Zašedlé prádlo nechte pár hodin namočené v lavoru s horkou vodou, do které přidáte citron nakrájený na plátky. Poté prádlo důkladně vyperte. Ocet prádlo změkčí, vydezinfikuje, a navíc ještě vybělí. Přidejte ho trošku do pračky místo aviváže, působí v podstatě stejně.Pokud se stane, že se vám prádlo nechtěně obarví, jednoduše nastrouhejte jedno z mýdel (pro lepší účinek můžete klidně obě dvě), přidejte několik kapek manganistanu draselného a rozmíchejte v horké vodě. Do vzniklého roztoku namočte prádlo na 3 hodiny a poté klasicky vyperte.Velmi účinná je také kyselina citronová, která dokáže prádlo viditelně vybělit. Pro praní v pračce stačí vymačkat cca 100 ml citronové šťávy a nalít ji přímo do bubnu pračky. Při ručním praní můžete prádlo máchat v teplé vodě, do které naložíte dva citrony nařezané na plátky a necháte působit několik hodin.
Jak napravit obarvené prádlo : Tedy vodu a jedlou sodu nebo běžnou sůl. Stačí přitom jen smíchat několik lžic soli nebo jedlé sody s teplou vodou a obarvené oblečení pak zcela ponořte do lavoru a nechte ho v ní alespoň 3 hodiny. Pokud však nejste trpěliví, můžete jedlou sodu smíchat také s pracím prostředkem.
Jak vybělit prádlo jedlou sodou
Soda bikarbona funguje taktéž jako bělidlo, ale nečekejte, že zcela vybělí zašedlé prádlo. Je vhodnější ji používat pro udržení již vyběleného prádla. Jednoduše přidejte asi lžíci jedlé sody k pracímu prášku nebo nasypte rovnou do bubnu. Soda především změkčí vodu, která obvykle zešednutí prádla způsobuje.
Proč žloutne bílé prádlo : V této situaci také hodně záleží na typu tkaniny, ale to není jediná záležitost, která ovlivňuje barvu bílé. Ke žloutnutí bílých oděvů přispívá několik faktorů. Jednak vlhkost vzduchu, kontakt látky s vaším tělem a kontakt s potem. Částice potu se bohužel vsáknou do materiálu a po určité době změní barvu oděvu.
Oblečení můžete namočit do bílého octu na 30 minut před praním, nebo přidat půl hrnku octa přímo do bubnu. Domácí barvení: pokud se toho nebojíte, zašlé oblečení můžete také nabarvit doma. V drogerii pořídíte barvy na textil ve formě prášku nebo roztoku, tam se pak stačí řídit pokyny výrobce.
Peroxid vodíku: Pokud je vaše oblečení bílé nebo světlé barvy, můžete vyzkoušet peroxid vodíku. Naneste ho přímo na skvrnu, nechte působit a poté opláchněte studenou vodou.
Jak odstranit Zaprané prádlo
Prášek do pečiva
I on má kouzelné účinky na omylem zabarvené prádlo. Vysypte jeden celý pytlík prášku do pečiva do bubnu pračky a prádlo vyperte klasickým způsobem. Pokud máte strach, že prášek vypění, přidejte i trošku aviváže, která tomu zabrání.Ocet: jako změkčovadlo působí i bílý ocet, stejně tak jako sůl napomůže k projasnění zašlých barev. Oblečení můžete namočit do bílého octu na 30 minut před praním, nebo přidat půl hrnku octa přímo do bubnu. Domácí barvení: pokud se toho nebojíte, zašlé oblečení můžete také nabarvit doma.To, že prádlo zapáchá už při vyndávání z pračky, může mít hned několik příčin: špatné dávkování pracího přípravku nebo jeho nevhodný výběr, nedostatečně udržovaná pračka a časté praní na nízké teploty. No a samozřejmě to, že prádlo zapomenete včas vyndat a necháte ho v bubnu vlhké několik hodin.
Prášek do pečiva i soda
Určitě v ní najdete třeba obyčejnou kuchyňskou sodu. Ta pomůže nejenom vybělit prádlo, ale při pravidelném používání jej také udržet zářivě bílé. Přidejte asi lžíci jedlé sody k pracímu prášku nebo rovnou k prádlu do bubnu pračky. Pokud nemáte sodu po ruce, použijte obyčejný prášek do pečiva.
Kolik sody do pračky : Čištění pračky jedlou sodou (na zápach)
Nasypte jedlou sodu (cca půl hrnku) do bubnu pračky a zapněte na prací cyklus 60 – 90 °C. Pokud namáčíte špinavé prádlo (včetně textilních plen), můžete bez obav přisypat trochu sody. U bílého prádla dosáhnete zářivou bělost (například u záclon).
Jak vybělit zažloutlé bílé prádlo : Postačí vám k tomu obyčejný ocet a voda. Smíchejte tři lžíce octa s litrem vody a v této lázni nechte daný kousek oblečení namočený několik hodin. Poté ho stačí vyprat jako obyčejně a je to! A nebojte se, octový zápach na textilu nezůstane.
Jak vrátit prádlu bílou barvu
Prášek do pečiva i soda
Určitě v ní najdete třeba obyčejnou kuchyňskou sodu. Ta pomůže nejenom vybělit prádlo, ale při pravidelném používání jej také udržet zářivě bílé. Přidejte asi lžíci jedlé sody k pracímu prášku nebo rovnou k prádlu do bubnu pračky. Pokud nemáte sodu po ruce, použijte obyčejný prášek do pečiva.
Olejové barvy se nejlépe čistí olejem, případně terpentýnem. V mastnotě jsou rozpustné, a tak se z látky barva ráda pustí, v oleji je jí totiž „lépe“. Pod místo, kde je skvrna od olejové barvy, dáte vrstvu savých ubrousků, nakapete na skvrnu olej a překryjete dalšími savými ubrousky. Následně přitlačíte.Ocet: jako změkčovadlo působí i bílý ocet, stejně tak jako sůl napomůže k projasnění zašlých barev. Oblečení můžete namočit do bílého octu na 30 minut před praním, nebo přidat půl hrnku octa přímo do bubnu. Domácí barvení: pokud se toho nebojíte, zašlé oblečení můžete také nabarvit doma.
Jak Vybelit zasle bílé prádlo : Zaprané bílé prádlo rozzáříte díky citronu. Prádlo nechte odmočit ve vodě s několika plátky nakrájeného citronu, případně vytvořte lázeň z vody a citronové šťávy. Budete překvapeni výsledkem. Proti zašednutí skvěle fungují i obyčejné vaječné skořápky.