Jak vycistit včelí vosk?
Včelí vosk není ve vodě rozpustný, významná je naopak jeho schopnost vodu odpuzovat. Za studena se dobře rozpouští v chloroformu, acetonu, benzenu a pyridinu. Naopak za tepla je dobře rozpustný v etanolu, metanolu, izoamylalkoholu a petroleteru.Fénem ohřejete vosk dokud se nerozpustí a setřete ho jemně utěrkou. Existuje několik možností jak odstranit mastný flek po skvrně od vosku. Pokud jde o povrchovou skvrnu postačí mýdlová voda nebo ocet, kterou aplikujete na hadr a pomalu otíráte. Pokud jde avšak o vsáknutí skvrny, třeba sáhnout po lihu.Postačí Vám savý papír (piják) nebo klasické papírové kuchyňské ubrousky, které položíte na skvrnu a teplou žehličkou ubrousek přežehlíte. Vosk se tak rozehřeje a vsaje do papíru. Pří větším nánosu je možné nejdříve vložit poskvrněnou tkaninu na noc do mrazáku a následující den ztvrdlý vosk vydrolit.

Jak uchovávat včelí vosk : V pokojové teplotě můžete vosk skladovat prakticky neomezeně dlouhou dobu. Pouze při teplotách okolo 0 °C se na povrchu vosku vytvoří šedý práškovitý povlak, který se nazývá voskový květ. Šedavé pokrytí vosku ovšem velmi snadno odstraníte ohřátím na slunci, fénem nebo teplou vodou – bude k tomu stačit teplota 38 °C.

Co nesnáší včely

Myši, myšice a rejsci vyloženě včely obtěžují. Okusují plásty, poškozují úly i zateplení, požírají zásoby a hmyzožraví rejsci požírají i včely. Do úlů se nakvartýrují většinou v zimě, ruší zimní včely a znečišťují úl svými výkaly a močí. Tento pach včely nesnáší.

Co pije včela : Kromě pylu, nektaru a medovice sbírají včely i vodu. Její spotřeba během roku kolísá – nejnižší je v zimě, nejvyšší při tvorbě krmné kašičky. Jedno včelstvo přitom spotřebuje za sezonu několik desítek litrů vody (záleží na klimatických podmínkách).

Pokud je skvrna malá a spíše povrchová, tak vám postačí mýdlová voda či běžný ocet. V horších případech je třeba sáhnout po lihu, který by měl odstranit zbytky nečistot.

Jak odstranit vosk z látky

Než začnete pracovat na skvrně, tupým nožem seškrábněte kapky vosku. Odstraňte co nejvíce zbývajícího vosku jeho roztavením a odsátím. K tomu budete potřebovat fén nebo žehličku a papírové utěrky. Několik papírových utěrek položte pod a na flek od vosku.

Co zabíjí včely

Včely útočí většinou, když jsou něčím rozrušeny. Například jsou-li obtěžovány ze strany hmyzu (mravenci, visy) anebo i některými ptáky a hlodavci. Někdy za to může i lidská činnost například sekačky, křovinořezy, napadání jejich obydlí nebo kácení lesů.Kromě hřebíčku se prý dají použít i jiné éterické oleje – Tea Tree, Eukalyptus citriodora, Citronela nebo Pačuli. Kromě včel odpuzuje extrakt i další hmyz, třeba klíšťata. Hodí se proto i jako přírodní repelent při cestách do přírody, uzavírá Miloš Vondruška.Vosk vydrží dlouhá léta, sám skladuji max. 3 roky, než všechen zpracuji, ale vím, že jsou tady tací, co mají plnou půdu vosk za spoustu let zpátky.

Únor. Včely a včelaření v únoru V únoru včelař odebírá od včelstva měl na vyšetření varroázy (moru včelího plodu). Měl se odevzdává na výročních schůzích do 15. února.

Co dát na to Když tě píchne včela : Místo po štípnutí vosou nebo včelou důkladně prohlédněte. Pokud je v ráně žihadlo, vyndejte ideálně dezinfikovanou pinzetou. Místo omyjte pod tekoucí studenou vodou. Můžete jej chladit namočeným kapesníkem nebo ledem nebo dle receptů našich babiček přiložit rozkrojenou cibuli či octový obklad.

Kolik medu udělá včela za celý život : To znamená za život udělá 150 výletů za nektarem a medovicí a to je celkem 30 x 150 = 4.5 gramů medu. Jedna kávová lžička medu váží 5.6 gramů (polévková lžíce medu váží 21 gramů). Jedna včela se tedy za svůj život zaslouží o necelou kávovou lžičku medu. Včelstvo má asi kolem 50,000 včel.

Jak se zbavit vosku z podlahy

Vezměte jeden ubrousek nebo papírový kapesník a položte na voskovou skvrnu. Zapněte fén na nejvyšší výkon a namiřte směrem na ubrousek. Nechte chvíli, dokud se vosk nerozpustí a nevsákne. Pokud se na první pokus nezbavíte veškerého vosku, opakujte celý postup.

Škrabkou vyčleněnou na “lepivé” vosky (tuhé stoupací vosky, klistry) nejprve stáhněte z lyže co největší množství vosku. Tuto škrabku následně vyčistěte pomocí utěrky (hadru) a smývače, ať ji máte do příště zase čistou. Na fiberlene utěrku naneste smývač a očistěte zbytky vosku ze skluznice.Vezměte jeden ubrousek nebo papírový kapesník a položte na voskovou skvrnu. Zapněte fén na nejvyšší výkon a namiřte směrem na ubrousek. Nechte chvíli, dokud se vosk nerozpustí a nevsákne. Pokud se na první pokus nezbavíte veškerého vosku, opakujte celý postup.

Jak dostat pryc vosk : Horká voda s jedlou sodou – v hrnci s horkou vodou rozpusťte pár lžiček jedlé sody a do tohoto nálevu voskovou skvrnu ponořte. Mraznička – svůj oblíbený svetr s voskovou skvrnou vložte do igelitového pytle a umístěte do mrazáku alespoň na dvě hodiny, vosk poté hravě odloupnete.