Jak vybrat vábničku na sumce?
Při lovu sumců byste měli jednoznačně zvolit naviják, pokud budete nahazovat. Sumcový naviják je totiž mnohem praktičtější a jednodušše ovladatelný jako multiplikátor. Nezapomeňte zvolit velkokapacitní naviják, do kterého navinete alespoň 150 m šňůry o nosnosti 50 kg.Není třeba mít zbytečně silný vlasec, který uvidíte ještě pět metrů ve vodě před vámi. Na tento průměr se dá vytáhnout až na břeh štika, 115 cm, pokud netlačíte příliš na pilu a máte trpělivost v souboji. Kdybyste se chystali na sumce, velké štiky, zkrátka velké ryby. Zvolil bych průměr 0,50 mm a více.Šňůra na sumce by měla mít nosnost alespoň 40 kg. Někdo vybírá extrémy a použijte šňůru na 100 kg. Ono je pravda, že je to jistější, ale na druhé straně tato šňůra má i větší průměr a je těžší. Při lovu na trhačky na 200 m ji ani nedokážete zvednout z vody.

Jak vybrat prut na sumce : Ideální jsou modely o délce 170 až 240 cm. Lov sumců na řece – nejlepší službu vám udělá kratší prut s délkou okolo 250 cm, se kterým se vám bude dobře manipulovat i na zarostlých březích. Obvykle budete chytat a zasekávat na vzdálenost 40 až 60 metrů. K tomu vám 250 cm bohatě postačí.

Jak nastražit rybu na sumce

Jedna z možností, jak nastražit živou rybu na sumce (štiku) pomocí sestavy dvou trojháčků, kdy jeden háček volně plendá pod rybkou. Tato sestava je vhodná na montáž pod kačenu (splácek). Jeden tojháček drží rybu a druhý je pojistný, aby byl zásek úspěšný.

Kdy jít na sumce : Sumčí čas během roku

V ČR jsou nejlepšími měsíci k lovu sumce červen až polovina či konec září.

Návazec Quick Change Pellet Rig Sinking o délce 60 cm a průměru 0,75/1,20 mm s háčkem o velikosti 2 zhotovený pro úspěšný lov sumců. Je vyroben z vysoce kvalitních komponentů.

Jako nástrahu na sumce zvolte živou rybku o hmotnosti 250 až 750 g, dobře funguje také chomáč žížal, vnitřnosti nebo kus mrtvé ryby.

Jak silnou Pletenku na sumce

Pletenky na kapry a sumce

Bude vám postačovat levnější 4 vlákno, ale pokud chcete něco slušného, sáhněte po 8mi vláknu – jako je J-Braid8. Průměrově dle libosti, cca 0,18 – 0,35 mm. Kmenovou šňůru pro lov kapitálních sumců je třeba zvolit adekvátně silnou.A zde ty nejoblíbenější na sumce:

  • lín.
  • cejn.
  • plotice.
  • perlín.
  • karas (i barevný)
  • jelec tloušť
  • americký sumeček (trumen)

Rozříznutou břišní dutinu nejprve rozevřeme a poté rukou směrem od ocasu ke hlavě uvolníme blány držící vnitřnosti. Právě u hlavy je místo, kde vnitřnosti pevně drží střívkem. To je třeba prsty zmáčknout, uštípnout či vytrhnout. Potom lze snadno celé vnitřnosti vyjmout.

Při lovu s vábničkou, osobně, používám nejčastěji rousnice, ovšem živá ryba je také výborná. Záběr bývá většinou velmi razantní, a proto je dobré mít seřízenou brzdu, obzvlášť nemáte-li vysoce kvalitní prut. Z osobní zkušenosti mohu doporučit pruty Sportex HM Turbo 9 o délce 300cm a zátěži 100-250g.

Kdy ryby berou nejvíc : Nejvíce potravy se vyskytuje během letních měsíců, což umožňuje v tomto období silný růst. Jak se voda na jaře postupně otepluje, stoupá také aktivita kaprů. Když teplota vody překročí 10 až 12 stupňů (většinou v dubnu), zvyšuje se rozhodným způsobem úroveň aktivity.

Jak dlouhy Navazec na sumce : Nejčastěji bývají hotové návazce dlouhé cca jeden metr, což je pro mne příliš málo.

Jak nastražit rybičku na sumce

Přes nosní dírku ryby prošijeme šňůrku, uvážeme a připneme do karabinky. Trojhák pak zapíchnem do ocasní ploutve. Výhodou těchto systémů nastražování do proudu je to, že rybka se chová přirozeně, je hlavou proti toku, nemotá se a nerotuje.

Většina sumců je asi 1,3 – 1,6 m dlouhá; ryby delší než 2 m jsou vzácností. Při 1,5 m mohou vážit 15–20 kg a při 2,2 m mohou vážit přes 65 kg .Při lovu s vábničkou, osobně, používám nejčastěji rousnice, ovšem živá ryba je také výborná. Záběr bývá většinou velmi razantní, a proto je dobré mít seřízenou brzdu, obzvlášť nemáte-li vysoce kvalitní prut. Z osobní zkušenosti mohu doporučit pruty Sportex HM Turbo 9 o délce 300cm a zátěži 100-250g.

Na co se dá chytit sumec : Jako nástrahu na sumce zvolte živou rybku o hmotnosti 250 až 750 g, dobře funguje také chomáč žížal, vnitřnosti nebo kus mrtvé ryby. Z umělých nástrah se hodí velká třpytka, wobler nebo gumová imitace žab, krys, netopýrů nebo kachňat, které při vláčení vytváří lákavý čvachtavý zvuk.