Bílý nebo mléčný zákal způsobuje přemnožení jednobuněčných organismů – nálevníků a objevuje se nejčastěji v čerstvě založených akváriích nebo při výměně filtrace. Nejsnadněji se jich zbavíte pomocí UV lampy, kterou necháte celou noc zapnutou. Ta na nálevníky 100% zabírá.Pokud se Vám dělá na hladině mastný povlak, je to způsobeno rozkládajícími se látkami v akváriu. Nejúčinnější je použití hladinových sběračů, tzv. skimmerů.Návod na čištění akvária
- KAŽDÝ TÝDEN MĚŇTE JEN ⅕ VODY.
- NA POMOC SI VEZMĚTE ODKALOVAČ Odkalovač vám pomůže odstranit všechny nečistoty ze dna.
- VODU NECHTE DOSTATEČNĚ DLOUHO ODSTÁT. Nově dolévanou vodu do akvária nenapouštějte přímo z kohoutku.
- PRAVIDELNĚ ČISTĚTE FILTR.
- NEZAPOMÍNEJTE ANI NA SKLA.
- PROVEĎTE ZÁVĚREČNOU KONTROLU.
Jak dlouho se má nechat odstát vodu do akvária : Jak dlouho odstavovat vodu
Doba, po kterou by měla voda odstát před použitím v akváriu, se může lišit. Většinou se doporučuje nechat vodu odstát alespoň 24 hodin. Během této doby dojde k přirozenému vypaření chloru z vody.
Co delat kdyz Smrdi voda v akváriu
Otevřete kryt akvária a přičichněte k vodě. Ano vždycky bude nějakým způsobem zapáchat, ale když je voda stará a v akváriu nefunguje přirozená biologická rovnováha věřte mi že to po čichu poznáte. To samé udělejte u filtru. Ve filtru žijí takzvané dobré bakterie, které požírají odpad z akvária.
Jak casto pustit filtraci v akváriu : Doporučujeme zhruba jednou za dva až tři měsíce – záleží na osádce akvária.
Příčina vzniku: Nedostatečné množství CO2 u vysoce osvětlených nádrží. Hodnota CO2 během dne kolísá nebo je v celém akváriu nedostatečný proud okolo rostlin. V nízce osvětlených nádržích je příčinou také kolísání CO2 během dne. Způsob odstranění: Nejdříve co největší možné množství štětičkové řasy odstraníme ručně.
Hodnota pH v akváriu během dne kolísá a to o 1-2 stupně. Je to díky asimilační činnosti rostlin. Během dne přijímají ve vodě rozpuštěný oxid uhličitý (CO2) a vydávají kyslík, hodnota pH se zvyšuje. V noci přijímají rostliny kyslík a obsah CO2 ve vodě se opět zvyšuje, tím hodnota pH klesá.
Proč ne kulaté akvárium
Kulatá akvária jsou nevhodná
Pokud akvárium teprve pořizujete, rovnou zapomeňte na ta kulatá. Mohou sice vypadat hezky a zdát se nenáročná na údržbu, opak je ale pravdou. Špatně se čistí, vhodná jsou například pro aranže vodních rostlinek.Filtrace musí běžet nepřetržitě! Jinak nedojde vůbec k nastartování očekávané biologické filtrace. V nočních hodinách také podstatně klesá ve vodě obsah kyslíku díky tomu, že rostliny žádný kyslík při zastavené fotosyntéze neprodukují a navíc jej během noci samy spotřebovávají.Zápach vody potom může zapříčinit také nadměrné množství chloru, zvýšený obsah bakterií nebo velká koncentrace železa či manganu. Pokud máte vlastní zdroj vody, tedy studnu nebo vrt, pak je pravděpodobné, že Vaše voda obsahuje také zvýšený obsah sirovodíku.
Doporučujeme zhruba jednou za dva až tři měsíce – záleží na osádce akvária.
Kolik hodin denně svítit v akváriu : Nejlépe 7-10 hodin denně. Někteří akvaristé mají světlo 5 hodin zapnuté, 2 hodiny vypnuté a opět 5 hodin zapnuté. Světlo by mělo být zapnuto mezi 8-10 hodinami denně. Pokud budete svítit 4 hodiny a méně, rostliny už to nebudou akceptovat.
Proč se ryby drží u hladiny : Pokud je v akváriu málo kyslíku, ryby vzduchování vyžadují. Množství kyslíku ve vodě se snižuje se stoupáním teploty, tedy především v létě. Že se ryby dusí, poznáte snadno – plavou blízko u hladiny a lapají po dechu.
Jak se zbavit řasy ve vodě
Pro odstranění vzniklé řasy se doporučuje použít šokovou dávku chlóru, která je obsažená v přípravku Marimex Chlor Šok. Pro prevenci vzniku řas je ideální Marimex Stop Řasám. Dříve, než přípravek přidáme do vody, je třeba upravit pH na hodnoty v rozmezí 6,8 až 7,2.
Jak řasám předcházet
- Krmte ryby přiměřeně. Nesnědená potrava je nejčastějším zdrojem amoniaku, fosforečnanů a dusičnanů, kterými se řasy živí.
- Zajistěte dostatek světla, ale i tmy.
- Vyměňujte vodu.
- Používejte odstátou vodu.
- Filtrujte.
- Čistěte.
- Pěstujte v akváriu dostatek rostlin.
- Vyberte si ty správné ryby.
Nejlevnější variantou mohou být papírkové pH testy, které nám sice dokáží změřit Ph, ale jsou často nepřesné a mnohdy taky nedůvěryhodné. Lepší formou pak může být kapalný test, který ale může být složitější pro některé z nás. Je však mnohem přesnější a také důvěryhodnější.
Jak často měnit vodu v malém akváriu : Jelikož však ve většině akvárií je více ryb než je obvyklé v přírodě, je biologická rovnováha narušena. Proto je u běžného akvária vhodné měnit alespoň jednou měsíčně čtvrtinu až třetinu vody, kterou nahradíte odstátou vodou stejné teploty. U malých akvárií je výměna nutná přibližně jednou za týden.