1.3 Plynné skupenství
Plyny jsou tekuté (stejně jako kapaliny patří mezi tekutiny) a stlačitelné látky. Nemají stálý tvar ani objem. Během procesu zvaného kapalnění (kondenzace) a při teplotě varu přechází v kapalné skupenství. Některé plyny (páry) přechází po ochlazení do pevného skupenství (desublimují).Mezi fyzikální vlastnosti látek patří např. skupenství, barva, elektrická vodivost, tvrdost či hustota. Mezi chemické vlastnosti náleží např. reaktivita, hořlavost, pH (kyselost/zásaditost) či rozpustnost.Plynné látky nemají svůj tvar, ale jejich tvar odpovídá tvaru nádoby. PLYNNÉ LÁTKY NEMAJÍ STÁLÝ TVAR, UVOLNĚNÉ SE ROZPLYNOU. Plynné látky nemají vlastní objem, ale vyplňují vždy celý objem nádoby a jsou v ní stlačitelné.
Co je kapalná látka : Kapalina neboli kapalná látka je jedno ze skupenství látek, při kterém jsou částice látky relativně blízko sebe, ale nejsou vázány v pevných polohách a mohou se pohybovat v celém objemu.
Co je zakladni spolecnou vlastností kapalin a plynu
Mezi společné vlastnosti kapalin a plynů patří tekutost. Je to dáno tím, že mezi molekulami kapalin a plynů nejsou tak silné vazby jako u pevných látek a molekuly kapalin a plynů se mohou snadněji pohybovat. Kapaliny od plynů se liší stlačitelností.
Jaké vlastnosti mají pevné látky : Vlastnosti
- tělesa z pevných látek drží svůj tvar, ke změně tohoto tvaru je třeba na těleso působit silou.
- tělesa z pevných látek mají svůj objem.
- elektrický proud ve vodivých pevných látkách je způsoben elektrony, popřípadě ionty.
- teplo se v pevných látkách nemůže šířit prouděním, ale pouze vedením.
Látky mají různé vlastnosti. Některé vlastnosti můžeme zjišťovat pomocí našich smyslů. Smysly, kterými poznáváme vlastnosti látek: • zrak – skupenství, barva, tvar, rozpustnost, čich – vůně a zápach, • chuť, • hmat – hrubost povrchu, vodivost tepla, pružnost, • sluch – zvuková vodivost.
- Částice látky kapalné jsou drženy slabými silami.
- Kapalina nedokáže udržet svůj tvar.
- Mezi kapalné látky patří například:
- Voda, olej.
Jaké jsou základní vlastnosti kapalin
Vlastnosti kapalin
Mohou téct, nemají vlastní tvar a kopírují tvar nádoby, ve které se nacházejí.Tekutiny dělíme na kapaliny a plyny. Vzájemně se liší především stlačitelností a rozpínavostí. Plyny jsou rozpínavé, kdežto kapaliny vytvářejí volnou hladinu. Kapaliny jsou stlačitelné jen nepatrně, kdežto plyny jsou stlačitelné velmi jednoduše.Pevná tělesa mají stálý objem při stálé teplotě, stálý tvar, některá jsou z látek pružných (ocel, plast), tvárných (hlína, plastelína) nebo křehkých (sklo, křída). Kapaliny mají tvar podle nádoby, v klidu vodorovnou hladinu, stálý objem při stálé teplotě, považujeme je za nestlačitelné, jsou tekuté.
Částice v kapalině se oproti sobě pohybují, jakoby kloužou po sobě, ale zůstávají těsně u sebe vlivem přitažlivých sil. Částice v plynu se volně pohybují nezávisle na sobě.
Co jsou chemické vlastnosti : Chemické vlastnosti
- schopnost slučovat se s jinými prvky.
- schopnost rozkládat se.
- způsob reakce látky s kyselinami.
- schopnost hořet.
- výbušnost.
Co je zakladni spolecnou vlastností kapalin a plynů : Mezi společné vlastnosti kapalin a plynů patří tekutost. Je to dáno tím, že mezi molekulami kapalin a plynů nejsou tak silné vazby jako u pevných látek a molekuly kapalin a plynů se mohou snadněji pohybovat. Kapaliny od plynů se liší stlačitelností.
Co se mění při tuhnutí kapalné látky
Tuhnutí je děj, při kterém dochází ke změně skupenství kapalného na pevné. Látka teplo vydává, vnitřní energie tělesa se snižuje. Je teplota při které látka tuhne, je stejně velká jako teplota tání.
Chemicky čistá látka (chemické individuum) je tvořena stejnými částicemi (atomy, molekulami nebo ionty) a má stálé charakteristické vlastnosti (teplotu varu a tání, hustotu). Jsou rozlišovány dvě skupiny chemicky čistých látek – prvky (např. kyslík, uhlík) a sloučeniny (např. chemicky čistá voda nebo NaCl).Minerály jako fyzikální látky mají různé vlastnosti, např. barvu, tvrdost, lesk, hustotu, elektrickou vodivost aj. Všechny tyto vlastnosti, podobně jako vnější geometrický tvar jsou projevem vnitřní stavby – krystalové struktury a chemického složení.
Které látky mění svůj objem : Pevné látky nemění svůj objem. Pevné látky rozdělujeme na krystalické a amorfní. V krystalických látkách jsou částice pravidelně uspořádány a vytváří krystaly. V amorfních látkách nejsou částice pravidelně uspořádány (například asfalt, sklo).