeme cítit nepříjemný zápach (spálené saze) a auto spustí na plný výkon saharu (chlazení) – v DPF je při vypalování velmi vysoká teplota, proto chladí..
Proč se nespustí regenerace DPF : Dále je třeba, aby byl motor dostatečně ohřátý a jeho otáčky by měly být někde kolem 2,5 až 3,5 tisíc. K tomu musí být dostatek paliva v nádrži, což je vcelku logické, protože při regeneraci jeho spotřeba zásadně vzroste. Důležité samozřejmě je, aby DPF byl alespoň zčásti zaplněný. Obvykle je nutné alespoň z 10-20 %.
Jak vycistit DPF bez demontáže
Servisně jednodušší a tedy rychlejší metodou je pěnové čištění DPF bez potřeby jeho demontáže. Pro tento účel jsou k dispozici dva produkty, které efektivně a rychle rozpouští usazené saze a přitom jsou šetrné vůči materiálům používaným na výrobu filtrů (hliník, hořčík, zinek, kadmium).
Jak dlouho trva regenerace DPF na volnobeh : Když je regenerace aktivní, spíná se v různých intervalech tak, aby se udržovala správná teplota v DPF (kolem 500-600 °C), když regenerace neběží je tato teplota zhruba poloviční. Samotný proces regenerace trvá většinou 12-40 minut.
Byť existují určitá vodítka, podle kterých se můžete řídit například, když se o spuštění aktivní regenerace pokoušíte cíleně. Mezi tyto vedlejší projevy regenerace patří třeba patrné krátkodobé zvýšení spotřeby, nepravidelný chod motoru či dunivý zvuk ozývající se při akceleraci.
Od roku 2005 vstoupila v platnost norma Euro 4. V rámci ní došlo ke snížení limitního množství podílu pevných částic (sazí) ve výfukových plynech z 0,05 g/km na 0,025 g/km, tedy o polovinu.
Po kolika km vypaluje DPF
Když dosáhne zaplnění filtru pevnými částicemi (SAZEMI) určité úrovně, dojde k tzv. aktivní regeneraci DPF a ke spálení pevných částí na POPEL. Celý proces se pravidelně opakuje po 400-1500km než dojde k přirozenému úplnému ZAPLNĚNÍ filtru POPELEM (po 80 až 300tis km – podle konkrétního modelu a automobilky).Kompletní obnova filtru trvá dvě minuty. Samotný filtr není bezúdržbový, a tak je po čase nutná jeho výměna. U první generace filtrů pevných částic je nutná výměna po 80.000 km a u druhé generace po 120.000 km. Navíc je nutné doplňovat aditivum podporující hoření sazí.Zda je filtr funkční či nikoliv se dá poznat pouhým stěrem za pomoci papírového ubrousku. Je-li filtr černý od sazí, je filtrování sazí nefunkční. DPF je pak prasklý, provrtaný, odstraněný nebo byl nahrazen nefunkční atrapou.
Přesněji řečeno proces regenerace trvá povětšinou přibližně 10-40 minut. Jedná se o opakující proces, který ale časem stejnak vede k zaplnění filtru popelem. Nejčastěji se tak stává mezi 80 až 300 tisíci najetými kilometry. Poté musí následovat profesionální vyčištění filtru, nebo případně jeho výměna za nový.
Jak se projevuje ucpaný filtr pevných částic : Příznaky zanesení filtru pevných částic jsou poměrně snadno rozpoznatelné. Vaše auto bude mít větší spotřebu pohonných hmot a nebude dosahovat takového výkonu jako dříve. V případě modernějších vozů vás upozorní i kontrolka na palubní desce, (většinou ve tvaru výfuku), že s vaším filtrem není něco v pořádku.
Co dělat když se rozsvítí kontrolka filtru pevných částic : (Pokud se rozsvítí kontrolka filtru pevných částic DPF, je nutné docílit takového provozního stavu, kdy dojde k automatické regeneraci (vypálení sazí z filtru). S vozem je nutné jet po dobu 10 až 15 minut rychlostí nejméně 40 km/h, a s otáčkami motoru nad 2.000 ot/min.)
Jak poznat ucpaný DPF filtr
Příznaky zanesení filtru pevných částic jsou poměrně snadno rozpoznatelné. Vaše auto bude mít větší spotřebu pohonných hmot a nebude dosahovat takového výkonu jako dříve. V případě modernějších vozů vás upozorní i kontrolka na palubní desce, (většinou ve tvaru výfuku), že s vaším filtrem není něco v pořádku.
Když je regenerace aktivní, spíná se v různých intervalech tak, aby se udržovala správná teplota v DPF (kolem 500-600 °C), když regenerace neběží je tato teplota zhruba poloviční. Samotný proces regenerace trvá většinou 12-40 minut.Projevy ucpaného či poškozeného částicového filtru
- rozsvítí se kontrolka DPF nebo kontrolka motoru.
- motor přejde do nouzového režimu.
- po sešlápnutí plynového pedálu vozidlo špatně akceleruje.
- roste spotřeba pohonných hmot.
Co se stane kdyz odejde DPF : za provoz vozidla s odstraněným filtrem pevných částic vám hrozí pokuta až 50.000 Kč vozidlem s odstraněným filtrem pevných částic nadměrně zatěžujete životní prostředí vozidlo s odstraněným filtrem pevných částic se stává neprodejné