Jak vyžehlit semiš?
Kartáčování semiši obecně prospívá. Odstraní jak špínu, tak prach a oživí barvu materiálu. Zatímco na velur se doporučuje vzít kartáč nebo houbičku s hrubší strukturou (obojí speciálně na semiš, koupíte v obchodě s obuví), na nubuk je nejlepší pořídit krepový kartáč nebo speciální gumu.Univerzální pravidla impregnace semišové obuvi:

Impregnační přípravek je třeba nanášet ze vzdálenosti minimálně 20 cm od bot rovnoměrným způsobem na každou stranu boty. Po impregnaci je třeba nechat boty vyschnout a zopakovat tento proces ještě jednou. Impregnace by se měla opakovat optimálně každé 2-3 týdny.Nejlepší je umělé semišové boty čistit suchým kartáčem, abyste odstranili veškeré přebytečné nečistoty a bahno. Poté je otřete směsí vody a octa. Poté je naplňte papírem a před kartáčováním je nechejte oschnout, aby se obnovila měkkost.

Jak prát semiš : Prohlédněte si materiál

  1. Semišové boty čistěte jemným kartáčkem a speciálním mýdlem nebo pěnou.
  2. Látkové boty můžete opatrně vyprat v pračce nebo vydrhnout kartáčem s mýdlovou vodou.
  3. Vyjměte vložky do bot a vydrhněte je kartáčkem ve vodě s pracím práškem a následně je nechte vysušit třeba na topení.

Jak se starat o semiš

Impregnovat, impregnovat, impregnovat

To samé platí se špínou, do dobře naimpregnované boty se “nezažere” a botu pak většinou stačí otřít navlhčeným hadříkem. Impregnace by neměla obsahovat silikon, který by kůži znemožnil dýchat – raději si proto připlaťte za něco kvalitnějšího.

Jak vyčistit semiš na botech : Pokud se semišové boty zašpiní, je důležité je před čištěním pořádně namočit. Samotné čištění je pak nejlepší provádět speciálními kartáčky či bavlněným hadříkem. Na semišovou obuv je možné užít i mýdlo, po vyčištění je však nezbytné ho z materiálu pořádně vymýt.

Semišová kůže nemá ráda vlhkost, proto nejlepší bude čištění na sucho. Rozhodně nepoužívejte kartáč s tvrdými štětinami! Pořiďte si pro tento účel speciální kartáčky pro údržbu semiše. Mají měkké štětiny a proto jemně odstraní nečistoty a prach z vláken a vyhladí je.

Použijte kartáč na semiš k odstranění odolných skvrn (ale ujistěte se, že jsou suché). Na odstranění suchých skvrn a špíny, vyzkoušejte gumu na semiš. Fleky od vody odstraňte jemným potíráním čistým navlhčeným hadříkem. Na olejové a mastné skvrny použijte zásyp a nechte chvíli působit, aby mastek natáhl mastnotu.

Jak se starat o semišové boty

Pokud Vám záleží na zachování vzhledu semiše, nikdy na jeho ošetřování nepoužívejte přípravky na lícovou kůži. Zničí totiž charakteristickou strukturu semiše. Jak se starat o boty ze semiše Na trhu jsou dostupné speciální prostředky, které kůži změkčí, zabezpečí její pružnost a osvěží barvy.Pokud se semišové boty zašpiní, je důležité je před čištěním pořádně namočit. Samotné čištění je pak nejlepší provádět speciálními kartáčky či bavlněným hadříkem. Na semišovou obuv je možné užít i mýdlo, po vyčištění je však nezbytné ho z materiálu pořádně vymýt.Fleky od vody odstraňte jemným potíráním čistým navlhčeným hadříkem. Na olejové a mastné skvrny použijte zásyp a nechte chvíli působit, aby mastek natáhl mastnotu. Opravdu odolné skvrny (například od červeného vína) řešte pár kapkami vinného octa na čistém, bílém hadříku, kterým skvrnu jemně potřete.

Semišové boty vždy čistěte až poté, co uschnou. Následně bláto oklepejte a boty dočistěte s kartáčkem na semišové boty, který má jemné štětinky. Tento kartáček si zakoupíte ve všech kvalitních prodejnách s obuví. TIP: Kartáček na semišové boty můžete nahradit i měkkým zubním kartáčkem.

Jak cistit Semisovou kabelku : Semiš a nubuk by se neměly čistit za mokra (v případě potřeby odstraňte nečistoty vlhkým hadříkem, abyste zabránili navlhnutí materiálu). Kabelku sušte v pokojové teplotě. Údržba by měla začít kartáčováním povrchu měkkým kartáčem a poté o něco tvrdšími štětinami. Skvrny odstraňte speciální gumou na semiš a nubuk.

Jak si vyčistit herní myš : Čištění myši

Navlhčete hadřík, který nepouští vlákna, nebo vatový tampon vodou s trochou mýdla a jemně otřete vnější povrch myši, kolečko a optický snímač. Pro šedé myši doporučujeme podle potřeby vyčistit pomocí řešení isopropyl (IPA).

Co rozpouští mastnotu

Univerzálním čisticím prostředkem je i kypřicí prášek. Odstraní mastnotu podobně jako pasta ze sody, navíc ho s trochou vody můžete přisypat i do připálených hrnců. Směs povařte, připáleninu by měla uvolnit. Mastnotu z kachliček na kuchyňské zástěně odstraní neředěný ocet.

Semiš neboli velur je druh usně upravené broušením na rubové straně. Tu poznáme podle jemné chlupatosti, která je příjemná na dotek. Vyžaduje však kvalitní údržbu a to v podobě kartáčování a impregnace. I když se používá spíše na výrobu obuvi nebo rukavic, setkáme se s ní také na nábytku.Ideálním místem pro skladování bot je tmavý prostor, kde se nemění teplota a je dobře větraný (nehrozí vlhkost). Takže třeba již zmiňovaný sklep (zde ale pozor na vlhko a teploty, které mohou být v zimě a v létě dost rozdílné) nebo šatna. Pokud ani jedno nemáte, v pohodě stačí i místo pod postelí.

Jak čistit semiš : Pokud se semišové boty zašpiní, je důležité je před čištěním pořádně namočit. Samotné čištění je pak nejlepší provádět speciálními kartáčky či bavlněným hadříkem. Na semišovou obuv je možné užít i mýdlo, po vyčištění je však nezbytné ho z materiálu pořádně vymýt.