Jak vybělit bílé ručníky?
Perkarbonát sodný je ekologické bělidlo, své využití nalezne v každé domácnosti. Jedná se o jedinečného pomocníka pro praní prádla. V teplé vodě se rozkládá na sodu a peroxid vodíku, tedy dvě látky, které společně odstraní skvrny a ručníky vybělí. Výrazně zašedlé ručníky nechte v roztoku namočené přes noc.Vyzbrojte se jedním hrnkem jedlé sody, kterou vsypte přímo k ručníkům. Poté použijte své klasické prací prostředky a zapněte pračku na tentýž dlouhý program. Jedlá soda má za úkol z ručníků neutralizovat ocet, odstranit jeho typický odér, ale odstraní i zašlé skvrny.Jak prát bílé prádlo Tyhle zásady je třeba dodržovat!

  1. Používejte pouze prací gely, kapsle nebo prací prášky určené na bílé prádlo.
  2. Do pračky vložte pouze čistě bílé prádlo a nepřeplňujte buben.
  3. Bílé prádlo perte minimálně na 60 °C.
  4. Pravidelně čistěte pračku od vodního kamene, který může být příčinou zašednutí prádla.

Jak vyprat ručníky aby byly hebké : Ručníky perte ideálně při teplotě 40–60 °C a nejlépe roztříděné podle barev, aby se vám například bílé ručníky neobarvily. Na tom, zda použijete prací prášek či gel, až tak nesejde, nicméně prací gel se lépe rozpouští. Při praní ručníků a osušek vynechte aviváž, jinak ručníky ztratí na hebkosti a savosti.

Jak na bílé ručníky

Barevné ručníky perte v tekutém pracím prostředku (pracím gelu), který se lépe rozpouští. Na bílé ručníky použijte prášek, nikoli gel určený pro bílé prádlo. Optické zesvětlovače jsou pouze v sypkém prášku, což znamená, že gely pro bílé prádlo nejsou zdaleka tak výkonné jako prášky.

Jak vybělit prádlo bez chemie : Zašedlé prádlo nechte pár hodin namočené v lavoru s horkou vodou, do které přidáte citron nakrájený na plátky. Poté prádlo důkladně vyperte. Ocet prádlo změkčí, vydezinfikuje, a navíc ještě vybělí. Přidejte ho trošku do pračky místo aviváže, působí v podstatě stejně.

Babská rada, která pomáhá: ocet a soda

Vypere, odstraní skvrny, zbaví zápachu. Do zásobníku na prací prášek nalijte sklenici klasického vinného octa. Nastavte pračce co nejvyšší teplotu vody a zapněte. A to je vše.

Obyčejný citron nebo koncentrát kyseliny citronové má skvělé bělicí účinky. Zašedlé prádlo nechte pár hodin namočené v lavoru s horkou vodou, do které přidáte citron nakrájený na plátky. Poté prádlo důkladně vyperte. Ocet prádlo změkčí, vydezinfikuje, a navíc ještě vybělí.

Jak na obarvené bílé prádlo

Nastrouhejte do vody prací mýdlo, přidejte pár kapek manganistanu draselného. Směs spolu zamíchejte. Obarvené prádlo namočte do tohoto roztoku na 2 hodiny. Barva by měla zcela zmizet.Tvrdost ručníků může způsobovat i tvrdá voda. Pokud už máte ručníky zatvrdlé, namočte je přes noc v teplém 30% roztoku kyseliny citronové a pak vyperte obvyklým způsobem. Jako prevenci proti vodnímu kameni do praní přidávejte jedlou sodu a místo aviváže ocet. Soda navíc pomáhá udržet bělost prádla.Ideální teplota pro praní ručníků je 40 °C, maximálně pak 60 °C. To jsou teploty, které stačí na zničení bakterií. Na 90 °C perte ručníky pouze v případě nemoci nebo plísňové infekce. Ručníky perte, pokud možno roztříděné dle barev a nejlépe odděleně od ostatního prádla.

Pokud necháte mokré ručníky v pračce dlouho, tak pak po vyndání budou zapáchat a dost možná také plesnivět. Ihned je tedy přesuňte do sušičky nebo na věšák, kde mají hodně místa. Pokud máte ručníky nové, ujistěte se, že je perete správně.

Jak vrátit prádlu bílou barvu : Do 5 litrů vody přidejte 2 hrnky jedlé sody a dobře rozmíchejte. Do bělící směsi namočte prádlo a nechte sodu takto působit klidně i šest hodin. Poté hoďte prádlo do pračky a klasicky vyperte. Je li vaše prádlo zašedlé, zažloutlé, bílá barva je zašlá a vybledlá, revitalizujete ji pomocí citronové šťávy.

Čím změkčit ručníky : Praní ručníků s octem a jedlou sodou

Dokáže změkčit vodu a tím i samotné ručníky a osušky.

Jak zbavit ručníky tvrdosti

3. Ručníky občas vyperte v octové vodě. Chcete-li ručníky zbavit tvrdosti, zkuste je občas vyprat ve vodě smíchané s bílým octem.

Teplota vody postačí 30 stupňů. Zvolte speciální prací prostředek na bílé záclony, ideálně tekutý. Nepřidávejte aviváž, záclony by mohly chytit žlutý nádech. (Výjimkou jsou speciální aviváže pro bílé záclony.)Praní ručníků pro jejich měkkost

Pokud toužíte po měkkých ručnících, pořádně je před sušením protřepejte. Díky tomu zůstanou měkké déle. Je také důležité vyndat prádlo z pračky co nejdříve. Pokud necháte mokré ručníky v pračce dlouho, tak pak po vyndání budou zapáchat a dost možná také plesnivět.

Proč prádlo nevoní : To, že prádlo zapáchá už při vyndávání z pračky, může mít hned několik příčin: špatné dávkování pracího přípravku nebo jeho nevhodný výběr, nedostatečně udržovaná pračka a časté praní na nízké teploty. No a samozřejmě to, že prádlo zapomenete včas vyndat a necháte ho v bubnu vlhké několik hodin.