Kultivátor je zařízení pro kypření půdy, které se skládá ze sestavy radlic poháněných strojem. Rotavátor funguje na podobném principu a svým způsobem také kypří půdu, ale vše, co mu přijde do cesty, rozemele radlicemi.Pokud máte malou zahradu, ideální jsou menší kultivátory s pracovním záběrem obvykle v rozmezí 30 až 60 cm. Tato šířka záběru je dostatečná pro menší plochy a záhony. Pro standardní hobby kultivátory se šířka pracovního záběru obvykle pohybuje mezi 60 a 90 cm. Tyto stroje jsou vhodné pro průměrné zahrady a běžné úkoly.A jak zakládat a udržovat záhony bez rytí se dozvíte tady. Pro provzdušnění zhutnělé půdy můžeme použít při zahradničení bez rytí třeba rycí vidle nebo speciální provzdušňovací široké vidle. Tím jen půdu otevřeme, ale rýt není potřeba.
Jak správně používat rotavátor : Na rotavátor vždy namontujte ochranný kryt! Důležité je to zejména při práci v kamenitých půdách, kdy kryt zabraňuje nebezpečnému odlétávání kamenů, způsobujících zranění obsluhy či poškození motorové jednotky. Používejte vždy bezpečnostní vypínač zapalování (tzv. mrtvý muž), zvláště pak u rotavátorů se zpátečkou.
Kdy se pouziva kultivátor
Kultivátor stroj sloužící k přípravě půdy na setí nebo sazení rostlin. Kultivátor pracuje v mělké hloubce (15 – 30cm) a rozrušuje její strukturu, čímž umožňuje lepší prodyšnost, zlepšuje její vodní a živinový režim a podporuje tím růst rostlin.
Na co se používá rotavátor : Rotavátor je stroj, opatřený rotačními noži, které pronikají do hloubky 15 až 20 centimetrů. Pomocí rotavátoru půdu dokonale rozmělníte, promícháte jednotlivé vrstvy, zapravíte do půdy hnojivo a odstraníte plevele. Pár dobrých rad při práci s rotavátorem: Kvalitní práci rotavátoru ovlivňuje vlhkost země.
Je mnohem výkonnější, tudíž se hodí na větší pozemky. Dokáže půdu zorat do hloubky a nakypřit jí mezi řádky, zvládne rovněž vyorat plodiny, rozdrtit plevel a je multifunkčním pomocníkem. Díky kompatibilním přídavným adaptérům může tahat různé radlice, válce a v létě pomáhat s obracením sena.
Vertikutaci trávníku provádějte alespoň 2x ročně, ideálně na jaře a na podzim. Pusťte se do ní v okamžiku, kdy má půda po několik dní v 5 cm teplotu alespoň 10°C. Trávník také nesmí být podmáčený či naopak přesušený. Suchý by měl být pouze na povrchu.
Jak na záhon bez RYTI
Na větve přijde jemnější materiál, jako jsou maliníkové větve, ovocné keře z prostřihu, listí nebo stará tráva. Další vrstvu pro dosažení výšky a vzdušnosti tvoří drobné větve posypané hnojem. Vhodnější je koňský nebo kravský hnůj, alespoň rok uleželý.Perfektním pomocníkem pro zapracování štěpek a kompostu do půdy je kultivátor. I malý elektrický kultivátor v záhoně dokáže zeminu prokypřit a dokonale promísit s kompostem takovým způsobem, jakého byste s běžným ručním nářadím nikdy nedosáhli.Drny se sice dají kompostovat, ale jejich přemísťování a samotné vyrývání je fyzicky náročné. Proto je vždy lepší drn rozmělnit a zapravit do kultivovaného půdního profilu. V případě nutnosti zkypřený pozemek rotavátorem uvláčíme pomocí bran, dochází zde k dalšímu rozmělnění drnových kousků a urovnání povrchu.
Pomocníci: Menší záhonky zryjeme tradičním rýčem, větší hroudy rozbijeme vidlemi, motykou. Elektrická motyka nám usnadní námahu, prokypří půdu a ještě ji smíchá s hnojivem. Na větší plochy se hodí kultivátory.
Jaký je rozdíl mezi vertikutátorem a Kultivátorem : Kultivátory vám umožní na jaře efektivně nakypřit půdu, zatímco vertikulátory se starají o provzdušňování trávníku a účinně odstraňují nežádoucí mechy a staré travní zbytky.
Jak pracovat s Rotavátorem : Rotující radličky kultivátoru se rychle zahrabou do půdy a rozmělní ji prakticky na prach. Pokud máte těžkou jílovitou půdu, stačí přisypat písek a kompost, kultivátor během rytí vše dokonale promísí. Pravidelné rytí, zapracovávání hnojiva a kompostu je pak hračkou.
Jak Rozmelnit Hlinu
Nejprve je nutné zeminu rýčem otočit, motykou pak rozkopat vzniklé hroudy a následně drobné hrudky rozmělnit a uhrabat nejlépe kovovými hráběmi. Pokud chcete do půdy navíc zapracovat rovnoměrně hnojivo nebo kompost, práce je o poznání namáhavější. Dlouhé hodiny práce si můžeme ušetřit vhodným kultivátorem.
Je mnohem výkonnější, tudíž se hodí na větší pozemky. Dokáže půdu zorat do hloubky a nakypřit jí mezi řádky, zvládne rovněž vyorat plodiny, rozdrtit plevel a je multifunkčním pomocníkem. Díky kompatibilním přídavným adaptérům může tahat různé radlice, válce a v létě pomáhat s obracením sena.Na dno byste měli umístit alespoň deseticentimetrovou vrstvu kvalitního hnoje – ideální je koňský, ale stejně tak dobře poslouží i kravský či králičí. Na hnůj dejte přibližně 10-15 cm vrstvu shrabaného, již povadlého listí (vyhněte se ale listí z ořešáku, které je kyselé), zavadlé posekané trávy nebo slámy.
Kdy dát kompost na záhon : Vrstva kompostu se dává každý podzim, případně jaro nebo před osazením a osetím záhonu během roku, a to jen nahoru na povrch záhonu. Organické zbytky je lepší dávat už jen do kompostu – a ten pak přidávat na záhon (na záhonech nebudete mít problém se slimáky a hlodavci).