Jak vybrat Odpocovaci deku?
Vybíráte-li deku pro koně, řiďte se rozměrem od kohoutku po kořen ocasu. U našich dek tuto délku vždy uvádíme. Navíc píšeme i celkovou délku od prsou po záď.Tato bederka je hodně lehká, není nijak podšitá ani nepromokavá. Můžete ji použít v jakémkoliv ročním období, kdy vyjíždíte s koněm za šera či mlhy. Snadno ji taky natáhnete přes fleecovou deku. Někteří jezdci preferují bederku pouze za sedlo.Rozpětí se pohybuje od 0 do 600 g/m2. Volba gramáže deky se odvíjí od teploty. Těžké deky: 300–600 g/m2; 300 g vystačí neoholeným koním do velkých mrazů, pro oholené koně je taková deka vhodná zhruba do teploty 0 °C, při větších mrazech je potřeba pro tyto koně zvolit vyšší gramáž.

Kdy dát koni deku : Neoholený kůň

tráví většinu svého času ve výběhu), je dobré začít s dekováním už na začátku podzimu – ideálně na přelomu září/října. Kdy se teploty pohybují okolo 15°C. Důsledným a včasným zadekováním zabráníte, aby koni narostla hustá zimní srst.

Jakou velikost deky pro koně

Zjednodušeně řečeno – deka ve správné velikosti by měla rovnoměrně krýt celé tělo koně, od kohoutku až po kořen ocasu. Zakryté by mělo být i břicho – při pohledu z boku je celé schované pod dekou.

Jak se měří kůň : Délka těla koně

Délku těla koně měříme od hrbolu pažní kosti (znázorněný zelenou šipkou vlevo) po sedací hrbol (znázorněný zelenou šipkou vpravo). Obvod začínáme měřit v nejnižším místě hřbetu hned za kohoutkem. Pásku, metr nebo provázek vedeme k mečovitému výběžku hrudní kosti (zhruba tam, kam dáváme podbřišník).

Nejčastějším vhodným cvičením je protahování svalů od lebky po ramena a hrudní páteř. Pozvolna uklánějte hlavu do stran, rotujte, předklánějte a zaklánějte. Pokud Vám některá z poloh zvláště vyhovuje, zůstaňte v ní a s nádechem myslete na bolest, její sílu, umístění a s výdechem „odfoukněte“ bolest pryč.

Nejúčinnější možností, jak se ubránit bolestem bederní páteře, je pravidelné cvičení. Cvičení by mělo být pravidelné, dlouhodobé, zaměřené především na posílení svalů břišních, hýžďových, zádových a svalů pánevního dna. Neškodí ani protažení svalů stehen a uvolnění v oblasti zad.

Kolik unese kůň na zádech

Kolik váhy může kůň unést koně přílišnou zátěží. od 400-625 kg.Existuje velká variabilita v rychlosti jízdy, od velmi pomalého cvalu okolo 15 km/hod až po 60 km/hod. při dostihu. Rozlišuje se cval jízdárenský (12-15 km/hod.) a terénní (25-40 km/hod.).Účel kování

Dříve se pracující koně kovalo proto, aby se kopytní pouzdro ochránilo před nadměrným opotřebením. Dnes koveme koně, kteří chodí v obtížném, tvrdém nebo kamenitém terénu. Ale nejdůležitějším důvodem zůstává touha zlepšit mechaniku pohybu koně, který nejvíce pracuje jen na měkkém, pružném povrchu.

A co navíc – srst je velmi přizpůsobivá deka. Když je zima, stáhnou se svaly zvané vzpřimovače chlupů, chlupy se postaví. Z povrchu těla koně neustále uniká teplo. To ohřívá vzduch, který zůstává zachycený mezi vzpřímenými chlupy.

Jak vybrat velikost deky : Přikrývka by měla být delší než vaše výška o minimálně 20-30 cm. Pokud měříte méně než 170 cm, 200 cm dlouhá přikrývka je ideální variantou. Pokud je přikrývka krátká, není možné pohodlně přikrýt celé tělo, bude vám tedy zima a výsledkem bude špatná kvalita spánku a nedostatek energie a odpočinku po ránu.

Jak určit velikost posedlí : Délka posedlí se měří vždy od přední rozsochy do zadní rozsochu sedla a je měřena v centimetrech.

Kolik měří fríský kůň

Vzhled a stavba těla. Smolně černý kůň bez bílých odznaků je vysoký 150–175 cm a dost těžký. Má dlouhou, ale úhlednou hlavu, nápadně pohyblivé uši, velmi bohatě zvlněnou hřívu a ohon a na nohách bohatý rous.

Jak poznat, že má kůň koliku:

Kůň trpící kolikovými bolestmi bývá neklidný, hrabe, chodí dokola boxu, ohlíží se na břicho, kope si zadní nohou směrem na břicho, často a opakovaně si lehá a opět vstává a také se silně potí. Dává najevo, že ho bolí břicho a snaží se té bolesti zbavit.Hlavním příznakem akutní blokády bederní páteře je silná ostrá bolest v bederní nebo křížové oblasti. Ochromující bolest významně omezuje jakýkoli pohyb. Klient drží záda ve strnulé pozici – nejčastěji v mírném předklonu, případně v předklonu kombinovaném s úklonem trupu na jednu stranu.

Jak dlouho trva bolest beder : Fakta o bolestech zad:

Bolesti odeznívají obvykle rychle během pár dnů až několika málo týdnů i bez cílené léčby. Ačkoliv mohou být bolesti zad silné/kruté, není příčina bolestí v naprosté většině závažná. Opakování bolestí je časté (relapsy). oprávněn předepsat vám léky proti bolesti, aby se vám co nejdříve ulevilo.