Jak vycistit studnu od bakterií?
Odměřte množství Sava, které budete k čištění studny potřebovat. Jako doporučené množství se uvádí 15–20 mililitrů Sava na metr krychlový vody ve studni. Savo rozmíchejte v kbelíku vody. Poté nalijte dezinfekci do studny a nechte zhruba hodinu působit.Stěny studny je potřeba umýt tlakovou vodou, do které je vhodné přidat dezinfekční přípravek (nejčastěji savo). V případě většího znečištění se nebojte stěny studny vydrhnout i ručně. Vodu ze studny je následně zapotřebí znovu odčerpat.Pro dokonalé vyčištění studny lze využít tlakovou vodu. Pokud nevlastníte tlakový čistič, můžete pro odstranění nečistot z povrchu stěn studny využít kartáče a stěny poté opláchnout vodou čerpanou ponorným kalovým čerpadlem.

Jak často se čistí studna : Nikde není daný přesný interval po kolika letech by se měla každá vrtaná studna čistit. Ale podle tho jak je hluboká, podle typu podloží , podle toho jak často a pravidelně studnu používáte by se měla každá vrtaná studna čistit minimálně 1 x za 5 – 7 roků.

Co se dá pouzit místo dezinfekce

kromě zmiňovaného peroxidu vodíku je vhodný Dettol sprej, nebo LIVSANE čistící sprej na rány, který je v menším balení a tedy vhodnější na cestování. Ani jeden nepálí, nebarví a neštípe. Po vyčištění rány doporučuji místo klasických náplastí Akutol sprej.

Co lze pouzit jako dezinfekci : K dezinfekci rukou můžeme použít dezinfekční mýdla, gely nebo ubrousky. Vybírat bychom měli takové, které deklarují účinek na bakterie a viry. Dezinfekční ubrousky a gely jsou většinou na bázi alkoholu s větším či menším obsahem dalších antibakteriálních látek.

Délka trvání čištění a samozřejmě ceny čištění vrtu závisí nejvíce na hloubce vrtu a stupni znečištění. Někdy je čištění vrtané studny otázkou několika hodin, při velkém znečištění vrtu však může trvat i několik dní. Posouzení Vašeho čerpacího systému, konzultace a kontrola stavu v jakém je čerpadlo do vrtané studny.

Zpravidla by se studna měla čistit zhruba jednou za 5 let. Čištění vrtů se pohybuje okolo 7000 korun za vrt. Čištění vrtaných studní není ovlivněno tolika faktory jako čištění kopaných studní a proto je cena poměrně jednotná.

Jak vyčistit vodu od bakterií

K dezinfekci vody se používá chlorace vody za použití dávkovacího čerpadla nebo dezinfekce vody UV zářením pomocí UV lamp. Těmito způsoby dosáhneme likvidace bakterií, které se dělí na Koliformní bakterie, Enterokoky (fekální streptokoky), Psychrofilní bakterie a Mezofilní bakterie (kultivované mikroorganismy).Dezinfekce studny Savem

Do znovu naplněné studny s čistou vodou a čistými rozvody přidáme 10 ml Sava na 1 m3 rozmíchaného ve kbelíku s vodou. Po 4 hodinách by mělo dojít k vyprchání přípravku. Preventivní dezinfekci je možné provádět každý měsíc.Rozmícháte lžičku soli ve sklenici vody a dezinfekce je na světě. Ránu a její okolí roztokem potírejte. Pokud se zrovna nacházíte v blízkosti moře nebo oceánu, může s dezinfekcí rány také pomoci.

Jako dezinfekce vzduchu v místnosti rozhodně stojí za vyzkoušení i éterické oleje jako grapefruit nebo citron (ten je mimochodem úžasný např. spolu s borovicí). Grep i citron se velmi často používají nejen k čištění ran, ale i při výrobě dezinfekční sprejů apod.

Jak si udělat domácí dezinfekce : Ingredience smíchejte v množství 830ml alkoholu, 42 ml peroxidu vodíku a 15 ml glycerolu.

Kdy čistit studnu : Důkladně vyčistit studnu byste měli ideálně každé dva až tři roky. Obecně ji však doporučujeme zkontrolovat po každém přívalovém dešti nebo v období jarního tání. Právě tehdy do ní proniká největší množství nečistot. Kromě toho nezapomeňte alespoň jednou ročně odebrat vzorek studniční vody a odeslat ho na rozbor.

Co dělat když vyschne studna

Pokud už k vyschnutí pramene dojde, je zpravidla pozdě řešit nějakou nápravu. Vrty se totiž na rozdíl od mělkých studen kopaných hloubí opravdu hluboko, a pár metrů navíc vám tedy v ničem nepomůže. V každém případě se neobejdete bez posudku hydrogeologa.

vytěžíme sediment až po dno studny a necháme nastoupat vodu. rozkalíme jemné nečistoty, které zůstaly na dně a na stěnách a vyčerpáme je. toto opakujeme, dokud dole není nic co by tam být nemělo a znovu necháme nastoupat vodu. aplikujeme dezinfekční přípravek a jím i omyjeme celý plášť studny.Odstranění koliformních bakterií z vody

Nejúčinnější fyzikální metodou je UV sterilizace pomocí UV lampy, která dezinfikuje protékající vodu prostřednictvím ultrafialového záření. Díky tomu je schopná zneškodnit až 99 % bakterií a virů, které se nacházejí ve vodě.

Jak dezinfikovat vodu : K dezinfekci vody se používá chlorace vody za použití dávkovacího čerpadla nebo dezinfekce vody UV zářením pomocí UV lamp. Těmito způsoby dosáhneme likvidace bakterií, které se dělí na Koliformní bakterie, Enterokoky (fekální streptokoky), Psychrofilní bakterie a Mezofilní bakterie (kultivované mikroorganismy).