Jak vyhledávat ve Scopus?
Pro vyhledávání citací je nutné na úvodní stránce WoS přepnout na druhou záložku – cited reference search, kde je možné vyhledávat citace v různých polích, viz nabídka vpravo. Databáze citací ve WoS je vytvořena na základě použité literatury dokumentů ve WoS obsažených.Indexy citovanosti konkrétního autora lze nejlépe najít v databázi Scopus http://www.scopus.com/scopus/home.url a Web of Science. Jako "individuální citační index" autora se považuje počet citací připadající na počet publikovaných prací za určité období.Scopus vytváří a automaticky aktualizuje profily vědců a autorů vědeckých publikací, čímž zvyšuje kvalitu prováděných citačních analýz. Databáze je denně aktualizována, retrospektiva sahá do roku 1788, citačních odkazy jsou u záznamů od r. 1970. Přímo ze Scopusu se lze připojit k nástroji SciVal.

Jak se hledají citace : Přímá citace (citát) – část textu převzatá doslova, pro odlišení od textu vlastního se citát píše kurzívou (nebo jiným typem písma) a dává se do uvozovek, následuje odkaz na původní pramen.

Jak funguje Web of Science

Web of Science je bibliografická citační databáze přístupná online v prostředí World Wide Web. K dispozici je retrospektiva od roku 1980, aktualizace probíhá každý týden. Prostředky z grantu bude financována aktualizace až do roku 2003. Zakoupená retrospektiva již zůstane vlastníkům licenčních práv k dispozici.

Jak vyhledávat v databázích : V praxi tedy stačí uvést kořen slova následovaný hvězdičkou a databáze vyhledá všechny varianty slova obsahující daný kořen. V angličtině je pro tento znak někdy používáno označení Truncation. Příklad: child* –> vyhledá záznamy, kde se vyskytuje slovo „child“, „children“, „childhood“ atd.

H-index lze najít v databázích:

  1. Web of Science.
  2. Scopus.
  3. Google Scholar.


PŘÍJMENÍ AUTORA, Jméno (rok vydání, případně poslední aktualizace). Kompletní název webové stránky. [online; cit. RRRR-MM-DD].

Co je to Scopus

Scopus je citační a referenční databáze zaměřena na přírodní vědy, techniku, medicínu, společenské vědy, psychologii, ekonomiku, polnohospodářství a vědy o životním prostředí. Umožňuje celosvětový přehled abstrakt, článků, patentů, konferencí, odborných webových stránek a dále citační ohlas článků.1. Odkaz přímo v textu (první prvek a datum): v tomto případě uvedete odkaz na zdroj do okrouhlých závorek přímo za parafrázi nebo citaci. Odkaz obsahuje první prvek bibliografického záznamu (obvykle jméno autora nebo autorů) a datum vydání. Pokud první prvek (jméno) zmíníte už v textu, do závorky uvedete jen datum.Citace se řadí abecedně (nejprve názvy s číslem na začátku, poté písmena). V případě více děl jednoho autora řadíme díla podle roku vydání – nejmladší díla jsou uvedena jako první. Na jednotlivé dokumenty odkazujeme číslem poznámky a citace samotné uvádíme v poznámce pod čarou.

Velkým pomocníkem při vyhledávání jsou možnosti pokročilého vyhledávání – použití operátorů. Vložíte-li hledaná slova do uvozovek (““), výsledné stránky budou obsahovat všechna uvedená slova v zadaném tvaru i pořadí těsně u sebe. Jako frázi můžete zadat i jedno slovo a to se vyhledá ve vámi zadaném tvaru.

Co je to fulltextový vyhledávač : Jako fulltextové vyhledávání se označuje způsob navigace, který se v podobě formuláře obvykle nachází v hlavičce stránek. Návštěvník webu sem zapíše vyhledávaný dotaz a web mu pomocí fulltextu vrátí stránky, na kterých se dané klíčové slovo vyskytuje.

Jak zjistit h-index Scopus : Jak najít h-index ve Scopusu

  1. ve Scopusu zvolte záložku Author Search.
  2. do pole Author vložte příjmení a iniciálu rodného jména (Postava K)
  3. pro upřesnění můžete do pole Affiliation vložit výraz Ostrava (za předpokladu, že autor působí po celou dobu své publikační činnosti na stejném pracovišti)

Co to je h-index

Hirschův index (h-index) je definován jako číslo udávající počet článků (h) s počtem citací větším nebo stejným jako je počet těchto článků (h). Tento číselný index vyjadřuje vědecký výstup výzkumného pracovníka. Má-li vědec dosáhnout např. h = 4, musí být autorem 4 článků, jež mají počet citací právě 4 a více.

Podstatné je samozřejmě jméno autora/organizace (je-li známo), následuje konkrétní název článku/strany/pojmu. Dále je nutné uvést webové sídlo (web, kde se citovaný pramen nachází), v případě článku i konkrétní datum nebo alespoň rok publikování.Při označování použitých zdrojů v textu se nejčastěji využívají číselné odkazy (Vancouver style), systém autor-datum (harvardský systém) nebo průběžné poznámky pod čarou. Jen výjimečně můžete rozhodnout sami, který formát preferujete, většinou je předem zadán podle toho, kde publikujete.

Jak udělat citaci z odkazu : Umístěte kurzor na konec textu, který chcete citovat. Přejděte na Odkazy > Vložit citaci a zvolte zdroj, který citujete. Pokud chcete přidat podrobnosti, třeba čísla stránek, pokud citujete knihu, vyberte Možnosti citace a pak Upravit citaci.