Nejvhodnější pro výsadbu je podzim, lze vysazovat ovšem i na jaře (kontejnerované a dobře prokořeněné rostliny lze bez obav vysadit i v průběhu sezony). Připravíme si jámu o velikosti zhruba 50x50x50cm, na jejíž dno zapracujeme dobře vyzrálý kompost. Vzdálenost mezi keři je vhodná metr a půl až dva metry.Doporučujeme pravidelnější prořezávání zimolezu – zhruba každý rok až dva. Vysokou úrodu lze získat při průměrné délce přírůstků nejméně 20cm. Proto je dobré staré větve zahušťující korunu v 8mém až 10tém roce vyříznout "na čípek".Má antibakteriální, protizánětlivé a detoxikační účinky. Zimolez je však nutno dávkovat opatrně, jelikož je mírně jedovatý, a ve vyšším množství může způsobit například zvracení. Zimolez japonský pomáhá snižovat horečku a je vhodný při zánětu průdušek, chřipce, kašli nebo nachlazení.
Jak Namnozit zimolez : Především u popínavých rostlin, jako je břečťan, zimolez nebo plamének lze využít materiál ještě lépe. Postačí krátké řízky, které uřízneme pod jednou uzlinou a těsně nad druhou následující. Řízky tedy budou mít třeba jediný list.
Jak daleko od sebe sazet zimolez
Rostliny je vhodné sázet alespoň 1,5m od sebe, při hustějším systému se pak hůře sklízejí. Pro výsadbu lze využít i jinak nepoužitelné plochy jako severní svahy, kde se ostatnímu teplomilnému ovoci nedaří.
Kdy plodí zimolez : Začíná plodit už druhý rok po vysazení. Nejvyšší úrodu dosahuje v 8. -10. roce, průměrně 2,5 kg z keře, max.
Plody zimolezu mají poměrně neobvyklý podlouhlý tvar a také jedinečnou chuť. Často bývá přirovnávána k chuti jahod, borůvek nebo černého rybízu. Chutná, jemná a šťavnatá dužina obsahuje mnoho vitamínů a dalších užitečných látek.
Přezdívá se mu kamčatská borůvka, jeho plody vzhledem, chutí, vůní i barvou připomínají borůvky. Správně je to zimolez kamčatský (Lonicera kamtschatica). Podle pěstitelky Štěpánky Janoutové tento keř plodí každému.
Jak rozmnožit zimolez kamčatský
Množení je možné dřevitými řízky, které řežeme v listopadu nebo polodřevitými řízky, které řežeme v létě. Množení je také možné hřížením. Sadba: Rostlinu vysazujeme nejlépe na podzim do sponu 300 x 150 cm.Zimolez se dobře rozmnožuje polodřevitými řízky dlouhými asi 10 cm, které řežeme na přelomu července a srpna, případně dřevitými řízky, jež řežeme až v listopadu na délku asi 20 cm. Řízky se velice dobře ujímají. Další možností je množit zimolez hřížení. Výhony ohneme a zasypeme zeminou, aby zakořenily.Zimolez kamčatský, známý také jako kamčatská borůvka, je nenáročná rostlina, která roste na slunném i polostinném stanovišti, nemá speciální nároky na půdu a zálivku, také péče o keř samotný není nijak náročná. Jakmile nám rostlina zakoření, není třeba se o ni prakticky vůbec starat. Navíc je plně mrazuvzdorná.
Nic takového se většinou nestalo, keře mají jen po vegetačním období a čekají na další.
- Stanoviště a výsadba – zimolezy vyžadují slunné stanoviště, nejlépe s celodenním slunečním svitem a dostatkem prostoru.
- Hnojení a závlaha – k úspěšnému pěstování je potřebný dostatek vody.
Jak chutná kamčatská borůvka : Plody: průměrná hmotnost 1,9 g, válcovitého tvaru, v chuti mírně nakyslé, šťavnaté a chutné. Dezertní ovoce.
Jak chutná zimolez kamčatský : Zimolez kamčatský Blue Treasure je odrůda s kulatějšími plody, které dorůstají velké 2, 5 – 3cm. Zrají od poloviny června. Chuťově jsou plody dobré, navinule sladké, příjemné chuti. K úspěšnému pěstování potřebuje opylovače, jinou odrůdu zimolezu.
Co vysadit k borůvkám
Mezi rostliny, které podporují aktivní vývoj a plodnost borůvek, patří:
- Jalovec, smrk, jedle, borovice a další jehličnany. Tyto keře a stromy borůvkám nezastíní a neuberou jim živiny.
- Maliny, borůvky, brusinky, brusinky, černý rybíz.
- Hortenzie, rododendron, merlík, zimolez, weigela a další okrasné keře.
Dopřejte si v květnu první bobule zimolezu ve vaší zahradě
Daří se jim více na slunci, ve vlhčí a půdě bohatě zásobené živinami. Mnoho odrůd bylo vyšlechtěno v Rusku, a proto jsou vhodné i do chladnějších oblastí, nepřekážejí jim mrazy ani pod – 40 stupňů, dokonce dobře odolávají i jarním mrazům.Nic takového se většinou nestalo, keře mají jen po vegetačním období a čekají na další.
- Stanoviště a výsadba – zimolezy vyžadují slunné stanoviště, nejlépe s celodenním slunečním svitem a dostatkem prostoru.
- Hnojení a závlaha – k úspěšnému pěstování je potřebný dostatek vody.
Čím hnojit zimolez : Pro dobrou plodnost je důležité rostliny na jaře přihnojit Hydrokomplexem nebo Cereritem. Rostliny jsou sice samosprašné, ale pokud vysadíte více rostlin, docílíte daleko vyšších výnosů. Koncem července začínají zasychat a opadávat listy a rostlina ukončuje růst.