Jak vycistit kartáček na zuby?
· nalijte do kelímku dostatečné množství 3% peroxidu vodíku (běžně ho najdete v lékárně) tak, aby zakryl hlavičku kartáčku i se štětinkami, · nechte 10 minut stát, · štětinky kartáčku opláchněte vodou, setřeste přebytečnou vodu a kartáček umístěte zpět do kelímku.Odborné zdroje uvádějí, že byste měli kartáčky měnit každé tři měsíce (což platí pro klasické kartáčky i hlavice elektrických kartáčků), ale tato délka je spíše orientační. Většině z nás zubní kartáček už po méně než dvou měsících vypadá spíše jak smeták na podlahu.Všeobecně platí, že zubní kartáček by měl být vyměněn za nový přibližně každé tři měsíce. Ale může se stát, že je nutné kartáček vyměnit i dříve – pokud kartáček jeví příznaky opotřebení v podobě roztřepených vláken, vyměňte ho ihned.

Jak se starat o zubní kartáček : Kartáček je nezbytné pod tekoucí vodou pečlivě očistit, ne ho jen opláchnout. Pro lepší desinfekci můžeme použít i antiseptickou ústní vodu. Připomenout nám výměnu zubního kartáčku za nový může např. změna ročního období.

Čím doma vybělit zuby

Kromě každodenní ústní hygieny obohacené o bělící zubní pasty a ústní vody můžete sáhnout také po speciálních přípravcích, které se používají jednou za čas. Řeč je o bělících perech, pudrech proužcích, páscích a dalších produktech. Jaké jsou jejich výhody a který zvolit Záleží čistě na vašich preferencích.

Co se stane když se nebudeme čistit zuby : Zubní plak je měkký povlak na zubech, který se tvoří v průběhu celého dne a je plný bakterií. Pokud se tento povlak nebude odstraňovat pravidelně zubním kartáčkem a mezizubním kartáčkem, díky slině povlak zmineralizuje, ztvrdne a vytvoří se zubní kámen. Ten spolu s plakem dráždí dáseň, která je opuchlá, krvácí.

Každý zubní kartáček je třeba po určité době vyměnit. U mezizubních kartáčků to platí stejně. Mezizubní kartáček používaný denně vydrží přibližně 2 – 3 týdny. Vyměnit je ale potřeba i v případě, že se například ohne drátek, roztřepí se štětinky nebo se kartáček jakkoliv viditelně opotřebí.

Mezizubní kartáček vhodné velikosti projde do mezizubních prostor, vyplní je a krásně vyčistí celý prostor včetně dásňového žlábku. K čištění velmi úzkých prostor, kam se ani mezizubní kartáček nedostane, se doporučuje zmiňovaná dentální nit či dentální páska.

Jak často by se měly čistit zuby

Udržet bakterie „na uzdě“ pomáhá i vyplachování úst vodou po jídle. V každém případě byste ale měli dodržovat pravidlo „2×2“. Čistěte si zuby alespoň 2× denně po dobu dvou minut – jednou ráno po snídani, jednou večer před spaním.Pokud nemáte zásadní problémy tak čistěte aspoň 2x týdne, lépe každý druhý den. Pokud Vás trápí nepříjemný dech, ráno nepříjemný pocit v ústech, nebo bílý jazyk, pravidelné používání škrabky vám pomůže.Jediná správná odpověď je: dvakrát denně, dokud nejsou zuby čisté. To lze zjistit pomocí různých barevných indikátorů zubního povlaku. Pokud ovšem i přesto chceme alespoň nějaký časový údaj, dá se říci, že minimální čas, který potřebujeme k vyčištění všech zubů, jsou 2 minuty.

Asi nejefektivnější domácí způsob pro bělejší úsměv. Pravidelným čištěním zubů odstraňujete z povrchu zubů usazený zubní plak, který má sám nehezké zbarvení do žluta. Pro efektivní vybělení je však nejvhodnější použít bělící sady jako je například sada Toothy nebo si nechat zuby vybělit u lékaře.

Co dělat když mám žluté zuby : Pokud chcete vědět, jak vybělit žluté zuby, nejúčinnější možností je ordinační bělení u vašeho zubního lékaře. Ošetření v ordinaci bělení se stalo velmi populární, protože výsledky můžete vidět během jediné nebo několika návštěv. Účinky vydrží déle než jakýkoliv produkt, který najdete na pultech.

Jak často si máme čistit zuby : Udržet bakterie „na uzdě“ pomáhá i vyplachování úst vodou po jídle. V každém případě byste ale měli dodržovat pravidlo „2×2“. Čistěte si zuby alespoň 2× denně po dobu dvou minut – jednou ráno po snídani, jednou večer před spaním.

Kdy si čistit zuby před nebo po snídani

Po konzumaci jídla je pro vyčištění zubů dostačující dvacetiminutový odstup. Je to z toho důvodu, že po jídle je sklovina na zubech měkčí a náchylná k poškození. Jídlo i pití totiž jemně zuby naleptává. Bezprostřední čištění chrupu zbytečně ztenčuje zubní sklovinu, což může vést k její citlivosti až přecitlivělosti.

Mezizubní kartáček stačí používat 1x denně. Většinou se používá večer po vyčištění klasickým kartáčkem. Správnou velikost Vám doporučí Váš lékař, nebo dentální hygienista. Roztřepený či ohnutý kartáček nepoužívejte a vyměňte jej za nový.Postupujte podél linie dásní – od jednoho zubu ke druhému. Miřte proudem vody na linii dásní a do mezizubních prostor. Miřte na špičku zubu, základní linii dásně a mezery mezi jednotlivými zuby. Trysku držte u každého zubu přibližně dvě sekundy a postup opakujte z vnější i vnitřní strany všech zubů.

Co se dává do ústní sprchy : Dobrý den, do ústní sprchy je vhodné používat jakoukoliv ústní vodu. Stačí si vybrat podle své chuti, případně konkrétního problému. Na citlivé zuby můžete použít např.: Elmex Sensitive, Sensodyne či Sensodyne Pronamel. Pokud preferujete bylinné vody zkuste třeba ústní vodu Dr.