Jak vybrat rošt do postele?
Laťkové rošty jsou ekonomicky nejvýhodnější variantou. Tento typ roštu je nejčastěji vyrobený ze smrkových nebo březových latí, které jsou spojené popruhem. Jsou ideální pod vysoké, pružinové tužší pěnové matrace. Jsou pevné, ale zároveň zajišťují dostatečnou prodyšnost, aby se uvnitř matrace netvořila plíseň.Kvalitní postelový rošt by měl mít alespoň 28 lamel. Čím více lamel, tím lépe rošt spolupracuje s matrací a dokáže se citlivěji přizpůsobit tělu. Nejpřizpůsobivější rošt v nabídce má i 42 lamel.Jaký je rozdíl mezi laťkovým a lamelovým roštem Laťkové rošty jsou cenově dostupnější a velmi jednoduché. Laťky bývají širší a tlustší než lamely, nejsou zaoblené a v roštu jich bývá méně. Navíc nejsou moc pružné a mezera mezi laťkami bývá v roštu širší než u lamelového roštu.

Jak dát rošt do postele : Nejjednodušší je to v případě laťkového roštu na pásku, který je volně umístěný na rámu postele. V ostatních případech se spojení roštu s postelí provádí pomocí šroubů, nápomocen může být klasický šroubovák nebo imbus. Šrouby by měly být umístěny na místě označeném výrobcem.

Jakou matraci na rošt

Na pružné lamelové rošty jsou vhodné pěnové matrace. Můžou to být matrace z líných neboli paměťových pěn nebo matrace ze studené pěny. Mají vynikající dynamické vlastnosti, jako je vysoká elasticita a pružnost. Na lamelový rošty se doporučují také latexové matrace.

Jak často měnit rošt v posteli : Aby matrace mohla šetřit Vaše zdraví, musí ležet na tom správném roštu. Jinak hrozí, že nebudete mít užitek ani z jednoho. Odborníci tvrdí, že zatímco životnost matrace je asi deset let, pak je třeba matraci vyměnit, kvalitní rošt může vydržet i celý život.

Pružinové matrace nejsou na polohovatelné rošty vhodné, protože při zvedání a změně polohy roštu hrozí poškození samotných pružin. Pružinové matrace jsou dostatečně pružné a nepotřebují ani nepolohovatelné lamelové rošty, ideální jsou pro ně pevné laťové rošty.

Na zemi je dobré matraci položit na tatami. Pokud je matrace položená přímo na zemi, musí se častěji otáčet, aby měla možnost dýchat. Doporučujeme dát pod futon třeba plážovou rohož, nebo aspon koberec.

Jak dlouho vydrží rošty

Rošty narozdíl od matrace můžou a většinou i vydrží po celý život. Je praktičtější pořídit části zvlášť i na dvojlůžko. Výměna nebo oprava pak vyjde levněji. Od matrace rošty přebírají zatížení, které by měly rovnoměrně rozložit, zvláště pokud máme slabší matraci.SPĚTE POHODLNĚ I V POLOZE NA BOKU

Zvolte rošt s ramenní kolébkou. Lamely v ramenní oblasti pod tlakem ramene uhnou a vaše rameno se může "zabořit". Při spánku na boku s ramenní kolébkou tak odlehčíte ramenům a páteř zůstane ve svém přirozeném tvaru.Obecně platí, že ženy a osoby staršího věku preferují měkčí matrace, muži naopak volí spíše tvrdší varianty. Nejvíce preferované tvrdosti jsou 2 a 3, které uspokojí téměř každého. Důležité je také zohlednit nejčastější polohu při spánku. Spíte-li hlavně na boku, zatěžujete některé zóny matrace více než jiné.

Celý výrobek můžete odevzdat a to bezplatně do sběrného dvoru v místě Vašeho bydliště. Starou matraci rozhodně nelikvidujte spalováním nebo rozřezáním a uložením do tzv. žlutých kontejnerů na plasty. Při spalování unikají do ovzduší zdraví škodlivé látky.

Co nesmí chybět v ložnici : V ložnici rozhodně nemusí být přehršel věcí. Stačí kvalitní vybavení – postel, matrace a skříň či komoda. Pokud je to možné a máte dostatek prostoru, pořiďte si i noční stolek. Na něj si odložte knihy, krém na ruce nebo lampičku na čtení.

Co je lepší pěnová nebo pružinová matrace : Obecně jsou pružinové matrace tužší, takže jsou perfektní volbou pro spáče s vyšší hmotností, kteří pěnové matrace rychle proleží. Bonellové matrace mají nosnost zhruba do 130 kg, taštičkové až do 150 kg. Pružinové matrace ocení lidé, kteří preferují spaní na tvrdším podkladu.

Na čem spát na zemi

„Evropským“ kompromisem je podložení futonů nebo i běžných matrací dřevěnými rošty, případně paletami. I tak se doporučuje matraci kvůli provětrání co nejčastěji otáčet a k tomu okolo takového lůžka častěji uklízet. U podlahy je prostě pořád více prachu, roztočů a bakterií.

Matrace, na které ležíme, by proto měla být dostatečně tvrdá a spát bychom měli pokud možno na zádech, s rukama podél těla a uvolněnýma nohama.Na konstrukci používejte jen dobře vysušené latě či hranoly, ideálně v rozměru 5 × 8 cm. Trámky se pokládají na zvukotěsnou izolaci volně a v kolmém směru k pokládce prken. Rošt musí být upevněn a vypodložen tak, aby pevně a stabilně držel. Mezeru mezi trámy můžete vyplnit nějakým izolačním materiálem, například vatou.

Jak přidělat laťkový rošt : Tento typ roštu stačí vložit do rámu postele a malými vruty pevně připevnit. Jednotlivé lamely jsou zachycené v rámu pomocí pouzder, do kterých se lamela jednoduše zasune. Druh pouzdra ovlivňuje pružnost celého lůžka.