Jak vybrat materiál matrace?
Umělé materiály jako HR pěna a PUR (polyuretan) molitan jsou si poměrně podobné, ale HR pěna toho více vydrží, je vzdušnější a dražší. Luxusnější volbou je latexová matrace, protože nabízí pružnost a okamžitou reakci na pohyb a tlak. Dlouho vydrží a nedráždí alergiky.Jednoduše řečeno, matrace by neměla být ani příliš tvrdá, ani příliš měkká. Při výběru tvrdosti matrace je třeba poznat sebe, své tělo, své potřeby, své spací návyky. Důležitá je též tělesná výška, hmotnost, věk, zdravotní stav. Lidé s vyšší hmotností potřebují matrace tvrdší, ti hubenější naopak měkčí.Nejvíce preferované tvrdosti jsou 2 a 3, které uspokojí téměř každého. Důležité je také zohlednit nejčastější polohu při spánku. Spíte-li hlavně na boku, zatěžujete některé zóny matrace více než jiné. Proto je pro vás optimální matrace měkká až středně tvrdá, ta se přizpůsobí tělu a zároveň ho podepře.

Co znamená tvrdost matrace H3 : Většina výrobců označuje stupně tvrdosti písmenem „H“. H1 tedy označuje velmi měkkou matraci, H2 měkkou matraci, H3 středně tvrdou matraci, H4 tvrdou matraci a H5 zvlášť tvrdou matraci.

Jak se pozná špatná matrace

Matraci byste tedy měli vyměnit, pokud:

  1. cítíte ve vaší posteli pružiny, proleženiny či hrboly.
  2. matrace vydává při pohybu divné zvuky.
  3. uprostřed matrace se vytvoří prohlubeň
  4. matrace vykazuje viditelné známky opotřebení (např. hrboly, roztrhaný povlak atd.)

Která matrace se Neproleží : Jaká je to matrace XXL

Kvalitní XXL matrace mají ortopedické vlastnosti, přičemž svým uživatelům nabízejí stabilitu, oporu a dlouhou životnost navzdory většímu zatížení. Na rozdíl od běžných matrací se vyznačují extra odolností a zvýšenou nosností, díky čemuž se neproleží a nezdeformují.

Délka matrace by měla být o 15 cm větší, než je výška uživatele a šířka lůžka pro jednoho člověka 90 – 100 cm. Dvojlůžko by mělo být široké od 160 cm. U dvojlůžek máte na výběr volby 1 velké matrace nebo 2 matrací. Výhodou 2 samostatných matrací je snadnější údržba a větší variabilita.

Celkově se uživatelé shodují na tom, že tužší matrace je lepší. Kdo má ale možnost vyzkoušet si budoucí novou matraci ve spánkovém studiu či v show roomu výrobce, najednou svůj názor změní a sáhne po středně měkké až měkké matraci. Vyzkoušení matrací je nejlepší volbou při výběru matrace.

Jak poznám která strana matrace je tvrdší

Tvrdost matrace naleznete u každé matrace na stupnici 1 – 10 viz. obrázek. Pokud je na piktogramu více jak 1 hodnota – například 5 a 7, znamená to, že matrace je oboustranná a jedna strana je měkčí a druhá tvrdší.Příliš tvrdá matrace nekopíruje tvary těla. Důsledkem je nevyhovující poloha páteře a bolesti zad. Naopak příliš měkká matrace neposkytuje tělu oporu, čímž opět trpí páteř, ale i psychika, soustředění, imunita…Pro úlevu od bolesti v kříži je vhodné zvolit ortopedickou matraci střední tvrdosti, která umožní správné vyrovnání í páteře. Matrace by měla být dostatečně pružná, aby se dokázala přizpůsobit tvaru těla a zároveň dostatečně tuhá, aby poskytla podporu páteři.

Matrace vhodné pro spaní na boku

Při spánku na boku potřebujete takovou matraci, která vám ustoupí v oblasti boků a ramen, ale zároveň by měla nabízet dostatečnou podporu vašim zádům. Ideálním řešením je proto měkké matrace s tuhostí 1 až 3. Dobré je při koupi matrace uvažovat i nad polštářem.

Co je lepší pěnová nebo pružinová matrace : Obecně jsou pružinové matrace tužší, takže jsou perfektní volbou pro spáče s vyšší hmotností, kteří pěnové matrace rychle proleží. Bonellové matrace mají nosnost zhruba do 130 kg, taštičkové až do 150 kg. Pružinové matrace ocení lidé, kteří preferují spaní na tvrdším podkladu.

Která strana matrace je měkčí : Pokud nejčastěji spíte na zádech, měli byste volit středně tuhou až tužší matraci, která pomůže udržet páteř v neutrální poloze, díky čemuž má potřebnou oporu. Při spánku na boku volte měkčí nebo středně tuhou matraci. Nejlépe s anatomickým zónováním, které jsou měkčí v oblasti ramenou, čímž umožňují úlevu od tlaku.

Jaká je vhodna matrace pro bolavá záda

Matrace z latexu mají vyšší bodovou elasticitu, a proto se jako matrace vhodné při bolesti zad doporučují. Přesně podepírají a kopírují části těla, které to potřebují. Díky zónování se lépe přizpůsobí, a to zejména při ležení na boku. Omezují protitlak na kolena a rameno.

Každá pružinka může samostatně reagovat, při stlačení jedné pružiny zůstanou ostatní v nezměněném stavu. Když si lehnete na taštičkovou matraci, dochází k deformaci jen těch pružin, na které je vyvíjen přímý tlak. Tyto matrace mají vysokou bodovou elasticitu, je to schopnost kopírovat nerovnosti lidského těla.Obecně jsou pružinové matrace tužší, takže jsou perfektní volbou pro spáče s vyšší hmotností, kteří pěnové matrace rychle proleží. Bonellové matrace mají nosnost zhruba do 130 kg, taštičkové až do 150 kg. Pružinové matrace ocení lidé, kteří preferují spaní na tvrdším podkladu.

Jakou matraci Pruzinovou nebo Penovou : Pěnovou matraci mohou preferovat zejména sportovci i starší lidé. Chybí v nich však bodová podpora, ale většinou to vynahradí pohodlím. Pěnové matrace jsou univerzální volbou, se kterou nešlápnete vedle. Pokud však trpíte zdravotními obtížemi s krční páteří nebo zády, raději sáhněte po ortopedických matracích.