Jak vycistit třešně?
Skvrna na barevném tričku:

  1. Skvrnu nejprve pokapejte vodou.
  2. Použijte prostředek na mytí nádobí nebo prací prášek a nechte chvíli působit.
  3. Látku vymáchejte ve vodě a osušte utěrkou.
  4. Následně na skvrnu naneste kyselinu citrónovou, kterou si připravte s vodou v poměru 1:2.
  5. Nechte působit 2 minuty a pak propláchněte vodou.

Na zaschlé skvrny od rajčat lze použít i pastu, kterou si připravíte z mléka a jedlé sody. Naneste ji na skvrnu a nechte působit nejméně jednu hodinu. Na bílé textilie můžete použít také roztok peroxidu vodíku a vody (1:1).Jak odstranit skvrny od třešní a rybízu te skvrnu ještě peroxidem. Nechte minutku působit a naposledy opláchněte vodou s prostředkem na nádobí. U barevných látek skvrnu namočte, polijte prostředkem na nádobí, opláchněte a opět použijte kyselinu citrónovou.

Čím vyčistit flek od Malín : Citrón a sůl. Namočte skvrnu na několik minut do studené vody, pak ji posypte solí a jemně vpracujte. Nechte chvíli působit. Pokud flek nezmizí, pokapte ho ještě citronovou šťávou.

Jak se zbavit starych skvrn

Pro snadnější odstranění staré zaschlé skvrny namočte oblečení do roztoku pracího prostředku ve vodě. To vám pomůže odstranit horní vrstvu skvrny. Poté naneste prací prostředek Persil přímo na skvrnu a nechejte jej několik minut působit. Oplachujte, dokud se prací prostředek zcela neztratí.

Čím odstranit skvrny : Nejvíc ale pomáhá ocet, technický líh a žlučové mýdlo. Jakýkoliv z těchto přípravků nechte chvíli působit, oblečení na hodinu nechte máčet ve vodě s pracím práškem a poté vyperte v pračce. Pryskyřici z oblečení dostanete odlakovačem na nehty nebo lihem. Stačí jednoduše třít jemně hadříkem.

Žlučové mýdlo

Tento pomocník by vám doma určitě neměl chybět. Žlučové mýdlo pomáhá odstranit drtivou většinu skvrn, a to i těch zaschlých nebo zapraných. Na zapranou skvrnu naneste žlučové mýdlo a přeperte v rukách.

Když rybíz odšťavňujeme na marmeládu, není ho nutné dopředu odstopkovávat – použijeme-li mechanický nebo elektrický lis, stopky a tuhé části se při lisování jednoduše oddělí. Jinou možností je rybíz nejprve krátce povařit (i se stopkami) a pak protlačit přes cedník – tuhé části zůstanou na cedníku.

Jak Prorezat Stary rybíz

V případě černého rybízu je tedy potřeba po sklizni seříznout těsně u země už tříleté větve, naopak u červeného v prvních pěti letech provádíme jen řez prosvětlovací. To znamená, že po sklizni nebo v předjaří odstraníme slabé nebo nemocné větve a vyřežeme výhony, které keř příliš zahušťují.Na mastné skvrny se nebojte použít běžný prostředek na nádobí, třeba Q-Power Na nádobí citrón (koupit v e-shopu). Naneste ho kartáčkem či houbičkou přímo na znečištěné místo, nechte působit a následně vyperte, jak jste zvyklí.Dobře funguje kukuřičný škrob či dětský pudr. Nechte prášek působit asi čtvrt hodiny a pak jej opatrně odstraňte. Následně na skvrnu nastříkejte specializovaný prostředek proti skvrnám, ideálně na bázi rozpouštědla. Pokud takový prostředek nemáte, tak sáhněte alespoň po pracím gelu nebo prostředku na mytí nádobí.

Aplikace tzv. rozjasňujících krémů nebo tyčinek proti pigmentovým skvrnám je jednou z nejšetrnějších metod. Tyto přípravky jsou speciálně vyvinuty pro pigmentové skvrny a mohou pomoci zesvětlit tmavá místa a zabránit vzniku dalších pigmentových skvrn. Při tomto procesu dochází k rozkladu a odstranění melaninu v kůži.

Jak vycistit skvrny jedlou sodou : Možnou variantou je smíchání vlažné vody a prášku sody (2:1) v hustou kaši, kterou potřete skvrnu a necháte působit 20 minut. Následné odstranění sody z tkaniny je nutností. Zbytky prášku vysajte nebo setřete jemným hadříkem. Látku nedrhněte silou nebo hrubým kartáčem.

Jak nejlépe Odšťavnit rybíz : Vertikály jsou mezi elektrickými odšťavňovači jedničkou na odšťavňování rybízu. Pokud chcete lisovat větší množství rybízu (nad litr šťávy), je lepší ho odstopkovat nebo aspoň částečně. Odšťavňovač tak bude pracovat delší dobu, než ho budete muset rozebrat a pročistit od nahromaděných zrníček.

Kdy a jak stříhat angrešt a rybíz

Řez provádíme koncem zimy, ještě před vyrašením pupenů. Nejlepší dobou je únor. Dobře vypěstovaná sazenice by měla mít minimálně tři bujné výhony na krátkém nezavětveném kmínku. Výhony se v únoru zkrátí o polovinu a tím se podnítí růst dalších silných výhonů a z těch vzniknou v dalším roce kosterní větve.

Pokud sázíme na podzim, řez provedeme až předjaří, kdy zkrátíme jednoleté výhony keře na dva až tři pupeny (zhruba 10-20cm). V prvním roce ponecháváme pět až šest silných výhonů, v druhém dalších šest. Odumřelé větve a větve, které příliš zhušťují keř pravidelně odstraňujeme (v předjaří).Během vegetace půdu několikrát mělce kypříme (rybíz má povrchové kořeny), plejeme, zavlažujeme nebo mulčujeme proti vysychání. Na podzim půdu ke kořenům opět přihrneme. Ve druhém roce po výsadbě se doporučuje zkrátit v únoru až březnu silné výhony opět na 2 – 3 pupeny, slabé buď na 1 pupen, nebo je odstranit.

Co rozpouští mastnotu : Univerzálním čisticím prostředkem je i kypřicí prášek. Odstraní mastnotu podobně jako pasta ze sody, navíc ho s trochou vody můžete přisypat i do připálených hrnců. Směs povařte, připáleninu by měla uvolnit. Mastnotu z kachliček na kuchyňské zástěně odstraní neředěný ocet.