Jak vybrat snowboard brýle?
Lyžařské brýle vybíráme podle citlivosti očí a podle podmínek ve kterých nejčastěji lyžujeme. Zorníky se od sebe rozlišují barevností. Při silném slunečním záření třeba při výšlapech do vysokohorského prostředí je dobré použít zorníky s min 90% barvy .Rámeček lyžařských brýlí musí perfektně sedět na obličeji a zároveň neomezovat váš výhled. Důležité je, aby tvar brýlí perfektně seděl v helmě. To poznáte tak, že brýle vyplňují prostor helmy a zejména na čele není mezi brýlemi a helmou žádná mezera. Dále nesmí brýle tlačit na nos.Lyžařské brýle by měly dokonale sedět na obličeji. Proto je třeba vybrat brýle s odpovídající velikostí rámečku. Některé typy brýlí se vyrábějí ve dvou velikostech, dámské modely jsou samozřejmě i velikostně uzpůsobeny menšímu ženskému obličeji, podobné je to s brýlemi pro děti.

Co je to VLT : Visible Light Transmission. VLT je vyjádřeno jako procento světla prostupující daným sklem, jeho hodnota tak většinou spadá do rozmezí 5-70%. Některá skla jsou přizpůsobena tak, aby jezdci poskytovali perfektní rozhled i za zhoršené viditelnosti. Takové čočky budou mít typicky vyšší procento VLT, kdekoliv nad 35%.

Jaké brýle na lyžování

Do nepříznivých podmínek volte brýle s vyšší světelnou propustností (43 – 100 %), za jasného světla naopak oceníte brýle s nižší světelnou propustností (3 – 42 %). Pro noční lyžování se nejlépe hodí lyžařské brýle se 100 % propustností světla.

Jak zjistím velikost brýlí : Přiložte si pravítko na boční stranu kořene nosu a změřte vzdálenost po lícní kost. Naměřená hodnota vám vyjde v milimetrech a to odpovídá velikosti očnice na brýlích. Souhrn velikostí šířky očnic, podle kterých si můžete vybrat svoji správnou velikost brýlí. Při měření se počítá s tolerancí +- 2 mm.

Přiložte si pravítko na boční stranu kořene nosu a změřte vzdálenost po lícní kost. Naměřená hodnota vám vyjde v milimetrech a to odpovídá velikosti očnice na brýlích. Souhrn velikostí šířky očnic, podle kterých si můžete vybrat svoji správnou velikost brýlí. Při měření se počítá s tolerancí +- 2 mm.

Kvalitní obruby

Rám by měl být odolný, pevný, ale zároveň lehký. Neměl by nikde dřít a tlačit, zejména na nose, spáncích či za ušima. Váha brýlí by měla být rozprostřena stejnoměrně mezi ušima a nosem. Skvělou volbou budou brýle s kvalitního polykarbonátu, acetátu či ušlechtilého kovu.

Jak poznat spatne brýle

Slzení a pálení očí, bolesti hlavy, napětí v šíji. Tyto nepříjemné příznaky mohou mít společného jmenovatele, kterým je nesprávně korigovaná oční vada. Brýle by měly přesně korespondovat s dioptriemi. Pokud se zrak zhorší byť o dioptrii (či půl), je třeba navštívit optiku a brýlové čočky si nechat vyměnit.S2 (žluté a oranžové zorníky) – s propustností světla 18-43 % jsou tyto brýle nejvhodnější pro lyžování v mírně zamračených podmínkách. S3 (hnědé, červené, modré a šedé zorníky) – propouští 8-18 % světla, což je dostatečné pro použití za slunečných dnů. S4 (černé zorníky) – poskytují nejvyšší úroveň ochrany.Při výběru lyžařských brýlí je nezbytné vybrat si takovou velikost obrouček, která odpovídá velikosti vašeho obličeje. Většina lyžařských brýlí je vyráběna ve standardní velikosti (M) a je zpravidla určená jak dospělým, tak i teenagerům.

Lyžařské brýle se rozhodně nesmí čistit papírovými ubrousky nebo čističem skla. K jejich čištění se používá speciální měkký hadřík, který je většinou zdarma přiložen k nákupu. Nejbezpečnější je vůbec vnitřní část čočky vůbec neotírat, aby nedošlo k poškozená jemné vrstvy proti zamlžování.

Jak zjistit jaké mám dioptrie : Hodnoty dioptrií může zjistit pouze Váš lékař nebo optometrista během standardního měření zraku (refrakce).

Co znamenají čísla na brýlích : Pojďme se podívat na ta nejčastější čísla, se kterými se můžete setkat! První číslo, 51, značí šířku brýlové čočky v milimetrech. Druhé číslo, 16, značí šířku nosníku, což je vzdálenost mezi čočkami. Třetí číslo, 142, značí délku stranice, tedy nožičky, kterou máte za uchem.

Co je to PD u brýlí

PD číslo ( pupillary distance) vyjadřuje vzdálenost zornic od středu ke středu. PD číslo je důležitý údaj pro výrobu vašich brýlí. Podle vašeho PD čísla se individuálně zabrušuje brýlový střed, který musí být přesně proti středu vašich zornic, kde je nejostřejší vidění.

Na manuálu k výrobku nebo na etiketě by mělo být vždy uvedeno, jak vysokou ochranu sluneční brýle mají. Nejčastěji je to malá samolepka, která je na brýlové čočce. Vždy požadujte UV filtr 400nm. Znamená to, že čočky nepropouští záření nižší vlnové délky, než je toto a vám je garantována 100% ochrana proti UV záření.Proto se u vyšších dioptrií používají tzv. přepočtové tabulky, které určují, o kolik je dioptrie na čočkách nižší nebo vyšší než u brýlí. Dioptrie +4,50 v brýlích znamená +4,75 v čočkách, brýlová dioptrie -9,00 se v čočkách liší už o celou dioptrii: je -8,00.

Jak poznat kvalitni brýle proti Modremu světlu : Brýle s filtrem proti modrému světlu poznáte i díky tomu, že se na nich viditelně odráží modré světlo. Brýle bez filtru takový efekt nemají. Brýle využije každý, kdo tráví spoustu času v kanceláři, ať už jako ochranu před osvětlením zářivkami nebo zářením z počítače.