Jak vychovat Lišku?
Liška je nazývána jako „nebezpečný druh zvířete“, tudíž je k jejímu chovu nutné povolení od státní veterinární správy. Už tohle komplikuje celé chování a ochočování tohoto tvorečka. Pro laiky je lištička něco jako divoký pes, je tedy možné ji krmit granulemi, ale je potřeba ji také očkovat a odčervovat.Lišky zapáchají

Ano, lišky smrdí. Mají odporný, zatuchlý zápach, který vychází ze žláz u paty jejich ocasu. Pokud ho začnete cítit v okolí svého domu nebo v prolézacích prostorách, může to být indikátor, že jsou lišky blízko.Keř by tedy měl být rozprostřený do šířky a bohatě rozvětvený. Každé 2 až 4 roky proto během zimy vyřežte nejstarší větve a nahraďte je mladými; odstraňte také postranní obrost, který směřuje dovnitř keře. Později, v průběhu vegetace, odstraňte všechny přebývající výmladky.

Jak ochočit lišku : Pokud jsou liškám dány dvě sladké bobule, tak porodí mládě. Pokud hráč na mládě použije vodítko a odtáhne mládě od svých rodičů, tak si ho mládě "oblíbí" a nebude před ním utíkat.

Jak se starat o lišku

Lísky preferují hlinitou a dobře propustnou půdu. Příliš vlhký až podmáčený substrát jim nesvědčí. Co se týče pH, poradí si s kyselými, neutrálními i zásaditými půdami. Pro dozrání plodů potřebuje teplo, keře tedy pěstujeme spíše v nížinách.

Proč liška smrdí : Lišky sice mají pachové žlázy, z nichž vylučují takový pižmový zápach. To je opravdu nepříjemné a právě to je asi důvodem, že se o liškách říká, že smrdí.

V červnu až červenci zakrátíme nové, již zdřevnatělé přírůstky na 4-6 oček, aby z nich mohly vyrůst nové výhony s květními pupeny. Případně můžeme zakracovat pouze nejsilnější plodonosné větve na 2 očka nad posledním pupenem, směřující ven z keře.

Liška je krmí asi 40 dní. V tomto období již vycházejí z doupěte a skotačí nebo se vyhřívají na slunci. Při hraní vrčí a štěkají. Liška se o ně náležitě stará, aby je dobře nasytila​​, tak usilovně loví vše, na co natrefí.

Jak dlouho se dozije liška

Osamostatňuje se po 3 měsících. Délka života: V našich podmínkách se dožívá okolo 8 let. Potrava: Hlavní složku potravy tvoří drobní hlodavci, hmyz či měkkýši, lesní plody a jiná rostlinná potrava.Liška je krmí asi 40 dní. V tomto období již vycházejí z doupěte a skotačí nebo se vyhřívají na slunci. Při hraní vrčí a štěkají. Liška se o ně náležitě stará, aby je dobře nasytila​​, tak usilovně loví vše, na co natrefí.Zvuk lišky se dá srovnat s hlasitým křikem, skřehotáním a štěkotem, který můžeme slyšet převážně v noci.

Její srst, která v létě mění zbarvení z hnědé na bílou, jí pomáhá maskovat se ve sněhu a chrání ji před chladem. Liška si vytváří krátkodobé úkryty pod zemí nebo ve sněhu, kde stráví většinu zimního období. Během zimního spánku si liška udržuje svou kondici tím, že často probouhává a krátkodobě se probouzí.

Kdy štěká liška : v době liščích námluv, od ledna do března, můžeme v noci zaslechnout chraptivý, protáhlý štěkot lišek. Myslivecky řečeno, lišky skolí.

Co dělá liška obecná když Čáruje : Liška tedy „čáruje“. Běží skokem, který může dosahovat až 4 metry. Liška není příliš rychlým běžcem, ale za to vytrvalým. Při slídění a přikrádání se ke kořisti, dělá krátké kroky.

Na co chytit lišku

Lišky lovím při každé příležitosti – na čekané, u nor, na újedi, na vábení osvědčeným zamyškováním na ústa, vábení vřeštěním zajíce na dlaň ruky, napodobením skolení lišky, které se osvědčuje při kaňkování, a odchytem do vlčků.

V našich podmínkách se dožívají nejvyššího stáří okolo 8 let, avšak jedinci staří 6 let představují pouze 1 – 4% populací.Jejich jediným nepřítelem jsou totiž u nás jen nemoci a právě myslivci," vysvětlil Čmejla. Podle něj lišky škodí především dvěma způsoby. Jejich největší nebezpečnost spočívá ve vzteklině. "Slinami nebo přímým kousnutím může nakazit vzteklinou ostatní zvěř i člověka.

Čím sa Živia lišky : Jedná se o všežravou šelmu, která není specializovaná pouze na živočišnou potravu masitého charakteru. Ve velkém množství sbírá různý hmyz, hlavně cvrčky, různé větší brouky a larvy, vyhrabává hnízda čmeláků a vos. Nepohrdne ani dešťovkami a plži, kde má možnost loví i ryby, žáby a ještěrky.