Aby bylo možné obnovit starou dřevěnou skříň, je třeba odstranit původní nátěr. K tomu bude užitečné zařízení, jako je bruska, stejně jako hrubozrnný nebo jemný brusný papír. Vyčištěný povrch lze rovnou natřít – použijte k tomu lak nebo barvu.Na jednotlivé díly skříně naneste novou vrstvu laku či barvy
Starou skříň či komodu můžete opatřit také lazurou, která strukturu dřeva naopak zvýrazní. Zámky, panty a další kovové doplňky pak přetřete barvou na kov. Do moderního interiéru se bude hodit nábytek v bílém odstínu, který můžete natřít univerzální barvou.Skříň bude potřeba dobře vyčistit, zbavit jí veškerých zbytků, i těch zaschlých a často na první pohled nepatrných. Na mytí nábytku se osvědčily různé roztoky. Můžete vyzkoušet lžíci octa na litr vody nebo citron a líh. Pokud máte podezření na plíseň, vyzkoušejte roztok jedlé sody nebo zředěné bělidlo.
Jak oživit starý nábytek : Směs olivového oleje, alkoholu, octa a citronové šťávy dokáže nenásilně oživit přirozenou barvu dřeva. Jedlá soda a citron je ideální na znečištěný povrch. Při slabém znečištění stačí i zředěný ocet a následné ošetření včelím voskem.
Čím natřít starou skříň
Pokud se rozhodnete si je sami natřít, můžete použít bezbarvý interiérový lak Balakryl Sportakryl v lesklém nebo matovém provedení. Chcete-li změnit barevný odstín nebo má-li upravovaná plocha menší barevné rozdíly v přírodním zabarvení dřeviny, je vhodnější nábytek natřít silnovrstvou lazurou Balakryl Telux.
Co na zatuchlou skříň : Hledáte-li jednoduché a rychlé řešení, a zároveň nechcete zápach přebíjet vůní bylinek či mýdel, můžete využít i jedlou sodu. Ta je výtečným pohlcovačem zápachu. Do skříně stačí umístit malou misku s jedlou sodou, která absorbuje nepříjemný odér.
Zbavte dřevo nečistot a odstraňte starý odlupující se nátěr, především pak silnovrstvé lazury, které se mohou odlupovat i v několika vrstvách. Použít můžete brusný papír, brusku, horkovzdušnou pistoli nebo chemické odstraňovače starých nátěrů. V případě, že jste starý nátěr beze zbytku odstranili, použijte impregnaci.
Vhodné esenciální oleje pro provonění skříně jsou levandule, eukalyptus, citron nebo grep. Křída a prášek na pečení jsou skvělými pomocníky při absorpci vlhkosti a pachů ve skříni. Umístěte několik kousků křídy nebo malou misku s práškem na pečení do skříně a pravidelně je vyměňujte za nové.
Jak očistit staré dřevo
Pohodlnější je sáhnout po elektrické brusce. S vibrační bruskou se dostanete i do rohů, excentrická (rotační) se zase hodí pro zakulacené plochy. V obou případech je lepší stroj s odsáváním, na něj si vezměte papír s perforací. Využít ale můžete také brusku stolní kotoučovou nebo pásovou s brusnými pásy.Nejjednodušší je kombinace chemického narušení nátěru a následného odstranění špachtlí. Nátěr je také možné narušit působením tepla a následně ho seškrábnout špachtlí. Poněkud pracnější je mechanické odstranění nátěru brusným papírem nebo ostrou cidlinou, což je truhlářská škrabka.Jak natřít lakovaný nábytek
Nejlepší postup při natírání lakovaného nábytku je kompletní odstranění lakovaného povlaku, přebroušení povrchu smirkovým papírem, příprava pomocí podkladového nátěru a až poté finální nátěr a vrchní lak. Získáte tak dlouhodobou výdrž nového nátěru.
Kromě starého známého větrání vyzkoušejte misku s octem, který je známý svou schopností pohlcovat pachy, popřípadě levandulový olej (postačí několik kapek), který po smíchání s vodou umístěte do skříně a nechte ho, ať skříň krásně provoní.
Čím vyčistit zašlé dřevo : Bílý ocet – Smíchejte jeden díl bílého octu s jedním dílem teplé vody (poměr 1:1) a naneste hadříkem na zažloutlé místo. Při větším znečištění nechte směs chvíli působit, a poté nadbytečnou tekutinu setřete.
Jak na Vonave prádlo že skříně : Stačí naplnit látkový sáček vonnými bylinkami, jako je levandule, rozmarýn nebo tymián, a umístit jej do skříně mezi oblečení. Vonné sáčky je vhodné čas od času protřepat, aby uvolnily více vůně. Esenciální oleje jsou další možností, jak provonět skříň s oblečením.
Jak vyčistit zatuchlou skříň
Kromě starého známého větrání vyzkoušejte misku s octem, který je známý svou schopností pohlcovat pachy, popřípadě levandulový olej (postačí několik kapek), který po smíchání s vodou umístěte do skříně a nechte ho, ať skříň krásně provoní.
Se starým nábytkem, kolem i lyžemi do sběrného dvora
Ještě než jej odvezete na sběrné středisko, myslete na to, že objemný odpad, jako například skříň či postel, je nutné objemově upravit, tedy rozložit či rozdělat na desky. Druhou možností, kam velkoobjemový odpad odevzdat, jsou kontejnery na velkoobjemový odpad.Můžete brousit ručně pomocí smirkového papíru, přiloženého na podložku s oblými rohy (aby se papír neprošoupal), nebo s brusnou houbou. Hrubé obroušení provedete s papírem o zrnitosti 40 až 120, finální opracování zase se zrnitostí 180 až 320. Je to však zdlouhavé a fyzicky náročné.
Proč smrdí prádlo ve skříni : Příčinou zatuchlého prádla může být i skutečnost, že jej ukládáte do uzavřených skříní, které hodně těsní. Nedostatečná výměna vzduchu se na něm podepíše. Na běžném oblečení to tolik nepoznáte, protože jej měníte a perete častěji. Skříň s povlečením budete muset častěji otvírat a nechat větrat.