Registrace ale stojí vstupní poplatek zhruba 200 Kč. Většina veterinářů zaregistruje každého načipovaného psa také na stránkách veterinární databáze, tam mají ale přístup pouze veterináři. Zdarma můžete psa zaregistrovat například na www.backhome.cz. Pokud ale od registrace chcete něco víc, zkuste Help4pet.U psa a kočky se aplikuje na levou stranu krku do podkoží speciálním jednorázovým aplikátorem dodávaným ke každému čipu. Aplikátor je v podstatě silnější dutá jehla, kterou se čip vpraví do podkoží – podobně jako při očkování.V České republice jsou nejvýznamnější www.narodniregistr.cz a www.backhome.cz, které jsou zahrnuty v celosvětové vyhledávací síti www.petmaxx.com. (Dalšími používanými registry u nás jsou www.czpetnet.cz a www.identifikace.cz.)
Kolik stojí čip pro psa : Pořizovací cena mikročipu se pohybuje mezi 120 až 450 korunami. Majitel si pak u veterináře ještě připlatí za jeho aplikaci, zpravidla ale neutratí více než 800 korun. Podle informací serveru Lidovky.cz se někteří veterináři setkávají s neochotou chovatelů nechat psy načipovat.
Jak se registruje čip psa
Nejrychlejší volbou je určitě Národní registr psů, kde najdete i databázi ztracených a nalezených psů. Registrace je zpoplatněna za 199 Kč. Za 199 Kč můžete svého psa registrovat také na Help4pet. Za 160 Kč můžete pejska registrovat v českém registru zvířat CZPETNET, ale registraci je možné provést pouze poštou.
Kde registrovat čip psa zdarma : Další registry čipů a tetování
- https://www.narodniregistr.cz/vyhledej_cip.php.
- https://www.backhome.cz/
- https://www.identifikace.cz/vyhledavani.
- https://www.czpetnet.cz/overeni.php.
- https://www.cmku.cz/cz/cipy-a-tetovaci-cisla.
Pořizovací cena mikročipu se pohybuje cca mezi 120-450 Kč a závisí na jeho typu. Další částku si soukromí veterinární lékaři účtují za jeho aplikaci. Ceny jsou smluvní. Kdo provádí kontroly, zda mají psi čip
Životnost čipu se odhaduje na 25 let. Mikročip je přibližně milimetr široké a centimetr dlouhé miniaturizované zařízení, které je naprogramováno čitelným kódem, který je jedinečný a neopakovatelný. Čip je možno aplikovat zvířeti v jakémkoliv věku.
Jak zjistit majitele psa podle čipu
Hledejte v centrálním registru psů.
Zadejte číslo čipu nebo tetování a vyhledejte kontakt na majitele.V klasickém nahlížení do katastru nemovitostí se podle jména vlastníka vyhledávat nedá. Důvodem je ochrana soukromí majitelů. Můžete však využít aplikaci Dálkový přístup do KN (funkce Evidence práv pro osobu) nebo obrátit se přímo na územní pracoviště daného katastrálního území.Pokuta za nečipovaného psa
Pokud bude při kontrole zjištěno, že pes není řádně označen mikročipem, může vám být udělena pokuta ve správním řízení až 50 000 Kč. Zákon se na něj totiž bude dívat stejně, jako kdyby neměl platné očkování proti vzteklině.
Zdarma můžete psa zaregistrovat například na backhome.cz (člen mezinárodní skupiny Petmaxx.com), pokud máte čip BackHome. Jinak za 200 Kč. Zdarma můžete registrovat také v Mezinárodním centrálním registru zvířat IFTA (člen mezinárodní skupiny Petmaxx.com). Na Registru mikročipů je registrace také zdarma.
Kam nahlásit čip psa : Zaregistrujte čip psa v národním registru psů a mějte jistotu, že se v případě ztracení vrátí zpět domů. Od roku 2020 je povinnost mít psa očipovaného, ale aby tato povinnost byla užitečná i pro majitele, je potřeba čip zaregistrovat do národního registru psů .
Co se stane když nezaplatím poplatek za psa : V případě, že nezaplatíte poplatek včas nebo ve správné výši, může vám obecní úřad zvýšit poplatek nebo jeho část až na trojnásobek.
Jak přihlásit psa na obecní úřad
Při přihlášení psa poplatník vyplní ohlašovací povinnost k místnímu poplatku na oddělení daní a poplatků na úřadě, případně může vyplněný formulář zaslat poštou, datovou schránkou apod., možno i datovou zprávou s jedinečným zaručeným elektronickým podpisem.
Štěňata musí být označena mikročipem nejpozději do tří měsíců věku. Pokud přecházejí k novému majiteli dříve než ve třech měsících věku, musí v moment přechodu být již označena. Mikročipem nemusí být označeni psi, kteří mají jasně čitelné tetování provedené před 3. 7.Od středy se zvyšíla pokuta za neočipovaného psa z 20 tisíc korun na 50 tisíc korun. V účinnost vstupuje novela veterinárního zákona, která změnu přinesla. Čipování je povinné od začátku roku, veterináři ale již evidují několik podnětů, kterými se budou zabývat.
Co dělat po smrti psa s čipem : Co se stane s mikročipem při kremaci mazlíčka Mikročip nemá žádný zdroj baterie, vesměs je vyroben ze skla a neaktivní elektrosoučástky. Nehrozí tak žádné nebezpečí zpopelnění mikročipu spolu s ostatky vašeho mazlíčka. Mikročip se jednoduše rozplyne v popelu s jinými drahými kovy.